Elbistan Devlet Hastanesi’nden bir ilk daha

Elbistan devlet Hastanesi’nde görev yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Halil Kul, başarılı bir ameliyata imza attı. Yalnızca ileri seviye hastanelerde yapılabilen bir özelliğe sahip olan ameliyatı, kadının hamile olması nedeniyle, kadın doğum ve anestezi uzmanı ile birlikte gerçekleştiren Dr. Halil Kul, beyindeki tümörü başarılı bir şekilde alarak, Elbistan’da ilk defa bu ölçekte bir ameliyatı yapmış oldu.

Hastanın ciddi bulantılar, kusma ve yürüme sorunu ile hastaneye başvurduğunu ifade eden Dr. Halil Kul, bu tür ameliyatların yapılmasında alet ve edevat ile ekibin çok önemli olduğunu belirterek, Elbistan Devlet Hastanesi’nin bu noktada kendine yetebilen bir seviyeye ulaştığını vurguladı.

Dr. Halil Kul, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Öncelikle Zeytin Dalı Harekatı’nda görev alan Mehmetçiklerimizin Allah yardımcısı olsun.

Hastamız Suriyeli, bize ciddi bulantılar ve kusmalarla geldi. Kendisi de daha önceden beyninde tümör olduğunu, kitle olduğunu öğrenmiş. Farklı merkezlerde kendisine ameliyat yaptıramamış. Hastamız bize geldiğinde 11 haftalık gebe idi. Gebe olmasının bize şöyle sıkıntıları var. Hasta bırakın ameliyat olmayı, ciddi hayati riskler ve bebeği kaybetme riski taşıyordu. Bizde hastamızı 1 aylık bir takip süresine aldık. Hemen acele etmeyip, hastayı gözlemledik. Hastanemizin imkanları oldukça geniş. Tahlillerimizi, tetkiklerimizi yaptık, kitlenin kistik kısmında büyüme olması üzerine, hastanın hayatını tehdit etmeye, bebeğin hayatını tehdit etmeye başlaması üzerine biz acil ameliyat kararı aldık. Hastamız bu kararı verirken, bu ciddi bir ameliyat sol tendoral bölgesinde büyükçe kistik kitlesi vardı, aynı zamanda kadın doğum ve anestezi hekimlerinin yardımı ile hep beraber çok şükür ki ameliyatımızı gerçekleştirdik. Ameliyat öncesinde hastanın ciddi yürüme sorunu ve kusma, konuşma problemi vardı. Ameliyatından sonra hiçbir sıkıntısı kalmadı. Şuan ameliyatının 10. Gününde. Hiçbir problemi yok. Sağlıklı bir şekilde yürüyebiliyor. Bebeğimiz de sağlıklı. Bu ameliyatları normalde ülkemizde ileri merkezlerde, üst merkezlerde yapılabiliyor. Ama hastanemizde de yine o üst merkezlerdeki gibi yeterli malzememiz, teknik şartlarımızın hepsi mükemmel. Gerekli ve istenilen düzeyde. Biz bu ameliyatları artık Elbistan’da da yapabiliyoruz. Bizler de halkımıza sağlık hizmeti vermek için burada bulunuyoruz.”

Hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Dr. Kul, “Hastamızın bundan sonraki süreçte yara takiplerini yapıp, dikişlerini de aldıktan sonra bir iki günlük sürecin ardından tamamen iyileşmiş olarak buradan taburcu edeceğiz. Bundan sonra ise rutin takiplerimiz olacak. Patoloji sonuçları olacak, yıllık ve aylık takipleri gelecek. Hastamız çok şükür ki hastalığından tamamen kurtuldu. Artık beyinle ilgili olarak Elbistan Devlet Hastanesi’nde pek çok ameliyat yapılabilir. Hastanemizde gerekli alet edevatta var, doktor ekibi de mevcut. Bu ameliyatların pek çoğunun yapılamamasının sebebi aslında ekip eksikliğidir. İleri malzeme eksikliğindendir, şuanda hiçbir malzeme eksiğimiz yok. Ekip olarak ta, bu ameliyatları yapabilecek ekip ve tecrübeye sahibiz” diye konuştu.

Kendi kendine yetebilen bir hastane:

Elbistan Devlet Hastanesi’nin kendi kendine yetebilen bir konuma geldiğini dile getiren, Başhekim Yardımcısı Dr. Mehmet Kağan Katar ise, “Elbistan Devlet Hastanesi olarak kendine yetebilen bir hastane konumuna geldik. Buradan hastalarımızı daha az sevk edeceğiz. Yeni ve genç bir ekip olarak yönetime geldik. Yeni ekipmanları Elbistan’a kazandıracağız inşallah ve bu süreçten sonra da kendi kendine yetebilen bir hastane konumuna geleceğiz. Burada yapılan neticesinde bir kanser ameliyatı. Bundan sonra hastamızı takiplerine burada devam edeceğiz ve gerektiğinde kemoterapisini de burada alacak. Bizim kemoterapi ünitemiz de var. Sadece beyin tümörleri değil, diğer bütün tümörlerde de, kanser vakalarında da kemoterapiyi burada verme imkanımız var. Hastalarımızı burada takip edebiliriz” diye konuştu.

Teşekkür etti:

24 yaşındaki Sabuha Saado’nun eşi Ramazan Saado ise, Elbistan Devlet Hastanesi yönetimi ve doktorlarına teşekkür etti. Bundan önce Suriye ve bazı merkezlere başvurmalarına rağmen tedavi olamadıklarını belirten Saado, “Suriye’de olsak bu imkanı bulamazdık. Allah doktorlarımızdan razı olsun. Eşim şuanda sağlığına kavuştu” dedi.

- Elbistanın Sesi Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.elbistaninsesi.com/haber/9990086/elbistan-devlet-hastanesinden-bir-ilk-daha