banner136
banner191

Şehir nüfusu 100.000’e dayanan Elbistan’daki insanların kimi iki üç göbek önce kimi sekiz on göbek önce komşu il ve ilçelerden olduğu gibi ülkemizin çeşitli bölgelerinden göçüp gelmiş ve yerleşmiştir. Burada doğmuşlar, burada tahsil yapmışlar ve aileleri buraya ev yapmış iş kurmuş kök salmıştır; yani artık Elbistanlı olmuşlardır. Başka bir deyişle 70 sene önce Elbistan’a gelip yerleşenlere Elbistanlı demeyenlere, birisi “Madem öyle peki 100, 200 veya 300 sene önce göçüp gelenlere niye Elbistanlı diyorsun” derse ne diyebilir?

 

Mesela Gazeteci Mehmet Göçer’in kendisi, eşi ve kardeşleri Darende’de doğmuşlarken, kardeşlerinden biri Afşin’den evlidir. Mehmet Göçer’in 8 çocuğu, merhum Hüseyin Göçer’in 6 çocuğu, diğer kardeşlerden de 4 çocukları daha Elbistan’da doğmuşlardır. Amcazadeleri, 18 çocukları ve 20’ye yakın torunları, Elbistan’da doğmuş, büyümüş ve ilk orta ve lise tahsillerini burada yapmışlar; burada meslek sahibi olmuşlar veya gelip burada iş kurmuşlar; yuva kurmuşlar. Çocuklarını burada evlendirmişler. Elbistan’dan, Afşin’den ve Ekinözün’den gelinler almış, gelinler vermişlerdir. Sormak gerek: ŞİMDİ BUNLAR HÂLÂ DARENDELİ Mİ?

 

Aynı şekilde Erzurum ve Erzincan dolaylarından bir asır önce muhacir olarak gelen yüzlerce aileye hâlâ Elbistanlı demeyecek miyiz?

 

AK Partinin Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürbüz daha aday adayı iken muhalifleri yıpratma çabasına girerek, sözle ve sosyal medyada yazarak “O, ELBİSTANLI DEĞİL, AFŞİNLİDİR; YERLİ ADAY BULAMADILAR MI?” iddiasında bulundular.

 

Oysa Mehmet Gürbüz(1) Elbistanlıdır. Bizim ve birçok ailenin akrabasıdır.

 

Birincisi Afşin 1944 yılında Elbistan’ın nahiyesi iken ayırıp ilçe yapılmıştır. Kayıtlarda değişiklik olmasaydı, 1944’ten önce doğanların nüfus cüzdanlarında, başka bir deyişle şu anda yaşayanların babalarının veya dedelerinin nüfus cüzdanlarında doğum yeri olarak Elbistan yazılı olacaktı.

 

İkincisi, babası 70 yıl kadar önce Elbistan’a Afşin Büyük Sevin mahallesinden gelerek yerleşmiştir. Anneleri merhum Hatice Hanım ise Elbistan’ın asırlardır yerlisidir. Aşağıda sayacağım ailelerin de akrabasıdır. Mehmet Gürbüz (1977) ve kardeşi (Osman) Esentepe Mahallesi, Akbaş sokaktaki evlerinde doğmuş, Esentepe İlkokulunda okumuşlardır. Annesi rahmetli Hatice Hanım ise Bodovlar ailesinden Hüseyin Bodovoğlu’nun, ELBİSTANLILARIN DEYİMİ İLE KÖR HÜSEYİN’nin kızıdır.

 

Mehmet Gürbüz’ün dedesi Hüseyin Bodovoğlu, ayrıca Mehmet Bodovoğlu ile vefat eden Ayşe Kaya’nın babası, Şoför Zekeriya Kaya’nın kayınbabasıdır.

Hüseyin Bodovoğlu, hepsi de rahmetli olan Muteber Bilgin (benim babaannem), Abekir (Ebubekir) Bodovoğlu ve Ali Bodovoğlu’un kardeşidir.

