banner136
banner191
 

                Yıllardır kamu yönetimlerin de gördüğüm yanlış davranışlar insanlarımızı derinden yaralamaktadır. Özellikle yönetici pozisyonun da olanların üst perdeden parmak sallamaları ayrı bir yara açmaktadır. Bir makama şu veya bu şekilde gelinebilir. O görünen dış başarıdır.  Aslolan iç başarıdır. Kendi içimizde oluşturduğumuz bizi insan yapan, özdenetim, özgüven, sevgi, saygı, ahlak, erdem gibi paylaştıkça artan değerlerdir esas başarı.

                Hangi iş ve hangi meslek olursa olsun işini tam ve düzgün yapmalı insan. Değilse toplumda yara oluyor. Görev yaptığım yıllarda özellikle şiddete alışan, keyfi  yönetici olanların yaptıkları  yanlışlar, benimde unutamadığım lekeler oluşturdu. Özellikle iç başarısı olmayanlar; Garibanlar gelince niye geldin, ne istiyorsun derlerdi.  Etiket sahibi ve güç sahipleri gelince ayakta karşılıyor. Buyrun emrinizi söyleyin derlerdi. Tabi ki güzel yöneticiler dış ve iç başarıyı sunuyorlar, onlara  teşekkür ederiz. Sağ olsunlar var olsunlar.   

                Bu konuda kamuoyunun beklentilerine kulak vermek gerekiyor. Sistem böyle, yapacak iş yok, Bal tutan parmağını yalar, Devlet malı deniz yemeyen domuz, minareyi çalan kılıfını hazırlar, işi kitabına uydur, Benim yetkim seni döver, gelene ağam gidene paşam anlayışı gibi toplumu zehirleyen, kirli düşünce ve davranışlar artık milletin gündeminden düşmeli.

             Hak ve haklar gündem olmalı ve kamuda yerini bulmalı. Hukukun anası haktır. Suç ise hakkın çalınmasıdır. Çalmanın olmadığı yerde hukuka da ihtiyaç olmayacaktır. Bu gün özellikle yönetici durumunda olanlar daha da dikkatli olmalı. Boşluk oluşturan, zamanı ve emeği israf eden, bulunduğu kurumun sorumluluğunu taşımayanlar; bilmeden ya da bilerek vatandaşa zarar vermektedir. 

              İşini yapmayan, mesleğinin itibarını düşüren kişiler iyi insan olamazlar.  Görevi ihmal eden, kamu hizmetlerini aksatanlar, mutlaka bedel ödemeli. Çalışan insanlar ile çalışmayan insanlar eşit olmamalı. Bilenle bilmeyenler eşit olmamalı. Demem o ki herkes taşıdığı yük kadar nimetten faydalanmalı; eğer külfetsiz nimetten yararlanıyorsa çalıyor demektir. Din satan ilim istemez, silah satan barış istemez, ilaç satan sağlık istemez, hırsız olan da hukuk istemez. Bilinsin isterim.

           Onun için çocuk ve gençlere bırakılabilecek en yüce miras adalettir.  Adalet soyut değil, kıymetli ve yaşamsal bir kavramdır. Toplumsal sevgi ve vicdan adaletle sağlanır. Sosyal hayatta barışın, birliğin, dirliğin temelidir adalet. Adaletsizlik, hukuksuzluk toplumsal sevgiyi ve vicdanı öldürüyor. O açıdan iyiliği inkar eden, doğruları görmek istemeyen, yanlışı savunan ve insanların çaresizliğinden beslenenlere kamuda  tutmamak gerekiyor!

Her türlü olumsuzluğa rağmen iyi kalabilen kaliteli insanlara merhaba diyorum.

Kul hakkına riayet edenlere, çalışmayı ibadet görenlere, israfı haram bilenlere, çalıştığı kurumun hakkını verenlere, iyiliği anlayan iyi insanlara merhaba,

Siyasi dolandırıcı olmayan hakikat sahiplerine, torpile, rüşvete, kayırmacılığa engel olan dirayetli sağlam vicdanlara, öfkesini kontrol edebilen, kendisine (özdenetimle) dışardan bakabilen güzel insanlara merhaba.

Günün sözü: Nefret olunca vücüda sığmıyor, taşıyor ve o durum da kişilerin kalitesini ortaya çıkarıyor. Öfkeli iken söylenen söz aslında asıl söylenen sözdür. Bilinsin isterim. 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.Ali Bahçeci 9 ay önce

Var olan durumu, olması gereken durumu çok güzel ifade etmişsiniz anlamak isteyen anlar ne demek istediğinizi selam ve dua ile kalın sayın hocam.

Avatar
İsmail metin -istanbul 8 ay önce

Çok kıymetli hocam , öyle ğüzel anlatmışınız ki olması gereken şeyleri sizi tebrik ediyorum , inşAllah herşey sizlerin cümlelerinizle anlattıgınız gibi olur , tüm kalbi güzel inanlara ışık tutacağını düşünüyorum , saygılarımla

Avatar
M.Emin ELAGÖZ 8 ay önce

Kıymetli M.Ali bey ve İsmail bey yorumlarınız için teşekkür ederim. Duyarlı davranışlarınız sağ olun, var olun.