SABIR

Sabır ile şükür kardeştir. İslam’da sabır kavramı önemli bir yer tutar. Kur-an-ı Kerim’deki birçok ayette de takva sahibi kulların sabırlı olmaları emredilmiştir. Bakara Suresi’nin 153. ayetinde, tüm mümin kulların sabrederek ve namaz kılarak yalnızca Allah’tan yardım ve mağfiret dilemeleri öğütlenir.

Peygamberler yaşamları boyunca birçok haksızlığa maruz kalmış, buna rağmen gösterdikleri sabır ve dirayetleriyle kavimlerine örnek olmuştur. İsrailoğullarına gönderilen Hz. Eyüp en sabırlı peygamberlerin başında gelir. Önce ailesini, sonra evini kaybeder. Sonra amansız bir hastalığa yakalanır ve derisi dökülmeye başlar. Buna rağmen Allah’a ibadet etmekten asla vazgeçmez. Allahu Teala da onun sabrını mükafatlandırır. Hz. Muhammed, (s.a.v) Taif’te taşlanmış, Hz. Yusuf kardeşleri tarafından kuyuya atılmıştır. Hz. Nuh ise 950 yıl boyunca kavmini İslam’a davet etmiştir.

Peygamberlerin hayatı bize sabır konusunda yol gösterici olmalıdır. Kur’an-ı Kerim’de de Allah’ın sabreden kullarıyla beraber olduğu bildirilir.

Sabır kelimesinin üç farklı anlamı vardır:

İlk Anlamı: Şanssızlığa, felaketlere, yaşanan üzücü olaylara rağmen dirayetini kaybetmemek!

İkinci Anlamı: Gecikmeden dolayı endişeye ya da paniğe kapılmamak!

Üçüncü Anlamı: Dünyevi isteklere karşı nefsini terbiye etmek, haramdan uzak durmak!

Sabır kelimesi Kur’an-ı Kerim’de olduğu gibi birçok atasözü ve deyimde de kullanılır. Bunların en bilineni ‘’Sabreden derviş, muradına ermiş’’ ve ‘’Sabrın sonu selamettir.’’

Yaşadığı tüm talihsizliklere rağmen umudunu kaybetmeyen ve mücadelesini sürdüren kişiler içinse

‘’Sabır taşı’’ ifadesi kullanılır. Bunlar gibi onlarcasını sıralayabiliriz. Mevlana Hazretlerinin sabır ile ilgili sözleri de bizlere birer rehber niteliğindedir: Sabır öyle bir iptir ki; sen kopacak sanırsın, o gittikçe güçlenir. Sen bitecek sanırsın, o gittikçe çoğalır. Sabrı zengin olanın kalbi de büyüktür, o hiçbir zaman aceleci olmaz, coşkunluk ve hırs içinde değildir. Olgun kişilerin kıblesi sabırdır, tahammüldür. Hiddete kapılıp, hiç kimseyi çiğneme ki, seni de kimse çiğnemesin!

Ey can, sana bir daralma gelirse, yararınadır, kaygılanma. Sürekli yaz mevsimi olsaydı, güneş bahçeyi yakıp kavururdu. Haya ziynettir. Takva da keremdir. En hayırlı binek de sabırdır. İbtila halinde insanın musibetinin berteraf olmasını Allah’tan beklemek ibadettir.

Hoşlanmadığınız bir şey, belki de sizin için hayırlıdır. Bunun dışında yaptığınız yorumlar ve üzülmeler gereksizdir, biçaredir. Unutmayın; sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu almaktır.

“Acıya” sabredersin adı metanet olur, “insanlara” sabredersin adı hoşgörü olur, “dileğe” sabredersin adı dua olur, “duygulara” sabredersin adı gözyaşı olur, “özleme” sabredersin adı hasret olur, “sevgiye” sabredersin adı aşk olur.

Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır. Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mümine hastır, başkasına değil. Ona memnun olacağı bir şey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır. Bir gün gelir, açmaz dediğin çiçekler açar. Gitmez dediğin dertler gider. Bitmez dediğin zaman geçer. Hayat öyle bir sır ki; önce şükür, sonra sabır, sonra da inanmak gerek. «Mevlana»

Allah (c.c) Sabredenlerle beraberdir Selam dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyyup Ceran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.