O ALAN HEBA EDİLMEDEN

Biz ilkokulda iken yani 65 yıl önce öğretmenlerimiz “Çocuklar çok kitap okuyun, bilginizi sürekli artırın...” diye öğüt verdikten sonra şunu eklerlerdi: “Bakın Almanya dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Onlar 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir olmuş, milyonlarca insanının kaybetmişti. İlk iş olarak her şehirde KÜTÜPHANE kurdular ve insanları okumaya öğrenmeye teşvik ettiler. Bunun sonucu olarak, bir taraftan imar işleri yapılırken bir taraftan da yapacağı işi bilen, insanlara nasıl faydalı olacağını, nasıl memleketini kalkındıracağını, geçmişini, tarihini kültürünü vs bilen insanlar yetişti...

Büyük ölçüde doğru bilgi ve tespitler.

Elbistan bundan 61 yıl önce bugünkünden daha iyi kütüphaneye sahipti.

Ulu Caminin yanında, 1930’larda ilkokul olarak yapılmışken, daha sonra yıllarca dikiş nakış kursu olarak kullanıldı. Bodrumu, üst katta dört büyük odası ve idare bölümü vs olan bina boş kalınca Elbistan’ın ilk kez ÇOCUK KÜTÜPHANESİ olarak açıldı. Öğretmeni Cahit Önal’dı, onun emekliliğinden sonra Mehmet Yener idi; hizmetli olarak görev yapan ise hep Hanifi Poyraz merhumlardı. Açıldığı ilk gün ve okumak için içeriye giren ilk öğrencilerden biri de bendim. Sonrası da sürekli geldi...

Evet, o gün daha iyi bir binadaydı kütüphane... Sonra Cumhuriyet Meydanına bakan iki eski binanın arasına yapılmış iki katlı betonarme binanın alt katına taşındı. Üstü kulüp olurken alt katı -bildiğim kadarıyla - merhum öğretmen Nezdemir Yurtlu önderliğinde öğretmenlere ve memurlara toptan alıp ucuza mal etmek amacıyla kurulan, bir taraftan da perakende satış yapılan kooperatif binası olarak işlerlik kazandırılmıştı. Orası boşalınca KÜTÜPHANE oraya taşındı. Daha sonra (sanıyorum yıkılması gerektiğinden) Belediyenin arkasında ve İtfaiye olarak bilinen iki katlı bir binanın üst katına taşındı. (Burası bir zamanlar öğretmen evi de olmuştu).

Sonra Ulu Caminin Güneydoğusundaki muhteşem bir konağın yıkılıp yerine bugünkü imam evi yapılan binanın alt katı KÜTÜPHANE olarak tahsis edildi. Binlerce kitap ve binlerce okuyucu; ama küçük bir salonu olan kütüphane... Yetmedi tabii ve bitişikteki binanın bodrumu da (ya kiralandı ya da karşılıksız verildi) okuma salonu olarak dâhil edilince az da olsa bir genişliğe kavuşuldu; ama buradaki havasızlık, pencerenin azlığı asla kütüphane olmaya layık bir yer değil! Işık az, tavan basık, içerisi havasız ve onlarca öğrenci...

Elbistan’a bir büyük kütüphane şarttır. Bunu belki beşinci belki yedinci defa yazıyorum. Bir kütüphane şarttır...

Askerlik şubesinden kalan yaklaşık 13 dönümlük bahçesinin güney tarafına binası ve bahçesiyle tahminen 6-7 dönüm kadar yer kullanılarak ÖĞRETMEN EVİ yapılmakta. Evet, gerekirdi, bu ihtiyaç gideriliyor. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Kuzey tarafında ise 6-7 dönüm bir bahçe kalıyor. İŞTE ORASI ELBİSTAN HALK KÜTÜPHANESİ OLARAK TAHSİS EDİLMELİ VE EN KISA ZAMANDA YAPILMALIDIR.

Mahir Ünal bu dönem milletvekili değilse bile sözünün geçerliliğini biliyoruz. Onunla birlikte yeni milletvekilimiz Mevlüt Kurt’tan -ilk ve önemli bir icraat olarak- bu KÜTÜPHANENİN yapılması takdire şayan olur.

