"HUZUR"A DAVET VAR!

...........................................

"Hayya alesselah,hayya alesselah
Hayya Alel felah,hayya Alel felah"

"Haydin namaza,haydin kurtuluşa"
................,..........................
"Ey iman edenler! Rüku edin,secde edin.Rabbinize kulluk edin ve ahiret için faydalı işler yapın ki kurtuluşa eresiniz"

"Kurtuluşun yolu Rabbimize kulluktan,ona secde etmekten ve güzel işler yapmaktan geçer.Camilerden yükselen bu çağrıya kulak vermeden, günde beş vakit yüceler yücesi Allah'ın huzuruna varmadan huzur bulmak ne mümkün?"Önce namaza davet ediliyor sonra kurtuluşa ereceğimiz her gün bizlere hatırlatılıyor.Bu ulu çağrı kesintisiz hep vardı, kıyamete dek bu davet var olacak.

Allah'ın her müslümana büluğ çağından itibaren yapılmasını emrettiği; (aklı melekesi gelişmemiş ve çocuklar dışında) zengine,fakire,yaşlıya gence,hastaya , sağlıklıya ... kayıtsız şartsız yerine getirilmesi gereken,Rabbimizin en çok önem verdiği,dinimizin olmazsa olmazıdır namaz!

Savaşta bile terkine izin verilmeyen, günde beş defa (ezanlarla ) Allah'ın huzuruna çağrıldığımız, ibadetin adıdır namaz!

"Yorgunum,yolcuyum, hastayım,uykuluyum,işim var" gibi bahanelerle " sonra kılarım veya kaza ederim " diyemeyeceğimiz ,savsaklayamayacağımız , kendisinden kaçamayacağımız ; her şart ve durumda vazgeçemeyeceğimiz, öteleyemeyeceğimiz kulluğun adıdır namaz!

Hastasın,yolcusun, yorgunsun,sakatsın ,işin varmış...öyleyse sen namazdan muafsın, kılmasan da olur" ayrıcalığının ,imtiyazın kimseye verilmediği ibadettir namaz!

Namaz dinin direğidir.Direksiz bina neyse namazsız müslümanlık da odur!Yani müslümanlığın namazsız, namazsız İslamın olamayacağı gerçeğinin ta kendisidir namaz!

Namaz,ilahi bir gündemdir.Hayatın günü birlik gaileleri,gelgitleri arasında Allah'tan kopmamak için devreye giren; günde beş defa hayatın yoğun temposunun durdurulduğu,namaz ile ruhun doyum ve dolumunun sağlandığı, şarz ve dejarz olduğumuz kıblegâhımızın adıdır namaz!

"Allah'tan başka ilah yoktur" inancınının ,vahid-i ehad olan Allah'a yönelişimizin, huzurunda tekbir,tesbih ve tahmidlerle namaz boyunca zikrettiğimiz secdegâhımızın adıdır namaz!

Ellerini her kaldırdığında "Allahu Ekber" diyen müminin , dünyayı, dünyevi düşünce ve kaygıları elinin tersiyle geriye atıp,kalbini Allah'a bağladığı, yönünü kıbleye çevirdiği ve huzur-u İlahinin karşısında el bağlayarak dünyadan sıyrıldığı ânın ta kendisidir namaz!

Ölüm ve unutmak dışında , tüm mazeretlerin hükümsüz olduğu,akıl ve irade sahibi olan, "müslümanım" diyen insanın yerine getirmesi gereken ibadettir namaz!

Yirmi dört saatlik zaman diliminde toplasak bir saati bile bulmayan namaza vakit ayıramayanlar,herşeye istedikleri zaman istedikleri kadar vakit bulabiliyorken, mevzu namaz olunca, "vakit yok,elim değmiyor ,iş yoğunluğu" demekle sorumluluktan kurtulamayacaktır.

"Çalışmak da bir ibadet" diyenler! Çalışmak bir şartla ibadet yerine geçebilir: Namaz kılarsa,dünyevi MEŞRU işleri de ibadet hükmüne (biiznillah )geçer . Hem her ibadetin başı "niyet ettim Allah rızası için ..." diye başlanması gerekir.Hiç işe başlarken böyle bir niyet ediliş şekli var mı?

"Namaz kılmıyorum ama kalbim temiz" diyenler! Namaz kılanların kalbi kirli mi?Hem "kalbin temiz,öyleyse namaz kılmasan da olur" mu denildi? Kendine sunduğun bu ayrıcalık veya hak kimden , nereden sana verildi ?

"Kılmıyorsam kılmıyorum.Hem ne karışırsın namaz kılıp kılmadığıma.İster kılar,ister kılmam.Günahsa da benim günahım.Sana mı düştü namaz kılıp kılmamam?" diyenler! Tabiki ne haddime karışmak. Ben ki "emri bil mağruf ,nehyi anil münker "kaidesince doğruyu söylemekle mükellefim. Gerisi Allah ile kişi arasında kalmış.

Namaz kılanın da kılmayanın da imtihan olduğu,kulun kulluktaki samimiyetinin göstergesi olan namazı emreden, kâinattaki herşeyin Rabbi olan, alemi evirip çeviren, görünen,görünmeyen herşeye hükmeden sultan-ı kâinattır.

Sözün özü: Yaradanın emrine itaat etmek de, buyruğunu basite almak da,inkar etmek de iradeye kalmış.Kesin olan bir hakikat şudur :Unutmayalım ki bize öldükten sonra hesap günü sorulacak ilk soru da NAMAZdır.

Allah ,cümlemizi namazı dosdoğru kılan , namaz hesabını kolay verenlerden eylesin.Âmin!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Yüce - Mesaj Gönder

# Allah, Kaza, HEM

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.