YÜKSELEN DEĞER ISI POMPALARI

Kış yaklaşıyor…Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi konumunda olan Rusya’nın resmi açıklaması ‘Boru hattı sisteminde arızalar var’ oldu ve Avrupa’ya doğalgazı kestiler… Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzını süresiz kesmesi ve ne zaman tekrar pompa ve vanalarını tamir edip! Gaz sevkiyatına başlayacağı konusunda bence Ruslar da dahil kimsenin hiçbir fikri yok… Avrupalı büyük enerji firmalarının ‘Arızaların tamiratını birlikte yapalım’ teklifine de hayır dedi Rusların gaz dağıtım firması. Avrupa’nın bu bağımlılığını Ruslar avantaj olarak ne zamana kadar kullanır bilinmez fakat şu an için Rusların enerjisine başta Almanya olmak üzere Fransa İtalya, İngiltere dahil tüm kıta muhtaç. Rusya ya bağımlı hale gelmişler ve bazı literatür araştırmalarına bakarsak bununda farkında olduklarını yıllardır biliyorlardı, fakat savaşın başlaması bağımlılıklarını kötü yönde etkiledi. Özellikle Almanya bu bağımlılıktan kurtulmak için 2012’den beri yaptığı ciddi ar-ge faaliyetleri ile alternatif denilen ancak enerji kazancı anlayışımızı temelden değiştirecek çalışmalarını sürdürüyor ve hızlandırmak zorunda. Yukarıda bahsettiğim enerji arzı sıkıntısının Ruslar da dahil tüm dünyayı ABD ye muhtaç etme ve her alanda ABD liderliğini perçinleme projesini de başka bir yazıma konu yapalım.

Avrupa’da, Türkiye de veya herhangi bir ülkede alınan gazın büyük kısmı elektrik enerjisi de dahil sanayi üretimi için kullanılır. Konutlarda kullanım ve ısınma her ülke için ikinci sırada yer alır. Halihazırda gelinen bu doğalgaz yoksunluğu farklı ısıtma sistemlerinin uygulanmasının da önünü açmış durumda. Bu çözüm yollarından biriside hiç kuşkusuz çok yüksek verimlilik sağlayan ısı pompası sistemleri. Isınma içi en amiyane şekilde yanma reaksiyonu ile kimyasal bağların koparılması sonucu açığa çıkan ısı enerjisini kullanırız. Bu insanlığın ilk keşfettiği ısınma ihtiyacını giderme yöntemidir. Likit fosil yakıtlar, Odun, kömür hatta yokluk durumunda daha az kalori veren ve yüksek kanserojen içeren kauçuk lastik, kağıt, plastik ve türevleri gibi yanıcılar… Teknolojik gelişim serüveni devam etmekte olan ve yanıcı ürün yokluğunda yıldızı daha çok parlayan ısı pompaları ise ısıtma-sıcak su üretme işini yanma reaksiyonları ile değil! Tamamen kurulduğu ortamdaki ısıyı çekip ısıtılmak istenen ortama bu çektiği ısıyı taşıyıcı akışkanlar ve elektrik ile çalışan sirkülasyon pompaları ile aktararak yapmaktadır. Yani kombi, kazan veya sobalarda olduğu gibi bir yanma reaksiyonu söz konusu değildir. Sonsuz ısı kaynağı olarak gördüğümüz toprak, hava ve su ortamlarından çektiği ısıyı, kapalı mahallerimize ısınma ve sıcak su ihtiyacı için aktaran sistemlerdir.

Çok teknik kısımlara girmeden bu ısı pompası kavramı nedir ne değildir bahsetmek istiyorum.

Isı pompası sistemine en temelde baktığınızda buz dolabı veya klima tesisatları alt yapısını oluşturan sistem temel bileşenlerini çok rahatlıkla görebilirsiniz.

                                                                 Şekil 1. 

Çift yönlü çalışan klimalarda olduğu gibi; Isı pompası dış ortamdan (hava-su-toprak) serpantinler içerisinde dolaşan özel sıvılar vasıtası ile aldığı ısıyı, kompresör devresinde sıkıştırma enerjisi de vererek daha yüksek sıcaklıklara çıkartmakta ve bu kızgın akışkandaki ısıyı kompresör devresi sonunda bağlı olduğu bir ısı değiştirgeci (eşanjör) vasıtası ile kalorifer veya boyler (boiler) tesisatına aktarmaktadır. Burada çift yönlü bir klima daha basit olarak sıcak havayı ortama üflerken, ısı pompası bu ısıyı ortama üflemek yerine kalorifer veya kullanım suyu ısıtma işlemi yapmakta kullanmaktadır. Eşanjöre ısısını aktaran taşıyıcı akışkan kısma valfinden geçerek basıncını ve sıcaklığın ortam sıcaklığı altına kaybeder ve tekrar dış ortamda dolaştırılarak ısı çekmesi sağlanır. Sistemde ayar görevi işlemciden komut alan kısma valfindedir. İşte bir ısı pompasının çevrim tabir edilen dolaşımı bu işlemlerden oluşur. (Şekil1).

Kısaca Cop değeri dediğimiz performans katsayısı ısı pompaları için dış ortam sıcaklıklarına göre değişiklik gösterse dahi yüksek değerlerdedir ısıtmada 4,6 soğutma durumunda (ki pek kullanılmaz) 4 oranını verir. Kaliteli bir kurulumda ve uygun sıcaklık şartlarında teoride 6 ve 6 üstü değeri bile görebilir. Cop değeri dediğimiz verimlilik katsayısı şu anlamdadır; Isı pompasını çalıştırmak için kullandığımız her 1 kW elektrik enerjisi için 4,6 kW ısı enerjisi elde edersiniz.

Isı pompalarının avantaj ve dezavantajlarına gelirsek 2022 kışı için elektrik fiyatlarına bakıldığında (Kaynak EPDK) en ucuz ısıtma şekli olan doğalgazdan %50, kömürden ise %100 oranında daha ucuz bir ısınma sunar. Dezavantaj gibi görünen durum ise ısı pompaları peteklerinizi 55 santigrad derecenin üzerine çıkartamaz, kombi gibi ortam sıcaklığını bir anda yükseltemez fakat, dış ortam sıcaklıklarının eksiye düştüğü durumlarda dahi kullanılan mahal sıcaklığını 23 santigrad derece konfor şartlarında tutar. Çok sert iklim koşulları dışında her bölgede kullanılabilir ve yüksek verimliliği ile ısı enerjisi üretiminde gelecekte çok daha fazla tercih edilen bir sistem olacaktır. Günümüz için ikinci büyük dezavantajı kurulum maliyeti olan sistemin müstakil konutlar için ideal olduğu ve kendisini 3 yıl gibi bir sürede amorti ettiği hesaplanmaktadır. Arızalanma durumu ise sistemde hiçbir zorlanma olmadığı için çok düşüktür bu da maliyet konusunda en büyük avantajıdır. Çevreci bir sistem olduğu ve ısıyı yanma olmadan ürettiği için hem tehlikesiz hem atıksız hem de solunum sağlığına hiçbir zararı olmayan bir sistemdir. İleri teknoloji gerektirmeden güneş panelleri ile üretilip akülere depolanması yapılan elektrik enerjisi ile çalıştırılması durumunda sıfır maliyet ve her türlü tesisat sistemlerinden bağımsız ısıtma sağlamaya en uygun sistemdir. Bu durumda konutlara ve doğal olarak ülkelere enerji bağımsızlığı kazandırabilecek bir ortam hazırlar. İyi okumalar.

           

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut Yıldırım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.