Yer, merkezi bir yer. Yakın çevresinde on kadar okul ve o okul öğrencilerinin oturduğu mahalleler var. Ulaşımı kolay. Çocuklar için çok güvenli bir bölge. Gençlik Merkezi’ne de yakın. Bu alan heba edilmeden ELBİSTAN’A BİR MUHTEŞEM KÜTÜPHANE YAPILMALIDIR...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arif Bilgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

17

M. Emin Elagöz - Elbistan'ımızın dertleriyle dertlenen, çözüm yollarını gösteren kıymetli hocama katılıyorum. Yetkililerin dikkate almasını dilerim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Mart 09:59
15

Ö. YÜCE - Çok haklısın hocam. Elbistan'da kütüphane nerede diye bir soru sorulsa çok kişiden bilmiyorum cevabını alınır. Şu anda çok güzel bir fırsat geçmiş durumda o da bahsi konu ettiğiniz yer. Okullara ve gençlik merkezine yakın olması da bir avantaj. İnşallah ilgililerin ilgisini çeker bu yer.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 04 Mart 14:11
14

Nuh Dağlı - Elbistan gibi kadim bir şehrin hinterland ve okul,okuyucu potansiyelimiz nedeniyle Kütüphane olmazsa olmazımızdır...

Konuya makalesi ile öncülük eden Arif hocamızı duyarlılığından dolayı kutluyorum..

İlgilileri göreve davet ediyorum...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 02 Mart 23:45
13

Caner Uğur - Alıp kitapları okusunlar

Geleceğe, ileriye

İlim irfan dokusunlar

Geleceğe, ileriye

Güzel bir konuya değinmişsin hocam.

Gökteki uçan bir uçakta okumanın eseridir.

Allaha emanetiniz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Mart 07:21
12

Hulusi Genç - Arif bey Elbistan'ın en önemli eksiklerinden birine değinmiş. Başta öğrenciler olmak üzere her yaştan insanın ihtiyaç duyduğu kütüphane Elbistana yakışan bir şekilde yapılmalıdır. Ancak her şeyi siyasetten beklemek yerine Arif beyin bu yazısında olduğu gibi herkes sesini bir şekilde duyurmalı, Elbistanlılar artık haklı taleplerini güçlü bir şekilde ilgili mercilere ulaştırmalı. Memlekete selamlar hürmetler...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 01 Mart 15:41
11

İlhan Akar - Medenî toplumların kalitesi, kitap okuma ve kütüphanelere verdikleri değerle doğru orantılıdır. Sorumluluk mevkiinde olanlar sizin bu güzel ve anlamlı teklifinizi inşâAllah dikkate alırlar Arif Hocam. Çünkü Elbistan bunu hak ediyor. Teşekkür ve tebriklerimle selâm ve saygılar sunuyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 18:11
09

Vecdi Guler - Gelişmiş ülkelerde hemen hemen boş zamanlar hep okuma ile geçiriliyor.Otobuste yolda yol culukta hep okuma.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 19:45
08

Adem Has - Yazarın tüm çabası Elbistan ve insan için. Eğitimci olarak takdir ediyorum. Memleket için güzel bir hizmet olur. Hulâsa olarak;

"Bir Şehirde en önemli üç şey; Kanalizasyon, Hamam ve Kütüphanedir. Çünkü; Kanalizasyon şehrin kirini, Hamam bedenin kirini, KÜTÜPHANELERDE ruhun kirini temizler." ( Fatih Sultan Mehmet Han)

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 18:41
07

Yaşar Yeniçerioğlu - Kitaplığımdaki MEB’nın 1950’lerde bastırdığı 33 ciltlik Türk Ansiklopedisi ile 13 (+3) ciltlik İslam Ansiklopedisini, Elbistanlı okurseverlere yardımcı olur diye bir arkadaşla yıllar önce göndermiştim. Teslim etmişti.

Daha sonra bir Elbistan ziyaretimde Ulu Caminin sol tarafından kaleye çıkışta bir bina altındaki Kütüphaneye uğradım. Gönderdiğim ansiklopediler kapı girişinde yerdeydi. Üzülmüş çıkmıştım.

Tabii ki, her şehrimize olduğu gibi Elbistan’a modern bir kütüphane şart. Destekliyorum.

