banner136
banner191
 
Bu konuyu daha önce de ele almış olmama rağmen muhterem ağabey Mehmet Göçer başta olmak üzeri birkaç dostun ricası üzerine tekrar ve Sitti Mükrime Hatun’un resmi, mezar ve mezar taşlarının arkalı önlü fotoğrafları ile zenginleştirerek yazıyorum. (Arif Bilgin)
.
• 5 Osmanlı padişahının eşi Elbistanlıdır. Yıldırımın eşi, onun oğlu Çelebi Mehmet’in eşi, onun oğlu 2. Murat'ın eşi, onun oğlu Fatih Sultan Mehmet’in eşi ve onun oğlu 2. Bayezid’in eşi.
• Bu hanımlardan sadece ikisinin oğlu padişah olmuştur; onlar da 2. Murad ile Yavuz Sultan Selim’dir. Osmanlının soyu da bu erkek çocuklarla devam ettiği için bazı tarihçiler "Osmanlının ana atası Elbistanlıdır" derler.
• Dulkadir beyleri bunlardan başka saraylara 8 gelin daha (toplam 13 gelin) vermiştir.
.
1. (?) Hatun: Sivas ve çevresinde hüküm süren Rahatoğullarının beyi Alâeddin Ali Bey’le evlenmiştir. Dulkadiroğlu beylerinden Şaban Süli (Sevli) Bey’in büyük kızıdır.
 
2. (?) Hatun: Kadı Burhaneddin Krallığı’nın Kralı Kadı Burhaneddin ile evlenmiştir. Oğulları Alâeddin Ali Zeynel Abidin, babasının ölümünden sonra tahta çıkmıştır. Dulkadiroğlu beylerinden Şaban Süli (Sevli) Bey’in ortanca kızıdır. Kadı Burhaneddin’in birinci hanımından olan kızı Habibe Selçuk Hatun’la da Kadı Burhaneddin’in kayınpederi Şaban Süli (Sevli) Bey evlenmiştir. Diğer kızı Mısır Hatun’la da Dulkadiroğlu beylerinden Nasreddin Mehmet Bey evlenmiştir.
 
3. Devlet Hatun: Yıldırım Bayezid ile evlenmiştir. Şaban Süli (Sevli) Bey’in küçük kızıdır. (Devlet Hatun’a Germiyan oğlu Süleyman Şah’ın kızı diyenler de vardır)
 
4. Emine Hatun: Yıldırım’ın oğlu, Osmanlı Padişahı Çelebi Mehmet ile evlenmiştir. Dulkadiroğlu Nasreddin Mehmet Bey’in kızıdır. 1388–1449 yılları arasında yaşamış, 1403’te evlenmiştir. 2. Murat’ın annesidir. Dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet’in babaannesidir. Emine Hatun, oğlu tahta çıktığı için VALİDE SULTAN olmuştur.
 
5. Nefise Hatun: Memluk Emiri Cane Bey Sûfî ile 1437 yılında evlenmiştir. Nasreddin Mehmet Bey’in kızıdır. Cane Bey Sûfî’nin ölümüyle dul kalmıştır. Bunun üzerine, bir süre sonra;
 
6. Nefise Hatun: Memluk Sultanı Çakmak ile - ısrarlı isteği üzerine- 31 Mart 1440 tarihinde muhteşem bir düğünle evlenmiştir.
 
7. Âlime Hatun: 2. Murat İle Evlenmiştir. Adı tespit edilemeyen bir Dulkadirli Beyi’nin kızıdır. Fatih’in üvey annesidir.
 
8. Sitti Mükrime Hatun: Fatih Sultan Mehmet İle Evlenmiştir. Dulkadiroğlu beylerinden Süleyman Bey’in kızıdır. 15.12.1449’da kralların, hükümdarların, beylerin ve bütün ileri gelenlerin katılmasıyla muhteşem bir düğün yapılmıştır. Çocuksuzdur. 1467’de Edirne’de vefat etmiştir. Edirne’de kendisinin yaptırdığı Sultan Camii’nin arkasındaki hazirede (mezarlık) gömülüdür. Ayrıca, İznik’te (Eşrefoğlu) Cami, Edirne’de cami, saray, mahalle ve çeşitli binalar yaptırmıştır.


