1000 kınalı keklik doğaya kanat çırptı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün başlattığı 2022 yılı 'Doğaya Keklik Yerleştirme Eylem Programı' sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Elbistan’daki keklik salımı programının ardından bu kez de Nurhak dağlarına 1000 adet daha kınalı keklik takviyesi yapıldı.

Kahramanmaraş Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Tesisinde yetiştirilen kınalı kekliklerden 1000’i, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, DKMP Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü ve Elbistan Şefliği ekipleri tarafından Nurhak Devlet Avlağı'nda doğaya salındı.

Doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yere sahip olan kınalı kekikler, içinde tutuldukları kafeslerin açılmasıyla birlikte yeni yaşam alanlarına doğru kanat çırptı. 1000 adet kınalı kekliğin bırakıldığı bölgenin de Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ekiplerince sürekli denetim altında tutulacağı belirtildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Tabiat Parkında süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya kınalı keklik salımı gerçekleştirdiler.

Keklik salımınım ardından değerlendirmede bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ahmet Çörtük doğal dengeyi muhafaza etmek, doğal çeşitliliği, biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla çaba gösterdiklerini söyledi.

Her yıl belirli bir program dahilinde doğaya keklik bıraktıklarını dile getiren Çörtük,  “Yaban hayatı bizim için çok önemli, yaban hayatını korumak çok önemli. Çünkü yaban hayatında her canlının bir fonksiyonu var.  Her fonksiyonu ile birlikte korumak lazım. Ağacıyla, bitkisiyle ve içinde yaşayan canlıları ile korumamız lazım. Personellerimiz de bu amaçla gece gündüz demeden görev başındalar. Yaban hayatın bekçileri olarak, doğal güzelliklerimizi koruyup gelecek nesillerimize aktarmanın çabasındayız” şeklinde konuştu.

 

- Elbistanın Sesi Gazetesi, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.elbistaninsesi.com/haber/11893596/1000-kinali-keklik-dogaya-kanat-cirpti