TARAF OLMAK

“Taraf olmak” ile “Taraf tutmak” arasında ince bir çizgi vardır. Taraf olmanın meşrûiyyet zemini daha sağlamdır.

Taraf olmak

Taraf olmanın cevherinde fıtrî ve ontolojik olarak aklî, ilmî ve haklı olanın yanında yer almak vardır. Taraf olmanın özünde iyinin, güzelin, doğrunun yanında durmak vardır. Taraf olmanın yapısında ahlâkî olmak ve hayırda yarışmak vardır.

Taraf olmanın tabiatında objektif olmak ve meselelere nesnel bir açıdan bakabilmek vardır. Taraf olmanın tabiatında özgürlük vardır, baskı ve zorlama yoktur.

Taraf olmanın tabiatında hür irâde ve özgür seçim vardır. Taraf olmanın tabiatında tercih edebilme hürriyeti vardır.

Taraf olmanın cevherinde Allah’ın nasihati ve vasiyeti vardır. Bu nasihat ve vasiyet, insanın hayrına ve iyiliğine delâlet eder. Ama buna rağmen insan, hür irâdesi ve özgür seçimiyle baş başadır. Seçtiği ve tercih ettiği söz ve eylemlerinden dolayı hem sorumludur hem de sorumluluk ilkesi gereği bu tercihlerinin sonuçlarına katlanmak mecburiyeti vardır.

Taraf olmak, safını belli etmek demektir. Âdem’in safında mısın, İblis’in safında mı? İbrahim’in safında mısın, Nemrut’un safında mı? Mûsâ’nın safında mısın, Firavun’un safında mı? Muhammed’in safında mısın, müşriklerin safında mı?

Taraf olmak, hakkın ve hakikatin yanında durmak demektir. Taraf olmak, zâlime karşı mazlumu savunmak demektir.

Taraf olmak, zulme karşı “İsyan Ahlâkı”na sahip olmak demektir. Taraf olmak, haksızlık karşısında susmamak demektir.

Tarafsız insan olmaz. Tarafsızlık, varoluşsal ve ontolojik felsefe olarak insanın tabiatına aykırıdır. Bazı durum ve şartlarda insanlar tarafsız gibi görünürler ve renklerini pek belli etmezler ama, yine de onların şahsî ve mâşerî vicdanında mutlaka taraf olmak vardır.

Çünkü bu duygu, fıtrî ve ontolojik olarak insânî bir duygudur ve insanlar isteseler de istemeseler de bu duygularına engel olamazlar. Şurası bir gerçekliktir ki, böylesine bir duygu her insanda insiyâkî (refleksî) olarak vardır ve yapısal olarak da insânî bir özellik arz eder.

Taraf tutmak

“Taraf tutmak”, taraf olmaya göre daha özneldir. Meşrûiyyet zemini de daha zayıftır. Çünkü, - yukarıda da belirtmeye çalıştığım gibi- taraf olmanın fıtrî ve ontolojik kaynağını İlâhî referanslar teşkil ederken, ama buna rağmen, nihâyetinde son kararı ve sorumluluğu insanın özgür irâdesine bırakırken, taraf tutmanın referanslarını ise daha baştan ve tam olarak insanın bizâtihi indî (sübjektif) ve irâdî tercihleri oluşturur.

Bu tercihler arasında da insanoğlunun hevâ ve hevesleri, istek ve arzuları, çıkar ve menfaatleri, suflî emel ve amaçları, dünyevîleşme ve güç devşirme tutkuları, mevkî ve makam hırsları, firavunlaşma, karunlaşma ve tiranlaşma gibi düşünceleri olabilir.

Çünkü, bu tercih ve düşüncelerin kaynağını tamamıyla dünyaya meyletmiş ve dünyevîleşme tutkusuyla yanıp tutuşan insanın özgür irâdesi oluşturur.

Böyle bir taraf tutma ve tercihte ahlâkî ilkeler, insânî ilkeler, bediî ve edebî ilkeler, hak, hukuk, adâlet ilkeleri, emânet, ehliyet, liyâkat ilkeleri ile şahsiyet ve dürüstlük ilkeleri pek aranmaz.

Taraf tutmada aranan tek ve yegâne ilke, aynı takımdan olmaktır. Taraf tutma ve tercihteki bu özellik, herkese yeter de artar da!.. Maalesef, taraf tutmadaki anlayış budur!

