Elbistan Devlet Hastanesi büyümeye devam ediyor

Elbistan Devlet Hastanesi’nde Kanser, Motor Nöron Hastalıkları (ALS) ve ilerleyici nörolojik hastalıklar (Alzheimer, MS, Kas Hastalıkları, Parkinson, felç), ileri dönem organ yetmezlikleri (kalp, akciğer, böbrek, karaciğer), çocuklarda genetik ve konjenital ilerleyici hastalıklarla ilgili olarak 2017 yılında açılan Palyatif Bakım Ünitesi’nin kapasitesi, yüzde 50 oranında artırılarak 10 yataktan 15’e yükseltildi.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Akif Türk, “Elbistan Devlet Hastanesi olarak Haziran 2017 tarihinde hizmet vermeye başladığımız Palyatif Bakım Ünitesinin talepler karşısında yetersiz kalması sonucunda, gerekli başvurular yapılmış, yapılan tescil denetimi neticesinde Palyatif Bakım Ünitesinin 10 yataktan 15 yatağa çıkarılarak halkımızın hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Palyatif Bakım Servisi’nde hastalara ev konforunda bakım desteği verdiklerinin altını çizen Başhekim Türk, şöyle devam etti:

“Doğum, yaşam ve ölüm her canlının karşılaşacağı süreçlerdir. Palyatif Bakım Ünitesinde tıbbi tedavide cevapsız kalan durumlarda, ‘yapacak bir şey yok dendiği an, aslında yapılması gereken çok şey var’ diyerek, hastalarımızın yanında olmayı amaçlıyoruz bu nedenle yapmış olduğumuz çalışmalarla daha iyi hizmet vermek için yatak sayısını artırmış bulunmaktayız.

Hastanemiz bünyesinde kurduğumuz ünitemizde; 15 yatak kapasite ile Uzman Hekim, Hemşire, Fizyoterapist, Psikolog, Diyetisyen ve Sosyal Hizmet Uzmanı oluşan güçlü ekibimizle, 14 adet tek kişilik, 1 adet çift kişilik ev konforundaki odalarda, halkımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Hastanemizde Kanser, Motor Nöron Hastalıkları (ALS) ve ilerleyici nörolojik hastalıklar (Alzheimer, MS, Kas Hastalıkları, Parkinson, felç), ileri dönem organ yetmezlikleri (kalp, akciğer, böbrek, karaciğer), çocuklarda genetik ve konjenital ilerleyici hastalıklarda palyatif bakım desteği veriyoruz.”

Palyatif bakım desteği gerektiren hastalıklarda hastaların ve ailelerinin yaşam kalitelerini artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Akif Türk, “Palyatif Bakımda amacımız; hastaların ağrı, bulantı, kusma, yorgunluk, uyku problemleri, nefes darlığı ve diğer semptomlarının giderilmesi, beslenme desteği sağlanması, solunumun rahatlatılması, hasta ve yakınlarına psikolojik ve sosyal destek sunulması, hastanın konforu ve bakımının sağlanması, hasta ve ailesinin eğitilmesi ve hastanın fonksiyonel durumunun artırılmasıdır. Temel hedefimiz; palyatif bakım desteği gerektiren hastalıklarda hastaların ve ailelerinin yaşam kalitelerinin arttırılmasıdır. Ne ölümü hızlandırmak, ne de yaşamı uzatmak. Aksine onaylanan yaşamı ve kabullenilen ölümü normal sürecinde götürmek ve yaşam kalitesini artırmak için çıktığımız bu yolda, Palyatif Bakım Ünitesinin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

- Elbistanın Sesi Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.elbistaninsesi.com/haber/9996468/elbistan-devlet-hastanesi-buyumeye-devam-ediyor