VUSLAT

Bazı kelimelerin içi o kadar doludur ki; kazarsın kazarsın dibini göremezsin. Onlar cevizin içi, soğanın cücüğü, maddenin anlam kazanmış iç kısmıdır. Kelimenin içine somut bir kapıdan girer hiç ummadığınız kapılar ile karşılaşırsınız. Vuslat kapısı size bambaşka kapılar açar. Tıklamayı, çalmayı da bilmek gerek tabi. Kimi vuslatlar ansızın yakalayıverir insanı zamansız ve mekânsız durumlarda; kimini yıllarca beklersiniz ya gelir ya gelmez…

Kelimelerin anlamı çıktığı yerde değil; ulaştığı yerde oluşur. Bir konuşmada geçen kelime hepimizde farklı anlamı çağrıştırır. Kelimelere verdiğimiz anlam ise bizim iç dünyamız, yaşanmışlıklarımız, benliğimiz ile ilgilidir. Kelimelere verdiğimiz anlamdır işte bizi tanımlayan, kimliğimizi oluşturan.

Vuslat; genel anlamı ile kavuşmadır. Sevgiliye kavuşma, beklediğine kavuşma. Vuslat beklenilen sonla ilgilidir. Çıktığımız yolun sonunda elimize geçecek olanlarla ilgili, heybemizde ne var, ne yok onunla ilgilidir. Hasretin tam da karşısında duran güçlü askerdir vuslat. Biter artık tüm hasretler, beklenilen gelmiş, bekleyen muradına ermiştir.

Vuslat hepimizde farklı anlamlar çağrıştırır. Hepimizin beklediği, umduğu, peşinde olduğu hayaller farklıdır çünkü. Vuslatı askerde olan ere soralım; ana, evlat, yar hasreti ile yanıp tutuşan ere göre vuslat hasretin sona ermesi ve sevdiklerine kavuşmasıdır. Leyla ile Mecnun’a soralım vuslatı. Leyla’nın aşkı ile kendini çöllere vuran Mecnun farklı bir mertebeye erişir. Yanmıştır çünkü hasret kavurmuştur onu, rengi değişmiş, O artık Mecnun değildir. Leyla ile çölde karşılaşır lakin tanımaz Mecnun Leyla’sını ; ‘’Leyla benim içimde, sen de kimsin? ‘’ der Mecnun. Hasret ve vuslatı bekleyen yol meşakkatlidir, insanı değiştirir, o gözler aynı değil, o yürek aynı değil, ya akıl? Akıl da aynı değildir,  artık bakar ama farklı anlamlar kazanır evren onun anlam dünyasında.

Gurbette olan vatandaşlarımız bilir vuslatın anlamını. Bizim her gün çıkıp, gölgesinde oturduğumuz bu ülkenin ağaçlarının serinliğini, oluk oluk akan suların ferahlığını, toprağını, taşını, havasını solumanın önemini ve gerçek vuslatı. Hepimiz gurbetteyiz aslında değil mi? Bir gün asıl âleme göç edeceğiz. İmtihandayız bu fani âlemde. Kavuşmayı ve vuslatı bir de Mevlana’dan anlatalım. Vuslatın en güzel anlam kazandığı yer neresi diye sorarsanız; Mevlana’nın kapısı derim. Vuslatın o en içteki anlamını bulmuş, bizi bambaşka âlemlere taşımıştır. Mevlana’ya göre vuslat Rabbine kavuştuğu gündür. Tüm kapıların kapanıp, ebediyet kapısının açıldığı o an. Fani dünyadan göç edip en sevgiliye kavuştuğu andır. Ölüm gecesini, düğün gecesi olarak anlamlandırır. Onun bakış açısında ölüm yok olmak değil; sevgiliye, Yaradan’a kavuşmadır. Mevlana’nın vuslatı ölümle birlikte Rabbi ile kavuşma ve ebediyette yaşamadır. Onun hasreti o anda biter. Tasavvufta vuslat; insanın dünyevi istek ve arzularından arınarak düşünce dünyası ve ruh dünyasını temizlemesi ve manevi olgunluğa erişmesidir. Her hasret değiştirir insanı biraz, hasret insana makam değiştirir. Vuslat da mutlu sondur işte. Arayan ne arar ise bulur ya sonunda. Ne anlamı arar isek onu buluruz vuslatta. Kimimiz kaybettiğimiz mutluluğu, kimimiz parayı, kimimiz şanı şöhreti, kimimiz de maddeyi, manayı ve sonsuzluğu keşfederek bambaşka diyarların yolcusu oluruz. Hayatta var olmanın esas nedenini keşfedenler, vuslatı Rabbine kavuşma olarak anlamlandırır.

Hazreti Mevlana  Ölüm günümde tabutum yürüyüp gitmeye başladı mı, bende bu dünyanın gamı var, dünyadan ayrıldığıma tasa­lanıyorum sanma, bu çeşit bir şüpheye düşme. Benim için ağlama, yazık-yazık deme; şeytanın ayarına dü­şer, düzenine kapılırsan yazık olur, yazık-yazık demenin sırası gelir.

Cenazemi görünce ah ayrılık-ayrılık demeye kalkışma; ka­vuşup buluşmam o zamandır benim. Beni kabre indirip bırakınca elveda deme; çünkü kabir, can topluluğunun bir perdesidir. Batmayı gördün ya, doğmayı da seyret; güneşe, aya, bat­madan ne ziyan geliyor ki?

Sana batmak görünür amma doğmaktır o; mezar hapis gi­bi görünür amma canın kurtuluşudur hangi tohum, yere ekildi de bitmedi; ne deyi insan tohu­munda da böyle bir şüpheye feryat etsin? Bu yanda ağzını yumdum mu aç o yanda; artık senin hay­huyun, mekânsızlık âleminin havalarındadır” (Furûzanfer, C: 2/6245)

Mevlana’ya göre vuslat ölüm gecesidir dostlar. Onun vuslatı Rabbine kavuşma anıdır.

Yahya Kemal Vuslat adlı şiirinde; ‘’ Bir uykuyu cananla beraber uyuyanlar,/ Varlıkta bütün zevki o cennette duyanlar,/ Dünyayı unutmuş bulunurken o sularda,/ -Zalim saat ihmal edilen vakti çalar da-/ Bir an uyanırlarsa leziz uykularından,/Baştanbaşa, her yer kesilir kapkara zindan./ Bir faciadır böyle bir âlemde uyanmak,/ Günden güne hicranla bunalmış gibi yanmak./ Ey talih! Ölümden de beterdir bu karanlık;/ Ey aşk! O gönüller sana mal oldular artık;/ Ey vuslat! O âşıkları efsununa ram et!/ Ey tatlı ve ulvi gece! Yıllarca devam et!/’’ diyerek işler vuslatı.

Hepimizin vuslatı başkadır. Tüm hasretlerimiz vuslata dönüşsün diyelim; Necip Fazıl Kısakürek ‘’Hasret vuslatın yarısıdır, iste ki olsun ‘’ der. Hasret içinde isek vuslatta yakındır. Her hasret kapısı bizi bambaşka âlemlere atar. Her hasret vuslata gebe, her vuslat bambaşka âlemlere gebedir… Maddenin gerçek anlamını kazandığı, özünü bulup cevizin içini gördüğümüz vuslatlarımız olsun… O kapıdan girince hayırlı kapılara çıksın yolumuz, şaşırmadan, yoldan çıkmadan, öze ulaşıp vuslatlar yaşayalım…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazife Yetişgen - Mesaj Gönder

# yol

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.