 
9. (?) Hatun: Bu da Memluk Sultanı Çakmak İle Evlenmiştir. Dulkadiroğlu beylerinden Süleyman Bey’in kızıdır. Böylece Fatih Sultan Mehmet ile Çakmak bacanak olmuşlardır. 1460’ta Kahire’de vebadan ölmüştür. Sultan Çakmak’ın ölümü ile dul kalan bu hatun, Memluk Sultanı İnal’ın Oğlu Muhammed’le Evlenmişti.
 
10. Ayşe (Gülbahar diyenler de var) Hatun(1): 1469’da Amasya’da 2. Bayezid ile evlenmiştir. YAVUZ SULTAN SELİM’İN ANNESİDİR. Dulkadiroğlu beylerinden Alaüddevle Bozkurt’un kızıdır. Ayşe Hatun da II. Murat’ın annesi Emine Hatun gibi Osmanlı Sarayında VALİDE SULTAN olmuştur. 1453’te Elbistan’da doğmuş, 1515’te Trabzon’da ölmüştür. Trabzon’da yaptırdığı Hatuniye (Ayşe Hatun) Camiindeki türbesinde gömülüdür. Ayşe Hatun, bu camiden başka, Trabzon’da medrese ve imaret, Manisa’da musiki ile hastaların tedavi edildiği akıl hastahanesi, İstanbul Beyazıt’ta hamam vs. yaptırmıştır.
 
11. Benli (Beğli) Hatun: Dulkadiroğlu beylerinden Alaüddevle’nin kızıdır. Yavuz’un teyzesidir. Akkoyunluların son Hükümdarı Sultan Murat ile evlenmiştir. Sultan Murat, Fatih’in, kızı Gevher Hatun’dan, aynı zamanda Uzun Hasan’ın da oğlu Uğurlu Mehmet’ten torun çocuğudur. Başka bir deyişle 2. Bayezid’in kızı Aynî Şah’tan torunudur. Benli Hatun’a önce Şah İsmail talip olunca ona verecek olmuşlar, sonra birkaç sebepten dolayı vazgeçmişlerdir. Buna kinlenen Şah İsmail Elbistan’ı baştanbaşa tahrip etmiştir.
 
12. (?) Hatun: Ünlü Memluk Kumandanı Emir Özbek ile evlenmiştir. Dulkadiroğlu beylerinden Alaüddevle’nin kızıdır.
 
13. (?) Hatun: 1506'da ablasının ölümü üzerine talip olan Memluk Emîri Kayıtmerk Bey'le evlenmiştir. Dulkadiroğlu beylerinden Alaüddevle’nin kızıdır.
.......................................................................................................................
(1)           a) Prof. Dr. M. H. Yinanç; İslam Ansiklopedisi; C:3, S:660;
b) Yılmaz Öztuna; (Devletler ve Hanedanlar; Cilt: 2 Sayfa 89 ve 138.) Bu Hatun’un adı bazı kaynaklarda da Gülbahar Sultan olarak yazılsa da doğrusu Ayşe’dir.
c) Arif Bilgin, Cumhuriyetin 70. yılında Elbistan (Tarih Bölümü) Sayfa 31, 1993-94- İstanbul.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kerim Ünal 3 yıl önce

Hocam, elinize, emeğinize sağlık...Bunlar önemli bilgiler ve kayıtlar...Yeni nesillere bilgi aktarılmasında önemli işler görüyor...Buradan da görüldüğü üzere, Elbistan tarihin her döneminde önemli olmuştur....Allah bu kıymetlerin değerini ve önemini kavrayacak idarecileri eksik etmesin....

Avatar
sevgi aktaş 1 yıl önce

bu 13 gelinlerden karahasanlı da avrmı dir.. ve karahasanlılar karakeçi aşireti veya atmalı aşireti bağlı olduğu söyleniyor.. osmanlı ile kan bağı veya akraba bağlığı ne seviyede saypğılar.. cvp nerden okumalıyım facebook ma iletir msj