MAHİR ÜNAL’IN ARKASINDA HEP BİRLİKTE DURALIM

Gelin sahip çıkalım. Atalarımızın yaşadıkları ve gelecek nesillerimizin de yaşayacağı Elbistan şu ya da bu partiden, o partilere duyduğumuz sevgiden daha önemlidir. Bu sebeple etkili, tuttuğunu kopartacak kadar güçlü, büyük düşünen, Elbistan’a hizmet etmeyi kendine şiar edinen, aşağıda bir kısmını sıraladığım hizmetleri yapan, yapmakta olan, gelecekte de -zannımca bakan olarak- bu hizmetlerini büyütecek olan Mahir Ünal’ın arkasında duralım, ona güç verelim…

Soruyorum: Bugüne kadar böyle bir milletvekilimiz, siyasetçimiz oldu mu?

Yıllar önce, Mahir Ünal henüz milletvekili değilken dedesi Karahöyüklü Pehlivan Mehmet Ağa hakkında yazdığım bir yazıdan dolayı tebrik etmek için telefon açmıştı. Bir süre konuştuktan sonra bani çok şaşırtan hatta inanmakta zorlandığım bir teklifte bulundu:

‒ Arif Hoca’m, Elbistan’ın tarihi ve kültürü üzerine yaptığınız çalışmalardan dolayı size bir asistan verebiliriz. Böylece çalışmalarınız kolaylaşır, veriminiz artar…

Şaşkınlıktan bir an cevapsız kalınca devam etti:

‒ Ben yıllardır AK Parti’nin ARGE’sinde çalışmaktayım. Sizin Elbistan için yaptığınız çalışmaları kolaylaştırma gerektiğine inanıyorum. Eğer isterseniz hemen hareket geçerim.

Teklife gerçekten şaşırtıcı idi, çok ekstrem ve herkesin eline geçecek bir şey değildi; ama benim çalışma şartlarım bir asistana ihtiyaç duyurmuyordu. Yani ben kendi evimdeki çalışma odamda canımın istediği zamanlarda, canımın istediği kadar okuyan, yazan ve vakti geldiğinde karınca kararınca eserler üreten, bu arada Elbistan’ın Sesi’ne ve çeşitli sitelere -ki haftada en az 5 tane- yazı yazan biriyim. Öyle disiplinlere gelemem. Bu hem benim yapıma uygun değildi, hem de şartlarıma… Teşekkür ettim.

Mahir Ünal ile gıyaben tanışsak da yüz yüze ilk defa 12 Eylül 2001 günü Öğretmen Evi Çay Bahçesinde tanışmış, orada bir gün önce (11 Eylül’de) uçakların ABD’nin ikiz kulelerine ve Pentagon’a yaptığı saldırı başta olmak üzere çeşitli konularda konuşmuştuk. O zaman benim fikrim şöyleydi: “Bu saldırıyı ABD’nin kendisi yapmış/yaptırmıştır. Usame Bin Ladin ya yoktur, ya da kendisinin kuklası -ki nitekim uzun bir süre CİA’da çalıştığı ortaya çıktı- olduğundan onu kullanmıştır. Derdi dünyadaki Müslümanlara ve yakmak, yıkmak, sömürmek ve kontrolüne almak istediği Müslüman devletlere bunu bir baskı unsuru olarak kullanacaktır…” Kendisi de büyük ölçüde katılmıştı. Yanımızda Celalettin Kurt da vardı.

Hâlâ ve gittikçe artan bir kanaatle bu fikrimde ısrar ediyorum. Usame Bin Ladin’in geçen yıl olduğu söylenen saldırıda öldürüldüğüne de inanmıyorum. ABD onu ya zaten önceden ölmüştü, ya da o problemin artık gündemden düşmesini istedi ve dünyayı bir daha aldatmak için bir dramatik olay sahneledi, o kadar…

Geçen seçim öncesi Mahir Ünal’ın aday olduğunu duyunca Elbistan’a ilk defa gerçek anlamda hizmet edecek, güçlü, iktidarda ilgili makamlara sözünü geçirecek biri olduğunu bildiğim için çok sevinmiştim. Hatta kimi arkadaşlar aynı kanaatte değilken ben “Göreceksiniz, önemli yerlere gelecek; büyük ihtimal Bakan da olacaktır. Böylece Elbistan hizmet almakta eksik kalan yerlerini tamamlama şansını yakalayacaktır…” diye ısrar etmiştim. Bugüne kadar bu fikrimde yanılmadığımı gördük. Gerek iki dönem Grup Başkan Vekili seçilmesi, gerek PKK terörünü bitirme yolunda ısrarla işlenen Çözüm Projesindeki etkili görevi bunları kanıtladı. Daha da başarılı olacağına ve memleketimize önemli hizmetler vereceğine inanıyorum…

