BOŞANMA VE ÇOCUK

Boşanma, günümüzde ailelerin sıkça yaşamış olduğu bir olaydır. Çocuklu ailelerin evlilik birlikteliğini sonlandırmaları en çok çocukları etkilemektedir. Yapılan araştırmalar, sorunlu bir aile ortamında yaşamayı ebeveynlerinin boşanmasına tercih ettiklerini göstermektedir.

Aile birlikteliğinin sonlandırılmasının önüne geçilemiyorsa; ebeveynlerin bilinçli davranışları, bu süreçte çocuğa karşı sergilenen tutumlar önemlidir. Ebeveynlerin almış olduğu bu karar, çocuğun yaşamı üzerinde önemli bir yere sahip olduğu unutulmamalıdır. Süreci, çocuk ile basitçe konuşmak; boşanma sürecinin sağlıklı yönetilmesi için önemlidir. Aslında aile birlikteliğin sonlandırılması eşlerin evliliklerinin sonlandırılması değildir. Aynı zamanda yeni bir yaşamın başlaması ve bu yeni yaşama uyum sürecinin de başlamasını içermektedir.

Her çocuğun farklı olduğu ve bireysel farklılıkları da göz önünde bulunduracak olursak; ebeveynlerinin boşanması her çocuğu farklı etkilemektedir. Her çocuğun, değişen yeni yaşama farklı tepkiler vereceği unutulmamalıdır.

BOŞANMA KARARI ÇOCUĞA NASIL SÖYLENMELİ

Boşanma kararı kesinleştiğinde çocuk ile konuşulmalıdır. Boşanma kararını, ebeveynler birlikte açıklamalıdır. Ebeveynin ortak yaklaşımı çocuğun farklı hikâyeler duyma ya da uydurma olasılığını da azaltacaktır. Sakin, güvenli bir ortam oluşturulmalı ve çocuğun rahatça soru sorması açısından da önemlidir. Çocuğunuz, duymuş olduğu karar karşısında tepki verebilir, sarılıp ağlayabilir. Kendini ifade edebilmesi için güvenli bir ortam ve zaman çocuğa verilmelidir. Eğer birden fazla çocuk varsa; alınan bu yeni karar aynı anda konuşulmalıdır. Kardeşlerin varlığı, alınan haberin zorluğunu azaltabilir, güven ve destek hissi verebilir.

BOŞANMANIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Boşanmanın çocuk üzerindeki; çocuğun yaşı cinsiyeti ve gelişim özelliklerine göre değişmektedir. Boşanmanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri kadar olumlu etkileri de bulunmaktadır. Sağlıklı bir boşanma süreci, tek ebeveynli ya da yeniden oluşturulmuş bir aile düzeni çocuğun yaşam kalitesini arttırabilir. Çatışmanın olmadığı sağlıklı bir ortamda çocuğun yaşam kalitesini olumlu etkilemektedir.

EBEVEYNLER İÇİN ÖNERİLER

- Çocuğun gelişim düzeyine uygun olacak şekilde boşanmanın sebebi açıklanmalıdır. Bu alınan karar çocuk ile birlikte konuşulmalıdır.

- Çocuk, boşanma kararı karşısında kendini suçlamaması için; ebeveynler, boşanma kararını açıklarken onların suçu olmadığı konusunda konuşmalıdırlar.

- Hangi ebeveyn evden ayrılacaksa çocukla bu mutlaka paylaşılmalıdır.

- Çocuklara boşanmadan sonraki oluşacak yeni yaşam düzeni hakkında bilgi verilmelidir

( kimin yanında yaşayacak, gibi).

- Ebeveynler, yeni yaşam düzeninde; çocuklarının, yetişkin gibi tepki vermelerini beklememeliler.

- Ebeveynler, çocuklarla ekonomik düzen hakkında konuşmamalılar.

- Ebeveynler, çocuklarının taraf tutmalarını beklememeliler.

- Ebeveynler, çocuklarının duyabileceği şekilde eski eşi hakkında olumsuz ifade kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

- Ebeveynler, bu süreçte çocukların araya girmesine izin vermemelidirler.

- Ebeveynler, kuralları ortak koymalı ve bu kurallara uymalıdırlar. Tutarlı davranış göstermelidirler. Tutarlı davranışlar, çocuğun sürece uyum sağlamasını da kolaylaştıracaktır.

Ebeveynlerin boşanması, çocuklar için istenilen bir durum değildir. Boşanma kararı sonrasında çocuklarda meydana gelebilecek olumsuz davranışları önceden görmek ve bu süreçte mümkün olduğunca anlayışlı ve sevgi ile davranmak, çocuğunuz ile iletişimizi dinamik tutmanız sağlıklı olacaktır. Unutulmamalıdır ki amaç çocuğun bu süreci sağlıklı atlatmasını sağlamaktır. Bu sürecin ebeveynler ve çocuk tarafından sağlıklı yaşanması ve kabulü için uzman desteği de alabilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğba Arıkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.