GÜNEŞ DİNLENMEK İSTESEYDİ 

Yüce yaratıcı hikmeti gereği bu âlemi "ilahi" bir kitap , kâinatın içinde var olan her bir yaratılmışı da bu ilahi kitabın ayetleri olarak vücuda getirmiş, bizleri de bu kitabı okuyabilecek kabiliyette ve akılda yaratmıştır.Bir yanda okunmayi bekleyen ayetler,diğer yanda okuyacak akıl sahibi insanlar.. 

"Düşünmez misiniz,akletmez misiniz, şüphesiz düşünen akıllar için çok ibretler vardır." 

Akıl sahibi insan yaratıcısını tanıyacak ve O'nu sevecektir.Okudukça tanımak,tanıdıkça sevmek...! Sevdikçe kullukta yüceleşmek...

 Tanımanın birkaç yönünü ele alıp ufkumuzu ilahi kudrete doğru açmaya,onu anlamaya ,bilmeye doğru adım atarak fikir âlemimizde bir yolculuk yapalım istedim. 

Gecenin ve gündüzün Rabbi, bizlere nimet olarak uyumayı ve uyanmayı lutfettiği bir gecenin daha sabahına gece boyu istirahat ederek uyandık: 

"Hiç görmezler mi ki biz,dinlenip sükunete ersinler diye geceyi karanlık ve çalışıp kazansınlar diye gündüzü aydınlık kıldık.Şüphesiz bunda iman eden bir toplum için nice deliller ve ibretler vardır." 

Ôlüm ve hayatın sahibi,öldüren ve dirilten yüce Rab,bir nevi bizi ölümün küçük kardeşi uykuyla uyuttu.Güneşin doğmasıyla da bizi haşir sabahının dirilmesine benzer bir uyanışla diriltti.Uyuyan ve uyanan biz,uyutan ve uyandıran O !!! Şükürler OLSUN ki yeni bir güne daha kavuştuk . Hiç uyanamayabilir, gece hiç bitmeyebilir, güne ve gündüze ulaşamayabilirdik de! 

Söz geceden açılmışken , gündüzün oluşumuna  sebep olan güneşten bahsetmeye , güneş ayetini okuyup tefekkür etmeye çalışayım sizlerle. 

Yaratıcının kitabından bir ayet olan , gökyüzüne asılmış, dünya ve içindekilere soba ve lamba (ısı ve ışık kaynağı)olan güneş: 

Ey insan,bana bak.Bir yazının  bir yazarı  varsa  ben nasıl kendi kendime olmuş olabilirim ? Beni de ilahi kitaba yazan biri var .Kendi kendime nasıl güneş haline gelmişimdir? .Kendimi yaratmak için hani aklım,hani ilmim? Hani hayat sahibi bile değilim!!!İnsanlara ve diğer canlılara hayat kaynağı olduğumu ben nasıl bilebilirim? Aklı,ilmi olmayan, cansız ben, canlıların bana ihtiyacı olduğundan  haberim bile yok. 

Düz yolda giden bir aracın bile bir sürücüsü o aracın düzgün gitmesini sağlıyor ve o  sürücünün varlığını gösteriyorsa ,güneşi,milyarlarca yıldızı,galaksileri,gezegenleri,dünya ve içindekilerin sevk ve idaresini kim,nasıl yapabilir? Bunların hem sahibi olmasın,hem de yöneticisi bulunmasın. 

 Gece ve gündüzdeki hikmetli düzene geçelim şimdi de. 

Geceyi gündüze,gündüzü geceye devir daim ettiren güç kim? Güneş kendi kendine mi karar veriyor da gece ve gündüzün  arasına giriyor.Hiç mümkün müdür ki   gece ve gündüz "biz sonsuza kadar  gece ve gündüz olmaya karar verdik ,verdiğimiz karardan da şaşmayacagiz" demiş olsunlar? 

"Sıcaklığımla ısıtmak,ışığımla aydınlatmak için, insan ve canlılara faydam olsun diye düşündüm, ısı  ve aydınlığıma ihtiyacınız olduğunu biliyorum.Bu nedenle de   kendi kendimi  var ettim 'diyen bir güneşi hayal edebiliyor muyuz? 

 Güneş  kendi kendine hareket etseydi nasıl bir düzen olurdu acaba? Aklı,iradesi,ilmi var mı ki ,her sabah doğmak ve batmak vazifesini hem bilsin hem de aksatmasın.Uyanmışız ki güneş doğmuş, her yer aydınlık , sıcaklığı olması gereken biçimde  ayarlanmış üstelik.Kendisi bizlere ve diğer hayat sahiplerine ne kadar önemli olduğunu bildiği için aynı saatlerde işe başlıyor ...desek ...mi? 

