BABALAR GÜNÜ DOLAYISIYLA:

       Bir evladın yetişmesinde, annenin yüzde 75, babanın yüzde 25 hakkı olduğunu, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) buyurmuştur.

       Bu kapsamda, büyüklerimiz, Mayıs ayının ikinci Pazar gününü Anneler Günü, evvelsi gün idrak ettiğimiz Haziran ayının üçüncü Pazar gününü de malûm; Babalar Günü ilan etmişlerdir önceki yıllar.

        Bu çerçevede; Mayıs 2019 tarihli, SOMUNCU BABA Dergisinin eki AİLE dergisinde neşredilen Şiiri birlikte paylaşalım dedik:

      

       BABA NEREYE GİTTİN?

Yıllar ilmek ilmek, çözülüp birden,

Bir balon misali sönermiş Baba!

Gençliğim canlanıp merdivenlerden;

Oynaya, oynaya inermiş Baba!

       Bir isli idare yanar özümde,

       Köyümden anılar kalmış dizimde,

       Başlayınca benim bir çift gözümde;

       Bu hoyrat yağmurlar dinermiş Baba!

Yıkılınca direk, gidince büyük,

Kardeşlerin kaldı, başları eğik,

Dağların kaçtığı şu kockoca yük;

Kulların sırtına binermiş Baba!

       Bütün uğrakları yokladım bir bir,                                                                                                                                                             Ne kedisi gelir, ne kendi gelir,

       Hangi diyarlarda, şimdi kim bilir?

       Bir devran tersine dönermiş Baba!

Celil'in mazisi çözülüp birden,

Bir balon misali sönermiş Baba!

Gençliğim canlanıp, merdivenlerden;

Oynaya, aynaya inermiş Baba!

                   Halil GÖKKAYA

..................................................................................................................................

OTUZÜÇ YAPRAKLI GÜL ŞEHRİ DARENDE'Yİ VE  O GÜLLER ARASINDA YETİŞEN; SOMUNCU BABA'NIN 14. GÖBEK TORUNU HAMİDETTİN ATEŞ EFENDİYİ ZİYARET VE GEZİ İNTİBALARIM:

16 Haziran 2022 Perşembe günü, başlıkta sözü geçen güzelliğe sahip, komşu ve kardeş ilçe Darende'deyiz. Cennet Mekân, Osman Hulûsî Efendinin sevgili evlâdı, güler yüz ve tatlı dili ve tatlı sohbeti ile gönüle ilham veren Muhterem Hamidettin ATEŞ Efendi'nin, çeşitli gül ve çiçeklerle bezenmiş, Tohma Irmağının kıyısı bahçesindeyiz. Bir espri; Tohma Irmağında onlarca ördek ve kazlar, kanat çırparak; sanki gelen ziyaretçileri selâmlıyorlardı.

Efendinin bendesi ve damadım Cahit Gökduman birlikteliğinde torunum Lütfiye; kucakladığı gül paketini, muhterem Hamedittin Efendiye sundu ve o anda bir de hatıra fotoğrafı çekilmesi ihmal edilmedi. Resim yan tarafta görüldüğü gibi. Ve diğer hatıra resimlerimizde sıra ile neşrettim, unutulmaz bir hatıra olması bakımından.

Sohbetine doyulması kolay olmayan Sayın Hamidettin Efendiyi dinlerken:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın, birkaç yıl önce, teşriflerindeki ziyaret saatini uzatıp, sekiz Bakanı ile dört saati aşkın sohbet, diğer deyimle meşveret yapmalarının, ne kadar isabetli ve doğru olduğu, O anda hatırımdan geçmedi değil.

Bir saati aşkın süren sohbetimizi, unutamayacağım bu anıyı hafızama işledim. Kafamda, (acabalık) taşıyan bir husus için söz istedim; "Buyur" dedi. 1949-baharında, Hacı İsmail Toprak Hazretleri, Cennetmekân pederiniz Osman Hulûsî Efendi, Camcı Hacı Hasan(Akyol) Efendi ve ekibiyle Köyümüz Yenice'ye teşriflerinde, Sivas Ulu Camii’ne halkı yardıma çağıran şiirimi; Sivas'ın Müftüsü Efendiye göndersem, onu çerçeveletip-müsait bir köşesine assa diye hatırımdan geçiyor. Münasip mi? Efendim dedim. "Münasip, gönder, Müftü Efendinin uygun göreceğini sanıyorum" buyurdu. Bendeleri, memnun oldum. Bu arzum gerçekleşecek İnşallah..

Sohbetimizi müteakip gezi izlenimlerime değinmek istiyorum, kısa da olsa: Çevre Mühendisinin çizdiği plân çerçevesinde uygulanan sahalar, gerçekten görmeyi değer nitelikteydi. Temsilde hata yok, tabiri caizse, saklanmış bir Cennet köşesi. Bu yeri ve güzellikleri, izah etmek, diğer deyimle anlatmak oldukça zor. Açık söyleyeyim, gücümü aşar niteliktedir. Özetlersek, görmek, gezmek, izlemekle anlaşılır bir manzara.