Devam edelim; Hüseyin Bodovoğlu yeğenleri:
Kardeşi Muteber Bilgin’den Marangoz Atayı Usta, Çarkçı Hamdi, Babam Terzi Davut, Ali Baba’nın Mehmet;

Kardeşi Ebubekir’den Kasap Bodov Duran ile Köşker Topal Ali’nin eşi Hatun Sağ;
Kardeşi Ali Bodovoğlu’ndan Taksi çalıştıran Yusuf Bodov, ağabeyi şoför Hacı Bodov, Şerife Küpeli, Hatun Götürler ve Fahriye Erman yeğenleridir.

Dolayısıyla Mehmet Gürbüz ile şu saydıklarım iki kardeşin torunlarıdır:
Mehmet Gürbüz’ün dedesi Hüseyin Bodov’un kız kardeşi Muteber’in torunları:
Münip Özatay ve kardeşleri ile
Arif Bilgin ve kardeşleri ile
Yunus Bilgin ve kardeşleri ile
Nuri Bilgin ve kardeşleri ile
Mehmet Gürbüz’ün dedesi Hüseyin Bodov’un ağabeyi Ebubekir Bodov’un torunları:
Hikmet Bodovoğlu, Ahmet Bodovoğlu, Bekir Bodovoğlu ve kardeşleri ile
Esat Sağ, Mehmet Sağ, Ayhan Sağ ve kardeşleri ile
Mehmet Gürbüz’ün dedesi Hüseyin Bodov’un ağabeyi Ali Bodov’un torunları:
Muhasebeci Yakup Bodovoğlu, Öğretmen Ali Bodovoğlu ve kardeşleri ile
Cemal Erman, Kemal Erman, Ahmet Erman ve kardeşleri ile
Mustafa Götürler, Ali Götürler, Âdem Götürler, Adnan Götürler ve kardeşleri ile…

&

Bir not daha ekleyeyim; Ekinözü ve çevresinde yaşayan Sakalar/ Şakalar dâhil, SAKA Türklerindendir. Elbistan’ın içinde yaşayan BODOVLAR, SAĞLAR ve SAKALAR da SAKA Türklerine mensup olarak asırlar önce gelerek Elbistan’a yerleşmişlerdir. Elbistan’da BODOVOĞLU, SAKA ve SAĞ soyadlarını alan aileler, üç kardeşin çocuklarıdır. Ben yukarıda sadece BODOVLARA ait erkek ve kız çocuklarını, onlardan olan torunların bir kısmını yazdım.

………….................................................................

(1)Mehmet Gürbüz’ün Özgeçmişi: 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alp Arslan Kılıç 3 yıl önce

Sayın Bilgin,
Mehmet Gürbüz Elbistan’lı olabilir,buna itirazımız yok.Ancak üzülerek söylemeliyim ki sizin için söz konusu AKP ise gerisi teferruattır.Aksi halde bir Elbistan sevdalısı olarak bildiğimiz Arif Bilgin’in;ilçemiz özellikle son 5 yılda şehircilik anlamında sürekli geriye giderken,yollar tarladan farksızken,yatırım alamaz üstüne Şeker Fabrikası,TKİ gibi değerleri satılırken tek satır yazı yazmazken,söz konusu AKP adayı olunca canhıraş onu savunmak için kalemine sarılması en güzel göstergesidir.
Ne diyelim,vicdanınıza selamlar olsun..
Hayırlı cumalar olsun..

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @Alp Arslan Kılıç

Sayın kılıç, keşke geriye doğru üç beş senelik yazılarımı okusan da Elbistan'ın yolu, suyu, caddesi, Ceyhan'ı ve diğer meseleleri ile ilgili neler yazdığımı görseniz.. O zamanlar benim iki köşem vardı, birisinde sürekli Elbistan'ın meseleleri yazardım. Yine de Ceyhan ve Pınarbaşı konularında olduğu gibi icap ettikçe yazarım. Bundan beni kimse alıkoyamaz. Mesela Ak Partinin adayı olması değil, Elbistan için çok yararlı hizmetler yapacak biri olduğu için ve akrabam olduğu için arkasındayım...

