Kimler Samimi Atatürkçü

Yeni Sayfa 1

Atatürkü anlamak ve anlatmak için Onu çok iyi tanımalıyız. Onun tüm hayatını ve sözlerini iyi idrak etmeliyiz. Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran Türk büyüğümüzü tam manası ile anlayabildiğimizi söyleyebilir miyiz

TRT kanalında yayınlanan Banu Avarın sunduğu Sınırlar Arasında programını ilgi ile takip ederim. Geçenlerde Ortadoğuyu ele aldığı bölümü soluksuz izledim. Programın sonunda Atatürkün Ortadoğu hakkında söylediği ve benim bugüne kadar hiç duymadığım sözlerini dinledim. Daha sonra internette bu sözleri araştırdım ve buldum. Tercüman Gazetesinin 13.08.2006 tarihli yayınında bu sözleri buldum.

Ne inkılap tarihi kitaplarında ve ne de başka yerde rastladığım Atatürkün cesaret dolu sözleri, Tercüman Gazetesinde kaynağı ile birlikte şöyle aktarılıyor:

Bazı çevrelerin Atatürk'le ilgili iddialarına son verecek olan bu belge, İçişleri Bakanlığı Matbuat Umum Müdürlüğü antetini ve 20 Ağustos 1937 tarihini taşıyor. Dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Cumhurbaşkanlığı'na hitaben yazdığı ön sunuş yazısında 'Bombay Chronicle gazetesinin 27.8.1937 tarihli nüshasında 'Filistin'e el sürülemez, Kemal Paşa Avrupa'yı ihtar ediyor' başlığı altında bir yazı intişar etmiştir. Bu yazının Türkçe örneği ilişik olarak sunulmuştur. Bu vesile ile saygılarımı tekrarlarım' diyor. Belgeden anlaşıldığına göre Mustafa Kemal Atatürk'ün, Meclis'te yaptığı bu konuşmayı, önce, Ankara'da Türkçe yayınlanan Hakimiyeti Milliye Gazetesi yayınlamış. Hindistan'da yayınlanan Bombay Chronicle Gazetesi de bu açıklamayı Hakimiyeti Milliye Gazetesi'nden almış. Aslı Ankara'da Milli Arşiv'de 030 10 266 793 25 numaralı dosyada saklı tutulan belgeye göre, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kutsal Topraklar'la ilgili olarak Meclis'te yaptığı bu konuşmanın tam metni şöyledir:

'Arapların Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür. Arapların arasında mevcut olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa birkaç sene Araplardan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimize kafi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyetin mukaddes yerlerinin Musevilerin ve Hristiyanların nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki; buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet'e lakayt olmakla ittiham edildik. Fakat bu ittihamlara rağmen peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahaddin'in idaresi altında, uğrunda Hristiyanlar'la mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun tahtında (altında) bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bugün, Allah'ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam Aleminin ayaklanıp icraata geçeceğine şüphemiz yoktur.'

Bu sözleri bugüne kadar hangi devlet-hükümet adamının ağzından işittik Veya neden işitemedik Hayatını ülkesinin bağımsızlığına adayan Ulu Önderin tüm sözleri yansıtılmıyor mu acaba

Büyük Atatürk, dünya tarihine not olarak düşülmesi gereken bu sözleri söyledikten tam 14 ay sonra vefat etti. Kaderin cilvesi dedikleri bu olsa gerek. Atamızı rahmetle anıyoruz. Keşke bir müddet daha yaşasa idi demekten kendimizi alamıyoruz.

Büyük insanlar feraset sahibidirler. Geleceği hissederler. Atamız, bugün kan gölüne dönen Ortadoğunun geleceğini çok iyi analiz etmiştir. Her gün onlarca çocuğun acımasızca öldürüldüğünü neredeyse canlı yayınlarda izler olduk. Atatürkün yeri, üzülerek ifade ediyorum bugüne kadar doldurulmadığından dolayı bu manzaralara şahit olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Emperyalistlerin ülkemiz ve bulunduğumuz coğrafya üzerindeki emellerinin, Çanakkale savaşından daha ileri olduğunu hissetmemek gaflettir. Üstelik onların acelesi de yok. En zayıf anımızda, en büyük emelleri kendilerince yarım kalan Servi imzalatmaktır.