Elbistanlı hemşerilerime tekrar geçmiş olsun diyor, iyi dileklerimi sunuyorum. Selamlar…

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 17:45
06

M.reşit İnanç - Arif hocam Allah razı olsun.yer tesbitin çok güzel.mükrinin halil lisesinin yanında olması hatta Hocaların hocası Hüsamettin yinanç kütüphanesi olarak da düşünüle bilir.Mahir bey ve Mevlüt Kurt beydende desteklemesini isteriz.Selamlar

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Şubat 14:11
05

Haşim Kalender - Ağabeyim hani önceki okuyun teşviki vardı ya keşke olmasaydı bu gün olsaydı o teşvik. Benden iyi bilirsin, harf devriminden sonraki yazılanları, okutulanları, yasaklanılanları amaç kitap okuyundan ziyade tek tipe zorlamaktı belki o okumalarımız bu günkü okumamaya zorladı bizleri yazılan çizilen hiç birşey yasaklanmamalı insan iki tarafıda araştırabilmeli şu anda en büyük eksik hele de Elbistan gibi il olmaya namzet bir ilçede ayıp doğrusu siyasetcilerin tınmazlığı yazınızı kutluyorum sizi her zaman takip ediyorum Elbistan için unutulmaz bir değersiniz

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 28 Şubat 14:06
04

Ali Gültekin Biniş - Hocam kütüphanelerin önemini anlatmak için verdiğiniz Almanya örneği, işin özetidir. Bizde Almanya örneğinden daha çarpıcı örnekler vardı. Mesela Türk-İslam kültür hayatınının pınarları olan Semerkand, Buhara, Bağdat vs kütüphaneleri bütün dünyayı aydınlatıyordu.

Neticede, bilmek için okumak, okumak için de kitap ve kütüphane gibi uygun bir mekan gerekir. İnşallah yetkililer, bu önerinizi dikkate alırlar ve Elbistan'ımız kendine yakışan bir kütüphaneye kavuşur.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Şubat 13:53
03

Belgin Karataş - Çok haklısınız hocam geçen gün Giresun Espiye ye gittim torunum kütüp haneye gidelim dedi ben sanıyorum küçük bir ilçe ne kütüp hanesi olsa olsa küçük bir bölüm diyorum fakat gittim hocam okadar güzel bir kütüp haneile karşılastım ki torunum mum kitap okuma sevgisi şurada dursun ben bile hayranlık la izledim bizim ilçemizde neden olmasın ??

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 13:34
01

Mustafa Kök - Aynıyla katılıyoruz. Çok isabetli olur.

Ardına düşülmesi gereken bir fikir ve tasarı...

Bu işlerin gerçekleşmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye Başkanlıkları, Kaymakamlık makamını da yanına alarak yola çıkabilir, siyasî merci ve kişilerin destek vermeleri zaten vazifeleri. KOLAY GELSİN İNŞALLAH! ..

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Şubat 13:01

BAY ELEMAN ARANIYOR

Bilgisayar Kullanmasını bilen, LPG Projesi hazırlayacak, Eksoz Emisyon ölçümü yapacak Bay Eleman Aranıyor. KUBİLAY OTO ELEKTRİK LPG Dönüşüm 0 546 225...

ELEMAN ARANIYOR

Arçelik yetkili servisine en az lise mezunu B sınıfı ehliyetli personel alınacaktır Tel 0552 731 92 33

MUHASSEBE ELEMANI ARANIYOR

ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE BAY & BAYAN MUHASSEBE ELEMAN ARIYORUZ

GÜMÜŞLER TRAKTÖR OTOMOTİ̇V SAN.Tİ̇C. LTD. ŞTİ̇.

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay akaryakıt satış elemanı alınacaktır. müracaatlar şahsen yapılacaktır.

0(000) 000 00 00 OPET ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

ELEMANLAR ARANIYOR

KARAKUŞLAR AYGAZ TÜP BAYİİ VE SENDEO KARGODA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE EHLİYETLİ BAY ELEMAN VE BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.

Mikail Karakuş 0544 346 86 86

ELEMANLAR ARANIYOR

KARÇEK TARIM ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Kiralık Oto Yıkama

Kiralık Oto Yıkama şartlar yüz yüze görüşülecek 0543 485 8743

ELEMANLAR ARANIYOR

Temap harita ve inşaat Mühendislik Ön Muhasebe Personeli *Ms Office (word-excell) programlarına hakim. *Faturalama ve ön muhasebe işlerini yönetebil...

MATEMATİK DERSİ VERİLİR

İşletme mezunuyum kendi evimde İlk ve Ortaokul öğrencilerine matematik dersi vermekteyim ilgilenirseniz . Ayrıntı ve bilgi için 0543 583 86 11

KİRALIK İŞYERi

Kızılcaoba Mahallesi Kışla Caddesi Corcular Market yanı 66 m2 işyerim kiralıktır. Tel: 0 543 618 21 04