ASANSÖR- 2

Sevgili okurlar, bu hafta da asansörler konusunda bilgilendirme yapmaya devam edeceğim. Son yazımdaki genel bir girişten sonra bu yazımda, sahada tecrübe ettiğim en çok karıştırılan veya yanaşılmayan! konulara biraz olsun açıklık kazandırmaya çalışacağım.

 Asansör kontrollerinde ilk karşılaştığım olay genellikle apartmanlarımızda resmi! Bir yöneticinin bulunmayışı sıkıntısıdır. Bina yöneticisi kimdir, kime denir veya yoksa ne olur önce bu konuda biraz bilgi vermek istiyorum; Bina sorumlusu: Asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımını, periyodik kontrolünü ve onarımını yaptırmaktan sorumlu olan, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği veya dışarıdan yetki vereceği kişiyi veya kat malikini veya maliklerini veya kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkiliyi (Yönetici-müdür) tanımlar. Binaya ait noter onaylı karar defterinde seçilen kişi veya yönetimin adı yazılıdır. Eğer apartmanda böyle birisi yok ise! kat mülkiyet kanununa göre kat malikleri ortak alana dahil olan asansörden ortak olarak! sorumludur. Yani asansör işletiliyorsa bu sorumluluklardan kaçış yoktur. Muayenesinin de, bakımının da, tamirinin de, revizyonunun da yaptırılması zorunludur. Eğer asansör işletilmek istenmiyor ise ilgili yerel idareye (Belediye) baş vurularak asansörün mühürlenmesi sağlanmalıdır.

 Yeni yapılan binalarda ise asansörler konusunda daha farklı ve büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Yeni binalarda genellikle müteahhit bina teslim tarihini binadaki yapı işlerinin bittiği tarih olarak beyan etmekte ve evleri bu tarihi taahhüt ederek satmaktadır. Aslında binanın teslim tarihi oturum izninin alındığı tarihtir! Eğer binaya oturum izni alınmadan taşınılmış ise biliniz ki siz aslında devam eden bir inşaata taşınmış sayılıyorsunuz. Binanızda bulunan eksiklikler devam etmekte ve bu eksikliklerin giderilmesi müteahhidinizin ve teknik ekibinin keyfine kalmıştır. Kurtarıcınız oturma iznidir. Oturum izni binanın denetlendiği ve projesine uygun olarak yapıldığını gösteren belgelerden birisidir. Oturum izni alınması için gerekli maddelerden birisi de asansörünüzün testlere tabi tutulup tescil edilmesine bağlıdır. Asansörün tescil belgesinin alınması asansörü yapan firmaya aittir ve bu firmayı müteahhit seçip işi vermektedir.  Bu testler bir anda olacak bir iş değil bir süreci kapsar. Yapılan testler sonucu asansörlerde sıkıntı çıkabilir, buna uygun değişiklikler yapılır ve yeniden teste girebilirler. Bu süreç içerisinde siz binanızdaki asansörleri kullanamazsınız. Bu hem resmiyette hem de uygulamada zaten yasaktır, çünkü asansör ürününün piyasaya arzı henüz yapılmamış sayılır ve kullandırılamazlar. Apartmanınıza taşınıp bu süreci yaşıyorsanız bu durumda asansör ve binadan sorumlu kişi yukarıda belirttiğim gibi asansör yaptırıcısı olan müteahhittir. Binanıza taşınmadan önce bu süreçleri mutlaka takip edip oturum ruhsatınız alınmış ise binanıza taşınınız.  

Resmi binalarda teknik yönetici yok veya belirtilmemiş ise binanın- tesisisin en yetkili amiri asansörden ve diğer teknik ekipmandan da sorumlu sayılır ve engelli şartları uygulamada olduğu için bu tip binalarda engellilerin tüm katlara erişim zorunluluğu olması nedeni ile asansörleri kapatmaları söz konusu olamaz. Asansörlerin güvenli şekilde çalışır halde olması görevleri arasındadır.

Karşılaştığım bir diğer problem ise binalarda birden fazla asansör var ise bazılarının keyfi olarak kapatılması ya da yedek parça! Olarak kullanılması sıkıntısıdır. Binalar için asansörler tasarlanırken trafik hesabı olarak adlandırılan binayı kullanan birey sayısına göre asansör sayısı, hızı ve kapasitesi belirlenmektedir. Keyfi ya da teknik nedenler ile yapıda herhangi bir asansör devre dışı bırakılıyorsa en kısa zamanda tekrar çalışır hale getirilmelidir. Bu zorunluluk binada bulunan diğer asansörlerin teknik sağlığı açısından önemlidir. Diğer asansörler aşırı fazla çalışacağı için istenmeyen problemler veya sık parça değişimleri yaşanabilir.

 Yine asansörlerde yaşanan önemli ve kazaya en çok neden olan sıkıntılardan birisi ise asansör kapasitesine dikkat edilmemesi ve amaç dışı kullanılan asansör cihazlarıdır. Asansörlerin aşırı yük ikazları yılda bir denetlendiği halde dikkatsizlik nedeni ile aşırı yüklenen veya yük taşımak amaçlı kullanılan kabinler katından kaymakta ve kazalara neden olmaktadır.

 Gelecek yazımda yine asansörlerde karşılaştığım değişik durumlardan, iş güvenliği kurallarından, asansörlerin bakımı ve işletilmesi konularından bilgiler vermeye çalışacağım. İyi okumalar dilerim.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut Yıldırım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Murat Eldek - Bilgilendirici ve eğitici makaleler yazdığın için teşekkür ederim çalışmalarında başarılar dilerim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 21:39