GÜVENİLİR TEKNOLOJİ KULLANIMI ve AİLELERE ÖNERİLER-1

Tuğba Arıkan
Tuğba Arıkan

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, çocukların teknoloji başında geçirdikleri sürede artmalar olmuş ve bu durum bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Çocuklar, ödevlerini ve araştırmalarını teknoloji sayesinde yapabilmekte ve bazı ödevlerde buna göre uyarlanmaktadır. Aslında, teknoloji getirmiş olduğu avantajlarla birlikte bazı riskli durumları da beraberinde getirmektedir.

Çocuk ve gençlerin; ekran başında geçirmiş olduğu sürenin uzaması ile birlikte sosyal ilişkilerde kopukluk, fiziksel faaliyetlerin azalması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi gibi durumlarla aileler sıkça karşılaşmaktadır.

Teknoloji bağımlılığın artması ile ders başarısında düşüş, kişiler arası iletişim sorunları, yorgunluğun artması, görme sorunları, duygu ifadelerinin azalması, öfke artışı, duyguları kontrol etmede zorluk gibi birçok sorun ortaya çıkmakta ve aileler bu sorunlarla baş etmekte zorluk yaşamaktadır.

Aileler, hangi durumlarda endişe etmeli? Eğer çocuğunuz;

Teknolojiyi güvenli kullanmak için neler yapılabilir;

Teknoloji kullanım süresini yaşa göre belirleyebilirsiniz.

0-2 yaş: Bu yaş grubunda teknoloji kullanımı olmamalı.

2-5 yaş: Kontrol edilmek şartıyla günde en fazla 1 saat izin verilmelidir.

İlköğretim: İlkokul düzeyinde olan çocuklar için günde en fazla 1 saat, ortaokul düzeyinde olan çocukların ise en fazla 1,5 saat olmalı.

Lise: Çocuğunuz ile birlikte belirleyeceğiniz bir sınırlandırma çerçevesi çizilmelidir.

Not: Burada belirtmiş olduğum teknoloji kullanım süreleri, tüm teknolojik cihazları kapsamaktadır. Yani; tablet, telefon, bilgisayar ve televizyon başında geçirilecek olan sürenin toplamı belirtilen süreye dâhildir.

- Elbistanın Sesi Gazetesi, Tuğba Arıkan tarafından kaleme alındı
https://www.elbistaninsesi.com/makale/10004443/tugba-arikan/guvenilir-teknoloji-kullanimi-ve-ailelere-oneriler-1