Bu tür taraf tutmalar; aslında spor takımı tutmak, parti takımı tutmak, ideolojik ve politik takım tutmak, cemaat ve tarikat takımı tutmak, mezhebî ve meşrebî takım tutmak, vakıf ve dernek takımı tutmak gibi tamamen gruplaşma fenomeni üzerine binâ edilmiş olan taraf tutmalardır.

Ama bu tür sosyal olgu ve oluşumlardaki taraf tutma parametreleri, hemen hemen tamamıyla indî ve nefsîdir. Başka bir deyişle dünyevîdir. Böyle bir taraf tutmada, yukarıda sayılan ahlâkî ilkeler genellikle görülmez ya da göz ardı edilerek aranmaz.

Spor takımlarının tarafgir taraftarlarının taraf tutma tarzlarına bir bakınız. Çoğunluğu körü körüne ve bilinçsizce taraf tutar. Bu öylesine bir taraf tutmadır ki, ne pahasına olursa olsun taraf tutmaya devam edilir. Hatta takımları çok kötü oynasa, sürekli yenilse, küme düşse, yine de taraftarlar takımlarından vazgeçmezler.

Üstüne üstlük, iyi oynayarak gâlibiyeti ve şampiyonluğu hak eden karşı takıma ve onun taraftarlarına dahi “düşman” olurlar.

İşte, hangi konuda olursa olsun, taraf tutmak böyle bir şeydir. Ve son derece yanıltıcı ve aldatıcı bir tutum ve durumdur.

Evet, taraf tutmak sosyolojik ve sosyal psikolojik bir realitedir ama, asıl olan taraf tutmak değil, taraf olmaktır.

Neye taraf olacağız ve kimden yana taraf olacağız? Bunun temel ilke ve parametrelerini çok iyi ve çok doğru bir şekilde tespit etmemiz gerekiyor. Yoksa gerek bu dünyada gerekse de diğer dünyada hüsran kaçınılmaz olur ne yazık ki!

01 Mart 2022

İlhan AKAR

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlhan Akar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


akaryakıt satış elemanı (pompacı)

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere akaryakıt satış elemanı aranmaktadır. başvuru şahsen alınacaktır.

ELBİSTAN ENSAR PETROL

ETİ PLASİYER ALIMI

YÜKSELEN PAZARLAMA BÜNYESİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE; ETİ SATIŞ PAZARLAMA ELEMANI ALINACAKTIR. TERCİHEN TECRÜBELİ ASKERLİĞİN TAMAMLAMIŞ. GÖRÜŞMELER YÜZYÜ...

0(344) 419 07 37 YÜKSELEN PAZARLAMA

İş arıyorum

İş arıyorum 30 yaşındayım daha önce muhasebe şantiye garsonluk işlerinde çalıştım sgk lı ve en az asgari ücretli olması şartı ile çalışırım

SEMİH

KİRALIK BÜRO

KİRALIK BÜROKral İş Merkezi Kat 2 2+1 doğalgazlı Büro Kiralıktır.+90 (541) 899 99 09

+90 (541) 899 99 09

NUSRET YILMAZ KÜLEKCİ

İş verenlerden SGK lı çalışabilecigim iş arıyorum NUSRET YILMAZ KÜLEKCİ

0553 301 46 07

Ufuk can batmaz

Pınarbaşı mesire alanında bulunan MİHMANDAR CAFE DE çalıştırılmak üzere BAY- BAYAN deneyimli Garson alınacaktır..

UFUK CAN BATMAZ

bayan kasiyer

akaryakıt istasyonumuzun market bölümünde çalışacak bayan kasiyer alınacaktır

TUNCAY YARBI

ERKEK ELEMAN ARANIYOR

Aranan Eleman Şartları; 1 ) Lise mezunu olması 2) 20 yaşını geçmemiş olması. 3) Ofis ortamında çalışabilecek 4) Elbistan da ikamet ediyor olması Not:...

0(344) 415 58 44 MEHMET ÜZÜM MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİ

Çiçekte parselli müstakil tapu Arsa

çiçek köy içinde sakin bir ortamda müstakil "ev "ve Bahçe yapmaya uygun müstakil tapulu arsa

0(544) 315 44 61 AKDENİZ OTO LASTİK

ELEMAN ARANIYOR

MİLLET BAHÇESİ KARSISI ADAKULE YANINDA BULUNAN ESLİNE GÜZELLİK MERKEZİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.DAHA ÖNCE GÜZELLİK VE KUAFÖR Hİ...

ESLİ̇NE GÜZELLİ̇K MERKEZİ̇