EN GÜZEL PAYLAŞIM…

Gülser Yaman
Gülser Yaman

Ne güzel duygudur ramazan ayında yaşadığımız paylaşımlar. Gerek maddi, gerekse manevi olsun iç huzurumuzdur daima…

İnsanları birbirine yaklaştıran, aynı düşünce ve duygularda buluşturan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma geleneğinin en güzel örneklerinin sergilendiği bir ramazan ayına daha kavuşmuş olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Upuzun masalar, sıcacık sohbetler, paylaşılan nice güzel iftar akşamları… Kendinle kalmak, bir arada olmak, şehir hayatının koşuşturmasından zaman ayırmayı ihmal ettiğimiz tüm sevdiklerimize zaman ayırmak… Herkes için bambaşka anlamlarıyla hoş geliyor ramazan!

Bize de deyim yerindeyse Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan demek kalıyor.

Upuzun bir masa düşünün… Masanın başında dedeniz, yanınızda kardeşiniz, akrabalar, arkadaşlar… En leziz yemekler ve mis gibi Ramazan pidesi. Herkes bir ağızdan konuşuyor, herkes bir şey anlatıyor… Bir köşeden teyzenizin gülüşü geliyor… Diğer tarafta amcanız hararetli hararetli bir şey anlatıyor… İçerideki odadan çocukların sesleri… Dünyadaki en huzurlu ve en güvenli yere hoş geldiniz: Aileniz! Kızsak da küssek de, belki tartışmış bile olsak hiç bir şey ailenin yerini tutamaz. İş güç derken bir araya gelinemeyen sofralar ve kırk yılda bir görülen aile büyüklerimiz ile geçireceğimiz bir iftar yemeğinden daha dinlendirici ve keyifli ne olabilir ki? Ramazan ayının anlamı aile değil de nedir?

Sevdiklerinizi, arkadaşlarınızı evinizde misafir etmek her zaman özel bir keyiftir. Ramazan ayında ise daha farklı bir heyecanı beraberinde getirir! Sabahtan başlayan hazırlıklarınızın verdiği tatlı yorgunluğun, akşam en yakın arkadaşlarınızla yiyeceğiniz yemek ve paylaşacağınız tavşan kanı çay ile taçlanacağını düşününce, bir salata daha mı yapsam acaba der insan. Hep beraber masanın başına oturduğunuzda, ezan sesine kadar yaşadığınız o mutlu bekleyişten daha anlamlı ne olabilir ki? Ramazan ayının anlamı bir arada olmak değil de nedir? Sevdikleriniz için en sevdiği yemeği yaparken, ne kadar yorgun olursanız olun yüzünüzde bir gülümseme ile yaparken bulacaksınız kendinizi… Ve kapı çalıp o sıcacık gülüşten ve sizin o çok sevdiğiniz sıcacık Ramazan pideleri ile geldiğinde içinizi kaplayan huzurlu mutluluktan daha güzel ne olabilir ki? Ramazan ayının anlamı sevmek değil de nedir?

Aile, dostlar ya da eşiniz… Ramazan ayı bir arada olmak demek değil de nedir? En güzel, en özel, en anlamlı olan zamanların toplamıdır… İçinizdeki güzelliğin dışa yansıması için; yüzünüzdeki gülücükler, sevginizi katarak yaptığınız yemekler hepsi ayrı bir tat, ayrı bir mutluluk değimlidir?

Bir araya toplanan insanlar, kurulan sofralar, sabırsızlıkla beklenen iftarlar. Kısacası huzurun adıdır RAMAZAN. İbadetlerimizin makbul, dualarımızın kabul olması dileğiyle, hayırlı Ramazanlar...

- Elbistanın Sesi Gazetesi, Gülser Yaman tarafından kaleme alındı
https://www.elbistaninsesi.com/makale/9970890/gulser-yaman/en-guzel-paylasim