KOMŞU HAKKI

“Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir” diyen bir peygamberin ümmetleriyiz hepimiz. Komşunun komşu üzerindeki hakkı, annenin evlatları üzerindeki hakkı gibidir. Komşular birbirini çıkarsız bir şekilde sevip saymalı iyi günde, kötü günde birlik ve beraberlik içerisinde olmalılardır. Aile bireylerinden sonra, insanın en yakın çevresi şüphesiz komşularıdır. Komşularına güven vermeyen kişi kâmil bir mü’min değildir. “Güzel komşuluk et ki, hakiki mü’min olasın” Hadis-i Şerif.

İyi komşuluğun imanla da ilgisinin olduğunu göstermektedir. Gerçek bir Müslüman komşusuyla iyi geçinen, seven, sevilen, aranan, komşularına güven veren kişidir.

Çekirdek ailenizden sonra size en yakın kişi komşunuzdur. Başınıza iyi ya da kötü bir iş gelse uzaklardaki akraba, eş dostunuzdan önce komşularınız koşar gelir, size el uzatırlar.

Dostlarınızın, sizinle herhangi bir şekilde ilgilisi olan kimselerin, size bir şey ulaştırmak istenip de evinizde bulamadıkları zaman çalacakları ilk kapı komşu kapısıdır. Aile bireyleri hakkında herhangi bir referans söz konusu olduğunda bilgisine müracaat edilecek ilk kişilerden birisi yine komşularımızdır.

Cenab-ı Hâk buyuruyor; “Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere ihsan ile muamele edin, iyi davranın…” (Nisa 4/36).

Komşunun komşu üzerindeki hakkı, bir annenin evlatları üzerindeki hakkı gibidir. Anne ile evlat nasıl birbirlerini sevip sayıyor, haklarına önem verip incitmiyorsa komşuları ile olan ilişkileri de bu şekilde olmalı, birbirilerini incitmemeye özen göstermelidirler.

Peygamber Efendimiz (s.a.v): “Komşu hakkına dikkat edin! Ben komşu hakkı konusunda Cebrail’den o kadar ısrarla ikaz aldım ki, neredeyse komşunun komşuya mirasçı olacağını dahi zannettim” Buyurmuştur. Komşunun tıpkı aile fertlerinin mirasınızdan pay alma hakkı olduğu gibi bir miras hakkı vardır, o da komşuluk hakkıdır.

Eğer komşunuz bir Müslüman ise sizde iki hakkı vardır: Biri komşuluk hakkı, biri de Müslümanlık hakkı. Komşu hakkı, kul hakkından sayıldığından dolayı sahabeler komşuyu kırıp incitmekten hep titremişlerdir. Bunun için imkân sahibi komşular, ihtiyaç sahibi komşularının yardımına koşup dualarını almak için sanki yarışa girmişlerdir. Böylece ülke halkının birlik beraberliğini önce kendi aralarındaki komşu haklarına dikkat ederek sağlamışlardır.

Komşunun komşu üzerindeki hakkı, annenin evladı üzerindeki hakkı gibidir. Birbirlerini ihmal edemezler, zarar ise hiç veremezler. Sonuçta “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” kim bilir belki de uzaktaki yakınlarımız gelinceye kadar son nefesimizde ağzımıza bir damla suyu dökmek komşumuza nasip olacaktır.

Allah’a ve kıyamete inanan, komşusuna iyilik etsin! “Buhari”

Evinizde pişen yemekten, komşunuzun hakkını verin. “Şir’a”

Komşusu aç iken tok yatan, (gerçek) mümin değildir. “Buhari”

Komşuya da, ana-babaya hürmet eder gibi hürmet etmek gerekir. “Şir’a”

Güzel komşuluk et ki, hakiki mümin olasın. “Tirmizi”

Komşusunu üzen, beni üzmüş olur. Bana eziyet eden Allah’a eziyet etmiş olur. Komşusu ile dövüşen, benimle dövüşmüş olur. Benimle dövüşen Allah ile dövüşmüş olur. “Ebu Nuaym”

Namaz kılan, oruç tutan, sadaka veren, fakat dili ile komşularını inciten nice kimseler vardır ki, gidecekleri yer cehennemdir. “Hakim”

Komşular aynı mahallede yaşayan büyük bir ailedir aslında ve bu aileye mensup olanların bir birbirini rahatsız etmek sıkıntıya düşürmek yerine birbirine yardımcı destek olması gerekir. Komşuya emr-i maruf yapmamak önemli bir kul hakkıdır. Mesela, alkollü içkilerin, açık gezmenin haram olduğunu, bunların hem kendisine hem de çevresine kötü örnek teşkil ettiğini güler yüz ve tatlı dil ile komşularına anlatmalı. Komşularının günah işlediklerini görüp de, “Bana ne” diyerek evine çekilen, uygun bir şekilde onlara nasihat etmeyen ve kendileri ile görüşmeyen, onların cehennemden kurtulması için yardım etmeyen kişi, yarın ahrette komşularından mesul olacaktır.

Komşuları böyle bir kimseyi, kıyamette Allahü Teâlâya şikâyet edeceklerdir. Düşünün bir kere, çevrenizde kötü ahlakın pençesine düşmüş olan içki içen, kumar oynayan, ya da eşine çocuklarına zulmeden bir adam ya da açık saçık giyinerek çevresine kötü örnek olan bir hanım var ve insanlar sizin nasihatleriniz sayesinde kötü alışkanlıklarından kurtarıp topluma kazandırarak sevabını nail olabiliriz. İyi bir komşu olmayı Rabbim bizlere nasip etsin Selam dua ile.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyyup Ceran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.