GÖNÜL İNSANI OLMAK

“Dost­la­rı­nı daima vefa ile ha­tır­la...!
Ara­yan sen ol, bulan sen.
Ta­nı­yan sen ol, ku­cak­la­yan yine sen...!
Kula ve­fa­sı ol­ma­ya­nın
Hakk'a (CC) ve­fa­sı olmaz" ( Hz Mev­la­na)
...
Gönül in­sa­nı, yolu insan sev­gi­sin­den geçen, gö­nül­le­re nazar eden, kalp, dil ve dav­ra­nış­la­rıy­la göz ve gö­nül­ler­de yer bu­lan­dır. Onda in­san­la­rın fay­da­sı­na ola­cak ile­ri­ye doğru ham­le­ler var­dır. Ya­pa­ma­sa da bey­nin­de ve yü­re­ğin­de ya­pa­bil­mek is­te­me­nin san­cı­sı ye­rin­de dur­du­ra­maz eder onu.
" Önce o, sonra ben" dü­şün­ce­si­ni bil­mez. Bu açı­dan ben­cil hiç de­ğil­dir. İnsan­la­ra ulaş­mak, gö­nül­ler ka­zan­mak bu yüz­den ni­ye­ti ve fi­ili­ya­tıy­la da uyum­lu­dur.
Gönle gir­mek, kalp­le­re do­kun­mak ve ka­zan­mak için ken­di­ni zor­la­maz. Bu se­bep­le yü­re­ğin­den yü­rek­le­re bir başka akar. Bilir ki ver­me­den almak ona Zül­dür. "Ne eker­sen onu bi­çer­sin" an­la­yı­şı ha­re­ket nok­ta­sı­dır. O, yü­re­ği­nin git­ti­ği yere git­me­yi sever. Onun ser­ma­ye­si vic­da­nı, yü­re­ği, inan­cı, di­li­dir. Hasbi ruhlu bi­ri­dir. Diğer kâm'dır. (baş­ka­sı­nı dü­şü­nen) Nerde ağ­la­yan bir göz, mah­zun yürek veya düş­kün bi­ri­ni görse yü­re­ği kanar. İçi dağ­la­nır. Kalp ve beden ha­re­ke­te geçer. He­de­fi bel­li­dir: Gönle do­kun­mak, gönül almak, gönül yap­mak ...
Gönül in­sa­nı, in­sa­na değer ve­ren­dir. Bakış açı­sın­da­ki mer­kez nokta in­san­dır. "Ya­ra­tan­dan ötürü ya­ra­tı­la­nı hoş görür." İnsan­la­rın da kendi gibi şaşar beşer ol­du­ğu­nun bi­lin­cin­de­dir.
"Aç si­ne­ni um­man­lar gibi olsun/ Ula­şa­ma­ya­ca­ğın gönül, uza­na­ma­ya­ca­ğın el kal­ma­sın " düs­tu­ru ona yol gös­te­rir.
İnsan odak­lı­dır. Kalp­ten kalbe yol git­ti­ği­nin bi­lin­cin­de­dir. Yere göğe sığ­ma­yan Allah'ın o gö­nül­le­re sığ­dı­ğı­nın far­kın­da­dır Bir gönül yık­ma­nın " Kâbe" yık­mak kadar kah­re­di­ci ol­du­ğu­nu bilir. Bu yüz­den gö­nül­le­re çok has­sas­tır.
Di­li­ni yü­re­ğiy­le ısı­tır da öyle ser­vis eder mu­ha­ta­bı­na. Kalp kır­ma­yı bil­mez. Bil­mez ama kalbi de çok na­rin­dir. Çabuk in­cin­se de mu­ha­ta­bı­nın piş­man ola­bi­le­ce­ği­ni, bir gün özür için, he­lal­leş­mek için ge­lir­se af­fe­de­ce­ği bek­len­ti­sin­de­dir. Yani af­fe­di­ci bi­ri­dir." Ya­ra­dan bile yı­ğın­la gü­na­hı ve ku­su­ru olsa, tevbe eden ku­lu­nu af­fe­di­yor­sa ben niye af­fet­me­ye­yim " dü­şün­ce­sin­de­dir.
Alçak gö­nül­lü­dür, engin yü­rek­li­dir, iz­zet­li­dir, va­kur­dur. Et­ra­fın­da gö­re­me­di­ği bir sevgi ha­le­si var­dır onun hep.
Ken­di­si­ni(had­di­ni) bilir, sonra vefa bilir, hatır bilir, kadir bilir,, üslup bilir, adap bilir. Otur­ma­sı, kalk­ma­sı, ke­la­mı es­te­tik­tir. Ke­lam- ı kibar, ki­bar-ı kelam yani.
Ah­lâk­lı­dır, mer­ha­met sa­hi­bi­dir. Kul hak­kı­na ri­ayet eder, elin­den ve di­lin­den baş­ka­sı­nın zarar gör­me­di­ği­dir. Gönül kır­ma­ma­ya çok özen­li­dir.
Ba­kı­şı ibret, sözü hik­met, du­ru­şu va­kar­lı, gönlü alçak, fikri te­fek­kür­dür. Ya­ra­dan ile ya­ra­tı­lan ara­sın­da hep bağ kur­ma­ya ça­lı­şır. Bu bağı ke­sin­ti­siz kurma gay­re­tin­de­dir. Gör­dü­ğü gör­me­di­ği her ne varsa Evren'de on­la­ra Allah'ın sa­na­tı gö­züy­le bakar. Bu bakış hem ya­ra­da­na hem de ya­ra­tı­la­na olan sev­gi­si­ni art­tı­rır. Hal böyle olun­ca da hem ya­şa­ma­ya hem in­san­la­ra mana gö­züy­le bakar ve mu­hab­bet duyar ..O se­bep­le ha­ya­tın ve ya­şa­ma­nın ga­ye­si­nin ne ol­du­ğu­nu ak­lın­dan çı­kar­maz ."Bu dün­ya­ya neden gel­dik, niçin varız" so­ru­la­rıy­la ya­ra­tı­lış ama­cı­na uygun dav­ran­mak ister.
Gönül ehli olmak, gö­nül­le­re bir köp­rü­dür. Gö­nül­ler inşa et­mek­tir.
Madem öyle ve madem ölüm­lü­yüz. Şu gök kub­be­de ya­ra­tan ve ya­ra­tı­lan için ne ya­par­sak hoş bir sada ola­rak o ka­la­cak­tır biz­den ge­ri­ye.
En kalbi duy­gu­la­rım­la se­lam­lı­yo­rum za­tı­nı­zı aziz oku­yu­cu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Yüce - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.