Beğenmedim! (52)
Avatar
ASİL 3 yıl önce

Sayın BİLGİN,yandaşlığınızı pekiştirmek adına nerdeyse konuyu Ademle Havvaya bağlayacaksınız.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 yıl önce @ASİL

Varsa senin ve kardeşinin torunları (şimdi yoksa yarın olur inşAllah) onlar birbirine nasılsa bizler de öyleyiz.
Yoksa anlamakta zorlandın mı?

Beğenmedim! (54)
Avatar
Recep 3 yıl önce

Arif bilgin biz koyden geleli 100 yil gecmis biz bile koyumuzu soyluyoruz sen neden bahsediyorsun 10 yildir elbistan halini göruyorsunuz isler acisi mehmet gurbuz elbistani il yapacagiz diyor elinizden alan yok 82 getirin gorelim senin mahir unalin bile destek vermez ken sen boyle bir yorum yapiyorsun akp doneminde parsel parsel sattilar

Avatar
Albisdan 3 yıl önce

MEMLEKETE NE YAPTİLAR BU ZAMANA KADAR.. üretime işe dair ne yaptılar..
üretimi durdurdunuz... pancar erken pancar ekmeyecek buğday eken buğday ekemez oldu.. Ceyhan kurudu.. santral revizyona girecekti çalıştırmaya başladı filitre takılacaktı hep yalan...
HAYALLE VATANDAŞI SOYDUNUZ SOYDUNUZ.. köylerde oylar iki katı çıkıyor bu mu adalet hak.. buna dur demeyen sevgili AKP LİLER.. Dinciyiz muslumaniz diyorsunuz adaletin hakkin ne demek olduğunu biliyor musunuz.. Afşinli yi Elbistan’li yapan rantçıları

Avatar
Recep Afsin 3 yıl önce

Arif Bilgin bey,
Mehmet Gürbüz imam Hatip lisesini okumuş Arapça ve İngilizce ne kadar ogretilirse o kadar.Konu parti olunca kaleme nasıl sarıldıniz böyle? Elbistan kaç yıldır aynı parti tarafından yönetilen değil dalga geçilirken sesiniz çıkmadı.Gazetecilik bu mu demek? 1.Yesil Osmandan bahsedin.
2.Sudan zehirlenen 60 bin insandan bahsedin.
3.Koye dönen başkansiz kalan ilçeden bahsedin.
4.Satilan şekerden, Tekden bahsedin.Haydi gazeteci Bilgin bey.
5.Omurga ve dik duruş gerekli gazetecilik için.

Avatar
Yorumsuz 3 yıl önce

Hocam siz bu işe çok kızmışsınız cümlelerinizden belli ediyorsunuz. Burdaki konu Elbistanlı olup olmaması değil ben belediyeye gittim tanırmı beni, kimi tanır ha belki sizi tanıyabilir,demek istenen bu hocam.

Avatar
Ali GONCA 3 yıl önce

Sayın Arif Bilgin; yazılarınızı bazen beğenerek, bazen de sınır tanımayan yandaşlığına bakıp üzülerek okuyorum. Üzülüyorum çünkü kalemin erke kiraya verilmesi hakkın hukukun iflası, iradenin zincirlenmesi demektir.
Bizler sizleri rolmodel olarak görmek isterken, sizlerin bir yazar olarak, bir eğitimci olarak bu kadar yandaş olmanız topumun geleceği adına ciddi bir endişe kaynağıdır.
Ağaca yaslanma kurur, adama yaslanma ölür....

Avatar
Ramazan 3 yıl önce

Tamam bakın isteyince cevap veriyorsunuz, dediğiniz gibi ben de kendisine face den cevap vermek isterim ama ben siyaseten eleştirmiyorum, face den eleştiri ya da cevap vermiyorum korktuğumdan, çekindiğimden filan değil Allah iftiradan saklasın ama herşeyin bir zamanı var, ben tam da bu nokta da yazdığı yazı ile ilgili tutarsızlığını, onlarca şahidi olan yaşanmış bir hatıra ile cevaplamak istedim hepsi bu, yoksa Mehmet Gürbüz'ü ben Esentepe Mahallesinden ilkokul yıllarından tanırım Elbistan-Afşin-Nurhak-Ekinözü ne farkeder önemli olan liyakat, ama bu aday ben ce liyakatten daha çok sadakate yakın gibi geldi.