banner136
banner191
Tarihi ve büyük şehirlerin hemen hepsinde en az bir tane büyük şehir meydanı vardır. Milattan önceki asırlara bile bakıldığında kadim şehirlerin, tarihe iz bırakmış şehirlerin hepsinde de şehir meydanının olduğu görülür.
.
Meydanlar, bir şehrin kalbinin attığı yer gibidir… Çevresi alış veriş merkezidir. Yolların çoğu meydana çıkar, tarif edilirken meydan dikkate alınarak yönlendirilir; siyasi bir toplantı, bir miting olacaksa kalabalık o meydanda toplanır.
.
Elbistan’ın yeni ve nihayet onaylanan planında, muhakkak gittikçe ihtiyacı hissedilen bir büyük meydan projesi var mı yok mu bilmem; ama muhakkak olmalı değil midir? İlle gerekliliği ayyuka çıktıktan sonra mı evleri parkları istimlak ederek yapılacak? Bu ihtiyacı Mehmet Elbistan isimli arkadaş bana hatırlattı, ben de belediyemize ve yetkililere hatırlatıyorum.
.
Yıllardır görüyoruz; dinleyicisi az olan bir partilere miting için uygun meydan olmadığı için caddelerin kesiştiği dört yollar tahsis edilebiliyor. İnsanlar sıkışıp kalıyor, konuşmacıyı neredeyse göremiyorlar, ana yolların dördü birden kesiliyor… Zaten iki meydanımız var; biri Karaoğlanoğlu Meydanı ki ortasındaki havuz, çimenlik, çiçeklik vs yüzde ellisini kullanılamaz hale getiriyor; geriye halkın toplanabileceği yine dört yana açılan caddeler kalıyor. Sonra Cumhuriyet Meydanı var, onun da ortasında Atatürk heykeli ve çevresindeki düzenlemeler bir miting veya bayram için engel teşkil ediyor.
.
Hazır Ceyhan nehrinin kenarlarında insanların çay içmesinden oturup dinlenmesine, yürüyüş parkurlarından çocukların oyun alanlarına kadar ihtiyacına cevap verecek düzenlemeler yapılıyorken, nehrin iki yakısının birinde şehre yakın uygun bir yer de MEYDAN olarak ayrılıp ona göre planlaması yapılırsa iş işten geçmemiş olur. Başka yerde daha uygun bir yer onu da görevliler bilmeli…
.
2. ÇEVRE YOLU AÇILMALI
Elbistan’ın ikinci bir çevre yoluna ihtiyacını ve önemini yıllar önce de yazmıştım. İkinci çevre yolu, (Çevre yolu ağır gelirse ikinci bir ana cadde) Şardağı’nın batı tarafından yani İğde mahallesinin eteğindeki Elbistan-Ekinözü yolundan başlayıp Izgaftıl’dan, Tellioluk’a çıkıp (ki burada şimdi araçların gidip gelebileceği ham bir yol vardır) Taşoluk’un güneyine yakın bir yerden Taşburun mahallesinin önünden, Şeker fabrikasına doğru uzanmalı; fabrikanın güney ve doğu kesiminden Nurhak’a giden yolu keserek, Çiçek mahallesinin arazisinden ilerleyip Söğütlü Mahallesi yakınlarında Malatya yoluna bağlanmalıdır. Tarif edilen arazinin hemen tamamı boş olduğu için kolay ve ucuza mal olacağı kesindir.
.
Böylece Şardağı’nın batı tarafında kalan İğde, Kale, Çalış, Ortaören, Soysallı gibi mahallelerin ve Ekinözü’ne bağlı mahallelerin tamamı, sonra da Taşburun ile Elbistan’ın güneyindeki mahallelerin birçoğu için Sanayie, Afşin’e, Akveren, Çatova ve Küçük ve Büyük Yapalak taraflarına, Çiçek ve Malatya tarafına gitmek için daha kolay, daha kısa yol olacaktır. Bu mahallelerden gelecek binlerce araç şehre girmeden bu yolları seçeceği için Elbistan azımsanmayacak kadar ses ve hava kirliliğinden de kurtulacaktır, caddelerin bozulmasından da… Trafik bile nispeten rahatlayacaktır. Gün geçtikçe, yerleşim alanları o taraflara doğru yayıldıkça bu ikinci çevre yolunun önemi artacaktır.
 
