ÖLÜ BİLE DEĞİL!

İkisi de bebek. İnsan yavrusunun vücut azaları tam iken, oyuncak bebek ustası tarafından sadece benzetilmeye çalışılmış. Dikkatle bakıldığında biri Allah, diğeri insan yapısı.  İnsan yavrusu bebeği elde etmek için ona zamanlarını harcayarak veya para ödeyerek sahip olan var mı?

Bir hücreyle bir yumurtanın birleşmesiyle anne karnında çeşitli evrelerden geçerek dokuz ayın sonunda canlı, kanlı, hareketli, duyu ve duyguları tam tekmil bir yavru dünyaya geliyor. Dünyaya gelen çocuğa sahip olan anne ve babalar bir de bakmışlar ki kucaklarında muhabbet duyacakları, şefkat gösterecekleri aciz bir varlık var. Düşünüp ibret almayanlar için sıradan bir olaydır bu yaşanan.. Zira dokuz ay boyunca anne karnında hangi merhalelerden geçip de bir insan yavrusu oluyor ?Bundan  ne anne,  ne babanın bir bilgisi var.

Bilmek  ve yapmak, o yavruya ruh veren, ceset giydiren, ona hayatta ne lazımsa hepsini vücuduna yerleştirmiş bir yaratıcıyla mümkündür. Ezeli ilmiyle  Hz Adem'den (sav) beri birbirine benzemeyen insan yaratılır ve yaratılacaktır da.Bu yaratmalarda hikmetli işleyiş hiç bitmeyecektir. Emek vererek bir ücret mukabili elde ettiğimiz bir şey değildir insan yavrusu! Oysa parayla değerlendirsek insan vücuduna yerleştirilmiş bir organı satın almaya kalksak  almaya gücümüz yetmez. Kucağımızda hazır bulduğumuz bir insan yavrusundaki mükemmel tasarım, ancak gören ve düşünebilenler için geçerlidir.

Tekrar başa dönecek olursak:  insanın zaman harcayarak, çalışıp çabalayarak elde ettiği ürün ancak oyuncak bir bebek veya plastikten elma, muz, şu veya budur. İnsan elinin değdiği her bir şeye üstelik para ödeyerek sahip oluyoruz. Lakin onda ne can, ne kan var. Neymiş, "usta ne de güzel yapmış" der geçeriz. Geçeriz de, insanı tek bir hücreden kusursuz ve yoktan var eden Allah'ın mucizesinden habersiz yaşarız.

"Düşünen akıllar için çok ibretler vardır"

Bir bebeğe dokunurken tarifsiz bir sevgi duygusu yaşıyoruz. Oysaki oyuncak bebek plastikten yapılmış ve dokunurken hiçbir his duy(a)mazsınız. O, sadece bir maddedir. Ne de olsa insan yapısı!

Allah yarattığı insan yavrusuna ruh vermiş, can vermiş. Haliyle o diridir. Oyuncak bebek cansız ve hareketsizdir. Ona ölü bile diyemeyiz, çünkü ölü , dirilerin hayatının bittiği safhadan sonrasıdır. O, hiç yaşamamış ki ölsün!

 İnsanoğlu plastik, metal veya ahşap her ne yapmışsa hiçbirine ne bir can, ne bir kan, ne bir hareket verebilmektedir ve hiç bir zaman da veremeyecektir ..! Bakın şu oyuncak bebeğe! Hani onun kalbi, gören gözü, işiten kulağı, konuşan dili, öğrenebilen aklı ...  Kısacası bir insanda var olan hangi hayati organı vardır.?  Hem, onda hangi duygulara rastladık? Hani Üzülen, sevinen, korkan, şaşıran ...oyuncak bebek var mı? Çünkü onda ruh yoktur. Ruhu yaratmak ve yarattığına beden yerleştirmek Allah'a mahsustur.

Günümüzde teknolojinin yardımıyla yapma bebekler yanında plastikten meyve,sebze , çiçek yapıyor insan.Bunların ustası yaptığı bu oyuncaklara can veya  koku,tat,lezzet verebilmiş mi şimdiye kadar ? Veremez,veremeyecektir  de! .Çünkü insan yaratılmış bir varlıktır.Yaratılan asla yaratıcı olamaz.İnsanı yaratan yüce Allah, kendisinden başka varlığa yaratma özelliği vermemiştir,buna  müsaade etmemiştir.

Buradan şunu anlıyoruz ki, Allah sanatıyla,eserleriyle kusursuz ve benzersizdir.Yarattığı herşey yoktan var ediyor.İnsanoğlu ise yaratamaz, ancak taklit edebilir.Sadece  dünyada bulunan malzemelerle bir şeyler  yapabilir. Yani yoktan var edemez. Oysa ki Allah, hem maddesiz, hem örneksiz, hem benzersiz yaratıyor her şeyi.

Birbirine benzeyen insanları mı yaratmak yoksa benzemeyenleri mi yaratmak kolay? Elbette ki ikincisi zor. Fakat yüce yaratıcı bütün noksan sıfatlardan uzaktır. Hz. Adem'den  (av)  beri birbirine benzeyen iki insan var mı? Şu anda dünyada yedi milyar insanın hiçbiri birbirine benzememekte öyle değil mi? Haşa, yüce yaratıcı birbirine benzeyen insanlar yaratsaydı, bu yaratmada bir acizlik olmaz mıydı? Oysa O, kudretindeki gücü insanlara teşhir etmek için birbirine benzemeyen yüzler yaratır hep.

Tekrar başa dönecek olursak, Oyuncak bebek mi , yoksa  Allah'ın yoktan var ettiği bebeği görünce mi hayranlığımız ve hayretimiz artırıyor ?Hangisinde kusursuz bir sanat var? Gören akıl sahibi insanların bu farkı fark etmemesi ne mümkündür!

Bedenimize ruh, bize akıl veren, türlü duygular, duyularla, akla hayale gelmeyecek göz, kulak, burun ve dil için nimetler sunan ve bunlardan faydalandıran bir yaratıcıdan bahsediyorum.

Kendi yaratılışından hiç habersizken, Allah onları şekillendirmiş, onları tek bir hücreden düzgün birer insan olarak yaratmıştır. Bu gerçeği düşünmek, dünya üzerindeki her insanın görevidir. Bizim de görevimiz nasıl var olduğumuzu düşünmek ve bizi yaratana şükretmektir.

Unutmayalım ki bedenimizi bir kez yaratmış olan, ölümden sonra bir kere daha yaratacak ve verdiği nimetlere karşılık hesaba çekecektir bizleri. Bu, Allah için çok kolaydır.

Ey Allah'ım, yarattığın her ne varsa, onlara her baktığımda sana olan hayretimi arttır.

Ey yokları var edenim!  Kâinattaki kusursuz düzenin, sanatın ve kudretin karşısında sana secde ediyor, sana sonsuz şükrediyor, büyüklüğünü burada bir daha haykırarak ALLAHU EKBER diyorum

Bu yazıyı yazan ve okuyanları yaratan Allah'ım, verdiğin sınırsız ve sonsuz nimetlerin için sana hadsiz şükürler olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Yüce - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.