BÜYÜK, ÇOK BÜYÜK;

Hamdi Yüce
Hamdi Yüce

Evreni şu gördüğümüz dünyadan ibaret sanıyoruz.. Oysaki evren yaşadığımız gezegenden(dünyadan) ibaret değil .Bu sebepten kainattaki dengenin, ,kanun ve düzenin, kâinatın büyüklük ve kusursuzluğunu anlamakta zorlanıyoruz.

"Yedi kat göğü birbiriyle uyum içinde tabaka tabaka yaratan O'dur. Rahman'ın yaratmasında hiçbir düzensizlik göremezsin.

"Haydi çevir gözünü de bak, bir kusur, bir çatlaklık görebilir misin.? Sonra gözünü tekrar tekrar çevir de bak.Göz aradığı kusuru bulamamanın

yorgunluğuyla sana geri dönecektir"( Mülk Sûresi).

Madem söz gökten açıldı, biz de gözümüzü göğe çevirelim. Oralarda gezinelim. Büyüklerden daha büyük, daha da büyük neler var görmeye çalışalım.

İçinde bulunduğumuz galaksimiz olan Samanyolu'nun içinde 200 - 300 milyar güneş büyüklüğünde yıldız varmış.

Güneşin büyüklüğü 1.5 milyon km.İçine 1 milyon 300 tane dünya sığıyormuş

Galaksimizden bir uçtan bir uca ışık hızıyla çıkmaya kalksaymışız 25 bin senede ancak kendi galaksimizden çıkabiliyormuşuz.(Bir ışık hızı saniyede 300 bin km. 1 saniyede dünyanın etrafını sekiz defa turlaması demekmiş)

Büyüklerden büyük bir yıldız: Jaonis Majoris! Bu yıldızın büyüklüğü insan aklını oynatacak cinsten. O kadar büyük ki ,içine 7 desilyon tane dünya sığıyormuş. ( 7 rakamının yanına 33 tane sıfır atarak okunuyor.) Büyüklüğe bakın ! Dünyayı 1 cm.çapında sayarsak bu yıldızın çapının 6.5 km büyüklükte olduğu kıyas edilmiş.

Başka bir büyüğe geldik. Adı IC-1101 adında bir galaksi. Tespit edilebilen en büyük galaksi. Bizim galaksimizden 60 kat daha büyük. Bu galaksinin içinde 100 trilyon yıldız,300 trilyon gezegen tespit edilmiş.

Galaksimizin çapı 150 bin ışık yılı imiş.1 ışık yılı bir senede 9.5 trilyon km yol alıyor.(150 bin ×9.5 TRİLYON=???)

IC-1101 Galaksisinin genişliği 6 milyon ışık yılı.(Bizim galaksi 150 bin ışık yılı , unutmayalım).6 milyon× 9.5 trilyon=????????Bu galaksiyi ışık hızıyla 6 milyon senede ancak çıkabiliyormuşuz...

Uzayda milyarlarca yıldız, galaksi ve gezegenler mevcut. Her birinin ağırlıkları, büyüklükleri farklı farklıdır. Bunlar uzay boşluğunda direksiz, düşmeksizin ,sabit hızla dönüyor. Ne birbirine çarpıyor, ne birbirine yaklaşıyor , ne de birbirinden uzaklaşıyorlar. Aynı yörüngede bir saniye bile durmaksızın dönüp duruyorlar. Bu kusursuz düzeni kendi kendilerine nasıl sağlıyorlar acaba?

Kainat çok büyük. Rakamlara sığmayacak kadar büyük! Bu kadar büyüklerin yaratıcısı çok büyük olmalı ki böyle büyüklükler yaratsın!

Denizin dibindeki bir mikroorganizmayı da IC-1101 galaksisini de, topraktaki karıncayı da, uçan kartalı da, vücumuzdaki her bir hücreyi de ... aynı anda sevk ve idare eden bir güç olmalı. Unutma yok, şaşırma yok!

Bu evrende küçücük dünya ve dünyanın içindeki küçücük ben. Küçücük değil bir "HİÇ" olan ben. Benim için ,bana sorulmadan ,sayamayacağız ne nimetler sunulmuş değil mi? Bir tarafta rakamlarla büyüklüğünü kavrayamacağımız yıldız ve galaksiler, diğer yanda bir "HİÇ" olan ben. Bir 'HİÇ" olan benim bu kâinatta ne değerim var ki güneş benim için doğup batıyor, arı balını, inek sütünü...bana arz ediyor. Göz, kulak, dil..için neler neler yaratılmış şöyle bir düşünsek. Böyle değerli bir varlık için dünya yaratılsın, her şey insana ikram edilsin de bu ikramları sunan Zat bunların karşılığında bizden hiçbirsey istemesin. Gayesiz, başıboş yaşayalım. Sonra ölünce toprakta çürüyüp yok olalım öyle mi?

Senin yarattığın kâinatı kavrayamayan beynim, bu aciz, zavallı ben , büyüklerden de büyük SEN'İ nasıl anlayabilirim? "Öyle büyük bir kainat yarattım ki büyüklüğümün farkına varın" demek isteyen bir yaratıcıya inanıyoruz.

"Akletmez misiniz, düşünmez misiniz, düşünen akıllar için deliller vardır"

- Elbistanın Sesi Gazetesi, Hamdi Yüce tarafından kaleme alındı
https://www.elbistaninsesi.com/makale/10034716/hamdi-yuce/buyuk-cok-buyuk