Müderris Bedri Efendi’nin Ardından Dediler ki!

Osmanlı’nın Tabur İmamı Elbistanlı Halil Efendi’nin oğlu Bedri Efendi, babasının görevi nedeniyle Filistin’in Nablus kentinde Dünya’ya gelir. Anadolu Topraklarına, 6 yaşında geri döner. Ana dili gibi Arapça bilir. Kuranı daha o yaşlarda öğrenir ve hafız olur.

Bedri Efendinin torunu, Dr. Mesut Yinanç’ın anlatımıyla daha sonra Mısır El- Ezher’i bitirir. İyi bir müderris olur. Tabii, müderris demek Osmanlı toplum yapısında, günümüz üniversite öğretim üyesine karşılık gelir. Bugünkü tam karşılığı profesörlük unvanıdır.

Sevgili Okurlarım, bugün sizlere Bedri Efendinin yeğeni, eğitimci Ali İhsan Yinanç’ın anlatımıyla Bedri Efendiyle ilgili birkaç anekdotu paylaşmak istiyorum:

 Uzun bir süre Elbistan Himmet Baba ve ardından Aşağı Caminin ( Ceyhan) Hocalığını yapan Hafız Mehmet Boynueğri bir gün Sultan Ahmet Camine gider. Namazını kılar. Besmelesini çeker ve Kuran okumaya başlar. Okuması bitince, Sultan Ahmet Camisinin Hocası seslenir:

 “Hafız gitme!”

“Gitme Hafız.”

“Bedri Efendinin talebesi, duyuyor musun?”

 Bu güzel kıraatla kuranı okuyan hafızın, Mısır El-Ezher’de birlikte yoldaşlık yaptığı Bedri Efendinin yetiştirdiği bellidir. Boynueğri Hafız olarak bilinen bu Hafız’ın kıraat’ından yani Kuran'ı farklı okuyuş tarzından Bedri Efendinin talebesi olduğunu hemen anlamış ve onun dilinden kuranı dinleyince çok etkilenmiştir. Hafız Mehmet Boynueğri, Sultan Ahmet Cami Hocasının elini öper ve birlikte Bedri Efendiyi yad ederler.

Yine bir başka anekdot daha dile getireyim:

 İmam olduğunu söyleyen birinin tiraji komik hikayesini ve imamın tavrı karşısında Bedri Efendinin ilmini ve cevabını yine Alihsan Yinanç’ın dilinden anlatırsam:

1960’lı yıllarda Elbistan da sürekli depremler meydana gelir, gün gelir bu depremler 40 günü aşar.

O dönemler de Dolmabekir lakaplı Bekir Ünal ve Hüseyin Ünal, Elbistan-Karahöyük’e ilk traktörü getiren kişilermiş. Toprağı traktörle işlemeye başlamışlar. İmam olduğunu söyleyen bir şahsiyet, traktörün gelmesinden bile rahatsızlık duymuş.

Velhasıl günlerden bir gün bahsi geçen bu imam, Elbistan-Güvercinlik köyüne ziyarete gelir. Eğitimci olan Ali İhsan Yinanç ise köyde öğretmendir. Köy meydanında sohbet sırasında deprem olur. İmam olarak bilinen bu kişi titrer gibi bir hal alır ve der ki;

“Sarı Öküz celallendi yine.”

 Köylü:

“Nasıl olur, Hoca Efendi”

 

  İmam:

“Öküz kız, tüyünü atar Güvercinlik köyü sallanır”

“Diğer tüyünü atar, başka köy sallanır”

Köylü:

“Nerede yazıyor bu bilgi İmam Efendi”

İmam bu bilgi Kuran’da geçer deyince eğitimci Alihsan Yinanç kızmaya başlar ve kuranı getirin der.

 İmam bu defa abdestim yok, şu an Kuran’a el süremem, abdest almaya da müsait değilim diye cevap verir. Ardından Bedri Efendi bana bu bilgiyi söyledi diye kekelemeye başlar.

Alihsan Yinanç:

“Bedri Efendi benim emmim. Benim emmim böyle bir şey söylemez”

“İmamın eşrafından 3 kişi benimle gelsin”

“Motosikletle Bedri Efendinin yanına gidelim”

Hep birlikte motorla, Bedri Efendinin evine gelirler. Yemek vaktidir. Sofrada etli bulgur pilavı vardır. Hane halkı yemeye başlamıştır.

Bedri Efendi bir lokma yemekten alan olmazsa çok kızarmış. Ali İhsan Bey ve yanındaki 3 kişi yemeği yedikten sonra köy meydanında gelişen olayı Bedri Efendiye anlatırlar:

‘Köy Meydanında sohbet sırasında deprem oldu. Tabii, deprem olunca biz dedik ki, bu yeraltındaki kırılmalardan kaynaklandı. O sırada İmam Efendi ise Sarı Öküz celallendi ve o yüzden deprem oldu dedi. Bu bilgiyi nereden duydun dedik. İmam Efendi’ de Dünya’nın Öküz ’ün üstünde olduğunu Bedri Efendi’den duydum dedi. Hepimiz çok şaşırdık.’

Bedri Efendi:

“Melun Adam, Yalan söylemiş. Ben böyle bir şey söyler miyim”

“Deprem sizin dediğiniz gibi yeraltı kırılmalar ile olur, öküzün celallenmesiyle değil.”

 Ardından, Bedri Efendi, Peygamberimiz(s.a.v.) ile ilgili bir kıssayı paylaşır:

Bir gün Peygamber Efendimizi ziyarete gelmişler, Dünya nerede duruyor deyince, Peygamber Efendimiz:

‘Şu anda mı demiş’

Ziyarete gelenler:

‘Evet demişler.’

Peygamber Efendimiz:

‘Sabur (Oğlak) demiş’

Bu bağlamda Bedri Efendi, tıpkı Peygamber Efendimiz gibi Gökte burçlar yaratan ve onların içinde bir kandil ve nurlu bir ay yaratan Allah’ın şanı ne yücedir!..” (Fürkan/61) Burçların her biri özleri itibariyle Allah’ın “Esma-ül Hüsna”sının, yani güzel isimlerinin anlamlarının birleşimidir ve Dünya’daki 12 burç ve burçlara göre mevsim ve iklim değişikliğinden bahsetmiştir. Yani kurandaki astroloji ilmini anlatmıştır.

Elbette Peygamber Efendimizin bu kıssası cahil kesim tarafından dilden dile Dünya Öküz ’ün üstündedir diye yanlış anlaşılmıştır.

Ez cümle; bugün sizlerle bu anekdotlar vesilesiyle Elbistan’ın yetiştirdiği büyük müderris Bedri Efendi yine onun talebesi ve yüzlerce hafız yetiştiren Hafız Mehmet Boynueğri’yi rahmetle anıyorum. Aynı zamanda Bedri Efendinin (Yinanç) kardeşi olan sesinin güzelliği dillere destan olan ve sesi Elbistan’ın köylerinden duyulur diye efsaneleşmiş Müezzin Gazi Mustafa Efendi (Yinanç)  yakın akrabaları yine çok değerli Müftü Reşit Efendiyi de anımsamak istiyorum. Hepsinin Mekanları cennet kabirleri pür-nur olsun.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gamze Erden - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.