Türlü tiyatrolarla, bankaların içini boşaltıp ülkeyi zayıflatanların, Kurtuluş Mücadelemizdeki hainler ile bir farkı var mıdır

Peki bizler ne yapıyoruz Dinci-çağdaş, laik-anti laik gibi tartışmaları ile ileriye gittiğimizi mi zannediyoruz Atamızın dönemindeki Türkiyenin; dünyadaki ve bulunduğumuz coğrafyadaki yeri ve ağırlığı ile, bugünkü Türkiyeyi hiç kıyaslayabilir misiniz

Atatürk bu milleti yaygın iletişim araçlarının olmadığı bir dönemde, at sırtında tek vücut haline getirmeyi başardığından dolayı Kurtuluş Mücadelesini zaferle sonuçlandırdı. Bu birliktelik bağımsızlığımızı doğurdu. Dünyaya model olacak bir bağımsızlık örneği verdi. İlke ve inkılaplarla çağdaş bir devletin kuruluş modeli dünyaya kazandırdı. Peki bugün bizlerin birlikteliği ne aşamada Bugün neleri tartışıyoruz Üniversitelerimiz hangi bilimsel buluşları ile dünyaya örnek oldular Hangi devlet-hükümet yönetim tarzı ve ekonomik atılımı ile dünyaya model olduk İhraç ettiğinin, bir buçuk katını ithal eden bir ülke haline geldik.

Atatürke ve tüm şehitlere layık bir ülke olmanın tek yolu güçlü Türkiyeyi oluşturmaktan geçiyor. Oturduğu makam koltuklarının arkasına Atatürk potresi asma ile Atatürkçü olunamaz. Bu ülkeyi ileriye götürmek amacı ile daha çok çalışan, okuyan, özveride bulunan her vatandaş en samimi Atatürkçüdür.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Göçer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Satılık tarla

Pınarbaşı 327 ada 29 parsel 886 M2 lik hisseli tarlam satılıktir.

MUKREMİN ÖZTÜRK

SATLIK TARLA

ELBİSTAN TAŞBURUN 3304 ADA 85 NOLU PARSEL 48774,90 m2 LİK TARLADA 2090 m2 LİK HİSSEM SATLIKTIR. FİYAT İÇİN ARAYINIZ. PAZARLIK PAYI VARDIR

MÜKREMİ̇N ÖZTÜRK

TEMİZLİK VE YEMEK

İSTASYONUMUZDA TEMİZLİK VE YEMEK İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ARANMAKTADIR.

ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

Eğitim Fakültesi Mezunu/ Okul Öncesi Öğretmeni

Elbistan Bahçelievler mahallesinde bulunan yeni hayat rehabilitasyon merkezine; eğitim fakültesi mezunu veya formasyon almış fen edebiyat fakültesi me...

0 ÖZEL YENİ HAYAT ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

KİRALIK 2+1 3+1 Ev Arıyorum

2+1 veya 3+1 doğalgazli ev ariyorum

MHMUT AYDİN

SATILIK BAĞ - BAHÇE

SATILIK BAĞ - BAHÇEEkinözü Orta İçme üzerinde 407 parsel 795 ada 2809 metreve 408 parsel 795 ada 1957m2' lik bahçem satılıktır.

0552 450 56 91

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

İSTASYONUMUZDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI ARANMAKTADIR

ENSAR PETROL

Oyun ablası

7 yaşındaki kızım için oyun ablası arıyoruz.Günluk 4-5 saat ilgilenecek,oyun oynayacak,ödev yaptıracak,18-30 yaş arası bayan arıyorum.

0(506) 903 57 70 ÖZGÜL BÖKE

Esentepe Mah 3+1 sobalı kiralık daire

1.Katta 3+1 sobalı dairedir. 2 balkon 1 kileri mevcut. Çelik kapı, taban parke döşeli, camlarında demir korkuluk bulunmaktadır. Binada yalıtım vardır....

ATİLA

BAY - BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Pınarbaşı mesire alanda çalışacak çalışma arkadaşları arıyoruz.bay- bayan garson gözleme ve börek yapacak bayan elemanlar alınacaktır.

0532 654 10 08