Şehrin yayıldığı ve yayılacağı alanları düşünerek böyle bir çevre yoluna ihtiyaç duyulduğu kesin. Planda varsa açılması için bir an önce harekete geçilmeli, yoksa şimdiden güzergâhı belirlenmeli, her taraf ev ve iş yerleri ile vs dolduktan sonra üçe mal edilecekken yüze mal edilme ihtimali seçilmemelidir…
.
Zaten şehirler planlanırken şimdiki gibi üç beş yıllık değil 30-40-50 hatta 100 yıl sonraki durumu göz önüne alınırsa hem devlete ucuza mal olur hem insanlar ve nesilleri rahat eder...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarık Güneş 3 yıl önce

İbrahim Karaoğlan Meydanı bir türlü düzenlenemedi. Her çalışmada mutlaka eksik ve yanlış kararlarla ne göze hoş gelen ne de rahat kullanılabilen bir alan oldu. Ortadaki aşırı geniş çevrilmiş alan, meydana göre oldukça fazla olduğu için sürekli trafiği aksatmakta. Orada bir havuz olduğunu anlayabilmek için yanına kadar yaklaşıp, uzanıp içine bakmak gerekiyor (!) Havuz bölümünün o kadar yükseltilmesinin nedeni nedir acaba ?! Sel baskınını olursa havuza sel suları dolmasın diye mi ?! Üstündeki sallanan garip şekilli detaya da " madalya" demeye bin şahit ister ! Daha küçük bir göbek, engin ve sade bir havuz ( olmasa da olur ) , biraz aydınlatma tertibatı yeter halbu ki...

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @Tarık Güneş

Tarık Bey, aynen katılıyorum.. Düzenlemelerin kolayı, kısası seçildi hep. Öte yandan burada trafik çok sıkışıyor. Mesela ortada sadece havuz bırakılarak yollar üçer şeride çıkartılabilir. Teşekkürler ve selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Eğitimci 3 yıl önce

Arif hocam Elbistan'ın bir önceki Plan'ı yapılalı otuz yıl oldu.Bu plana tam bir belediye seçimi geçti ama yeni çıktı.Çıktıda nasıl çıktı dağ fare doğurdu.Bu plan Şehr-i daha geriye götürdü.

Avatar
Mustafa Topaloğlu 3 yıl önce

Meydan, bir şehrin olmazsa olmazıdır. Çevre yolları da şehrin temiz kalması bakımından (caddelerin temizliği, gürültü ve hava kirliliği, kent içi trafiğin rahatlaması vb.) önemlidir. Şehir planlaması yapılırken bunlar düşünülüp ona göre hareket edilmeli.Bu hususlar hakikaten ihmale gelmez. Bir kentin geleceğiyle ilgili kafa yoranlara hatırlatmışsınız hocam. Umarım dikkate alınır.

Avatar
Fikir atölyesi 3 yıl önce

Ulu caminin oraya bir meydan düşünülüyor. Atatürk ilkokulu yıkılıp meydan hüviyetine kavuşturulacak. Bir de kent müzesinin önü bütün olduğu alan. Kent müzesinin olduğu yerle büst birleştirilerek galiba. Candargazi iş hanı yıkılıp kültür merkezi yapılıp altı otopark haline getirilip yandaki küçük parkla bir küçük meydan oluşturma planı var. Bir de Selçuk hamamı ile yanına dulkadir müzesi yapılıp kazı alanı ile yeni bir alan oluşturulacakmış.cekul vakfının sitesinde pdf formatıyla Elbistan projesi yayınlanmış. Orada okumuştum. Kim yapar bilmiyorum bu projeyi.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @Fikir atölyesi

@Fikir atölyesix söyledikleriniz aynen gerçekleşse bile -ki ben çoğundan ümitsizim- benim kastettiğim ve gelecekte de ihtiyaca cevap verecek genişlikte bir meydan meydana gelmez. Cumhuriyet Meydanında sizin kastettiğiniz düzenleme yapılırsa, yani heykel Kent Müzesinin bahçesine (yanlış değilse böyle anladım) taşınırsa o takdirde -ki bir kısım insan da kıyameti kopartacaktır- en azından bayram kutlamalarına uygun, küçük çaplı mitinglere uygun bir meydan olur. İlginize teşekkür ederim. Selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Faruk Tamer 3 yıl önce

Arif bey, Elbistan'ı gerçek anlamda seven, düşünen ve değerlendiren, yerinde ve isabetli düşünceleriniz nedeniyle tebrik ederim sizi.