Güneş demiş olsa: 

"Dünya kurulduğundan beri doğuyor ,batıyor, batıyor, doğuyorum.Artık yoruldum usandım.Bugünden sonra bana kimse karışmasın.Bugün işime paydos deyip haftalarca aylarca hatta yıllarca istirahat etmek istiyorum.Dinlenmek benim de hakkım.Bana ihtiyacı olanlar ne halleri varsa görsünler" mi demiş? Ya da bu işleri yapmak için kime danışıyor,kimden izin veya emir alıyor da kusursuz bir iş yapıyor bunca zamandır? Yaptığı iş için danışacak,izin alacak ne şuuru,ne iradesi,ne de insanlara acıyan bir merhamete sahiptir. 

"Doğrusu,Allah insanlara çok şefkatli,çok merhametlidir"(Hac:65) 

Onu kim yarattı,ona kim görev verdiyse onun sahibi ve yöneticisi de O'dur. 

"Gökten yere kadar her işi O düzenler" (Secde:5) 

"Şüphe yok ki sizin ilahınız bir tektir"(Saffat:4) 

"Gökte ve yerde ne varsa hepsi Allah'ındır"(Nisa:126) 

O, yarattığı her mahlukunu , yaratılış amacını ona ilham ederek dünyaya getirir.İneğe süt verdiren,arıya bal yaptıran,ağaçkakana ağacı deldiren,kunduzlara baraj yapımını öğreten,memeli hayvanların yavrularına doğar doğmaz annelerinin göğsünü emmeyi öğreten , ilham eden O'dur. 

Bir tarafta aklı ilmi ve iradesiyle yaratılmışların en seçkini insan; diğer yanda ilimsiz,iradesiz,bilinci olmayan bitki,hayvan ve böceklerin  dolaylı veya direk bir şekilde aklı,iradesi,ilmi olan bu mümtaz varlığa (insanlara) herşeyin ama herşeyin hizmete koşturulmasındaki hikmet ve kıymet nedir? 

Bir ülke ,bir şehir,bir mahalle nasıl ki birden fazla kişiyle yönetilse orada işler karışırsa ,bu âlemin düzeni,yönetilişi de tek elden idare edilmezse işler karışır,herşey allak bullak olurdu.Her bir canlı kendisine verilen görevi bu sebeple karıştıracak belki de bilemeyecekti.  Hem yaratmaya hem de Rabliğe ortak başka yaratıcı ve Rablerin olmaması bu kainattaki kusursuz düzenin işlemesi demektir. Demek ki tek ilah,tek yaratıcı ,tek kudret olan Allah,herşeye hükmetmek,her yarattığında hüküm sürmek,nizam ve intizamı sağlamak için birdir,tektir.Onun ortağı, yardımcısı yoktur. 

Her baharda tabiatın canlanması; farklı farklı tohumların hepsi toprakta karışık iken  çeşit çiçek ve  ağaçların oluşması; tohumlar ve yumurtalar şekil olarak birbirine benzese de farklı türde ağaçlar, çiçekler, kuşların meydana gelmesini neyle izah edebiliriz? 

Bu âlemde hiçbir şey başıboş, amaçsız, rast gele ,öylesine yaratılmamış.Yaratılan cansız ve hayat sahibi tüm canlılar ,yaratılmışların en mümtaz varlığı ,akıl sahibi  insanlara belli bir  programla,ölçüyle kendilerine verilen programda vazifelerini ihmal etmeyerek,şaşırmayarak,unutmayarak  nimetlere sebep oluyor, hizmet ettiriliyorlar. 

Ey Allah'ım! 

Bütün iyilikler, güzellikler,faydalar hep senden bizedir Sen kerimsin,lütuf ve ihsan,merhamet ve güç sahibi olan Rabbim,sahibim,efendimizsin.Sana sonsuz şükürler OLSUN.

.............. 

O, herşeydir: 

Herşey O'ndan geldi, 

Herşey O'na gidecek,

 

Herşey O'nu tanıtıyor, 

Herşey O'nu anlatıyor. 

Herşeyin sahibi O'dur 

Herşeyin meliki O'dur.

 

Herşeyin Rabbi O'dur 

O'ndan ister 

O'na boyun  büker 

O'na sığınır 

O'na dayanır 

O'ndan güç buluruz. 

O'ndan başka ilah da yok

 O'na ortak da yok,

 

Herşeyi evirip çeviren 

Herşeye hükmeden O'dur. 

"Elhamdülillahi rabbil alemin"

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Yüce - Mesaj Gönder

# Karar, HEM

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.