ÇOCUĞA CİNSEL EĞİTİM NASIL VERİLMELİ?

Tuğba Arıkan
Tuğba Arıkan

Aileler, okul öncesi dönemden itibaren çocuklarında cinsel kimlik oluşmaya başladığını, çocuklarının bazı davranışlarından fark ederler. Bu davranışlar; çocuğun kendi cinsel organına ilgi, cinsel temalı oyunlar bazen de karşı cins ile ilgili soruları içeren oyunlar olabilmektedir. Aileler, çocuklarının bu davranışları karşısında endişelenebilirler, bunun normal olduğu ve gelişimin bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Gelişimsel olarak 2-3 yaşlarında başlayan bu merak, çocuktan beklenilen ve sıkça karşımıza çıkan bir durumdur. Çocuğun bu merakının normal olduğu unutulmamalıdır.

Aileler, cinsellik konusunda çocukları ile konuşmaktan ve onların cinsellik ile ilgili sorularından rahatsız olabilirler ve olumsuz tepki gösterebilirler. Aileler, çoğunlukla bu konuda nasıl konuşacaklarını bilmediklerinden, konu hakkında konuşmaktan kaçabilirler. Çocuğunuzun soru sorması ve bu konuda onu bilgilendirmeniz çocuğunuzun gelişimi için önemlidir. Çocuğa cinsel eğitim vermek çocukların zihinlerinde bu konu hakkındaki meraklarını büyük ölçüde giderir, en önemlisi kendi hayal güçleri ile kurgulayabilecekleri yanlış bilgilerden onları korur. Erken çocuklukta öğrenilen bilgiler, yaşam boyu devam etmektedir. Çocuğunuzun, kendi bedenini doğru tanıması, onu koruması ve sınırlarını öğrenmesi, çocuğunuz için önemlidir. Üreme organları aynı bedenin diğer bölgeleri gibi çocuklara gerçek isimleri ile öğretilmelidir. Nasıl ki ağza kutu demiyorsak penis ve vajinaya da başka lakaplar takmamalıyız. Çocuğun, biyolojik yapıyı doğru tanımasına imkân verilmelidir.

Cinsel eğitim genellikle 2 yaştan sonra tuvalet alışkanlığının öğretildiği zamanda verilmeye başlanır. Bu eğitim esnasında çocuğun sorularına açık ve net cevaplar vermek önemlidir. Merak ettiği soru yaşının üstünde bir bilgi içeriyorsa bu soruyu şimdilik konuşmayacağınızı ve biraz daha büyüdüğünde konuşabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Cinsel eğitim bir kereye özgü değildir, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olarak devam eden bir süreçtir. Soyut düşünenin gelişmediği okul öncesi dönemlerde çocuğunuza hikâye anlatmak süreci kolaylaştıracaktır.

Önerilen Kaynaklar

Bedenim Bana Ait, Gergedan Yayınları

Ben Nereden Geldim?, Sergi Camara, Altın Kitaplar

Çocuklar için Cinsel Eğitim Öyküleri, Yaşam yanardağ Çelik, Net Çocuk

Neyi Nasıl Söylemeli?, Betsy Brown Braun, Tara Kiatap

Kızlar, Oğlanlar ve Beden Bilimi, Meg Hickling

Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım, Bengi Semerci, Alfa Yayınları

Ailede Cinsel Eğitim, Gülhanım Bayrak ve ark., Timaş Yayınlar

Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri – Yaşam Yanardağ Çelik

Bedenim Bana Ait – Pro Familia

Anne Ben Nerden Geldim? – Pedagog Ali Çankırılı

Ben Nasıl Oldum? – Katerina Janouch Mervi Lindman

Tuğba ARIKAN

Çocuk Gelişim Uzmanı

@birbutungelisim

- Elbistanın Sesi Gazetesi, Tuğba Arıkan tarafından kaleme alındı
https://www.elbistaninsesi.com/makale/10396767/tugba-arikan/cocuga-cinsel-egitim-nasil-verilmeli