Bu güzelliği görmeyen, yerli ve yabancı Turistlere, özellikle tavsiye ediyorum. Bu tavsiyemizden esinlenerek gelenler: "Biz bu yeri şimdiye kadar nasıl görmemişiz?. Gerçekten, O gazeteci Mehmet Göçer'in dediği kadar güzellik sergileyen bir yermiş" diyecekler, bize de gıyaben teşekkür edecekler, kuşkusuz.

Bu vesileyle, deyim yerindeyse, bakırlaşmış gönlümü kalaylarcasına ferahlatan, Muhterem Hamidettin ATEŞ Efendi'ye, bu görüşmemizin organizasyonuna öncülük yapan Musa TEKTAŞ Hoca'ya teşekkür ediyorum. Dualarına muhtaç olduğumuzu da hatırlatmadan geçemiyorum.

Maasselâm. Kalın sağlıcakla.

........................................................................................................................................................................

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ (MHP) GENEL BAŞKANI Sayın DEVLET BAHÇELİ: "ÜNİVERSİTE SINAVI KALKMALI!"

Partisinin her grup toplantısı başta olmak üzere, lüzumuna binaen diğer yerlerde yaptığı, veciz, olumlu ve oldukça faydalı konuşmaları, gerçekten takdire şayan bir Lider, Sayın Devlet Bahçeli.

Geçenler, ulusal basında çıkan haberde, Sayın Devlet BAHÇELİ; Üniversite Sınavı kalkmalı önerisi, gerçekten çok yerinde ve isabetli. Zira O, sınavı, bir yerde bir yanlışlık yaptığı için, üniversite sınavını kaybeden gençler arasında, bence; gelecekte, öyle başarılı; bulum ve bilimlere imza atanlar olacak ki, bunu anlatmak, izah etmek zor. Çünkü örnekleri çok tarihte. Meselâ, Elektriği ilk bulan zatı muhterem gösterilebilir.

Sayın Devlet BAHÇELİ Beyefendinin, "Üniversite Sınavı Kalkmalı" tavsiyesi; umarız; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'a ulaşır, kendilerince de olumlu bulunur, önümüzdeki yıl Üniversitelerin kapıları tüm Türk Gençlerine açılır, gençler de, veliler de düğün - Bayram ve ömür boyu ilgili ailelerin DUASINA mazhar olacaklar, inşallah!

       Maasselâm; kalın sağlıcakla.

                                                                              .........................................................................................................

YARIN, YANİ; 21 HAZİRAN'DA, GÜNÜMÜZ KIŞA DÖNECEK

Cenab-ı Allah, akıl almaz, öyle bir çarkı âlem yaratmış ki, işin derinliğine girilecek olunursa, cilt cilt kitap yazılması gerekir. Kur'an-ı Kerim'in meali bir yerinde okumuştum; GÜNEŞİN Doğuş yeri sabit, DÜNYA döner de siz bilmezsiniz" buyrulmaktadır.

       Muhterem okurlarımıza, biz kısadan hatırlatalım dedik: Yarın Salı. 21 Haziran sabahı Güneş kışa dönecek. Buna GÜNDÖNÜMÜ Denilmektedir. Malum, 2-3 gün sonra, geceler uzamaya, gündüzler kısalmaya başlayacak inşallah.

       Bütün Müslüman Âlemine, hayırlı, kadasız belâsız bir kış geçirmelerini, Allah'tan diliyoruz.

       Maasselâm; kalın sağlıcakla.

........................................................................................................................................................

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÜZERİNDE DURAN; İLİM VE BİLİM UZMANLARINA İTHAF:

       1981 Yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı, Haseki Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Özakkaş'ın kaleminden çıkan, İSLÂMİ BİLİMLER VE TERİMLER Kitabının 310. sayfasında, yayınlanan, yurdumuz da dahil, dünyanın birçok yerinde, karşılaşılan, yel-sel ve benzeri tufanlarla ilgili kısa

Bu BİLGİYİ; İLGİLİ UZMANLARIN BİLGİSİNE; Saygı ile sunuyor, Manevi yönden de değerlendirmelerini de, bağışlanacağımızı umarak; hatırlatıyoruz:

"ZARİYAT MELEKLERİ:

Tabiî afetleri yapan, Volkanları püskürten, Rüzgârları estiren, fırtına çıkartan, dağları ufalayan meleklerdir.

Kaynak: Kur'an-ı Kerim'in, 51. suresi bu ismi taşır" buyrulmaktadır.

Yineliyoruz: Hatırlatalım dedik.

Maasselam. Kalın sağlıcakla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Göçer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.