Her neyse, bu kadar giriş olmazdı; ama laf lafı açtı…

Beni yanlış anlamayın. Bu yazıdan dolayı birçokları nice ithamlarda bulunacaktır. Vebalimi alırsınız. Dostlarım iyi bilirler ki kimseden bir beklentim yoktur, olmaz. Olmadığı gibi ben hep sevdalısı olduğum Elbistan’ın yanındayım ve ona hizmet edecek, daha iyi hizmet edecek her kim varsa onun destekçisi olurum, olacağım…

Geriye doğru şöyle bir düşünelim: Çok sayıda milletvekilimiz oldu. Şeker Fabrikasını Elbistan’a kazandıran Mehmet Pamuk’tan başka hangisi ufak tefek birkaç işin dışında hele de bu kadar kısa zamanda “Şu milletvekili de Elbistan’a şunu kazandırdı” diyecek hizmete imza atabildi?

Ama Mahir Ünal, daha ilk döneminde;

• 250 yataklı Bölge Hastahanesi..

• Birçok ilde olmayan, söylense çok insanın inanamayacağı kadar muhteşem donanımlı ve o nispette de hizmet vermeye başlayan Gençlik Merkezini..

• Tüm resmi dairelerin içinde hizmet vereceği kadar büyüklükte Hükumet Konağını..

• Eski hükumet Konağının (Şimdi Polis Evi) Kent Müzesi olarak hizmet vermesini..

• Eski ve Yeni (yapılmakta olan) hükumet konaklarının arasının yeşil alan olarak düzenlenmesi ve oraya bir ŞAİRLER/KÜLTÜR EVİNİN yapılmasını..

• En önemlilerinden biri olarak; Elbistan’ın Tarihi, Kültürel ve Yaşam Merkezi haline getirmek için Türkiye’de yüzlerce önemli hizmet veren, Dünya çapında tanınan ve ödüller alan ÇEKÜL Vakfın muhteşem bir proje hazırlatması..

Elbistan üç ana alana ayrılacak.

1) TARİHİ MERKEZ: Çarşı Atik Cami, Ulu Cami, Selçuklu Hamamı, Selçuklu Sarayı, Ceyhan Camii Ve Güneşli Camii’nin bulunduğu yerler ve “Kale” denilen yer TARİHİ MERKEZ OLARAK Safranbolu, Beypazarı gibi Elbistan’ın öz dokusuna uygun Tarihinin ve kültürünün kalbi olarak şekillendirilecek.

2) CEYHAN NEHRİ EKOLOJİK KORİDORU ve 3) PINARBAŞI REKREASYON[1] ODAĞI: Elbistan’ın varoluş sebebi olan Ceyhan Nehrini iki yakasındaki boş alanlar Pınarbaşı Rekreasyon bölgelerinin şehirle ve birbiri ile birleştirilerek nehir yatağı boyunca bir yeşil koridor haline getirilecek…

• Ceyhan (Aşağı) Camii’nin harika bir şekilde restorasyonunun gerçekleştirilmesi. Güneşli Caminin de aynı şekilde restorasyon planına aldırılması..

• Spor salonunun yıkılıp yerine yenisinin yapılması..

• Bir stadyumun yapılması..

• Modern bir Adliye binasının yapılması..

• Benzer hizmetlerin Afşin ve diğer ilçelere de yaygınlaştırma gayretleri..

• Elbistan Göksun, Elbistan Darıca arasındaki yolun duble yol olarak yapılmasının ihale aşamasına gelmesi..

• Karakuz Barajı’nın bitirilmesi ve sulama kanallarının inşaası..

• Elbistan-Tanır üzerinden Sarız istikametine gidecek ve inanılmaz katkısı olacak yolun yapılmasının plana dâhil ettirilmesi. (2019’a kadar bitirilecekler)

• Doğalgaz’ın önündeki engelleri en olmaz denilen, artık Elbistan’a gelmez denilen zamanda aşarak tüm alt yapıların ve ihalelerin bitirilerek gün sayacak hale getirmesi..

• Çok söylendiği halde bir adım atılamayan, ama Sarız yakınlarındaki güzel bir suyun cazibe ile Elbistan’a getirilmesi için çalışmaların tamamlanmak üzere olması..

• Okullar, yurtlar…

• Tarihi bölgelerimizin birçoğunun sit alanı olarak tescillenmesi ve birkaçında birden kazı çalışmalarının başlatılması..

Bu sıraladıklarım herhangi bir listeye veya belgeye bakmadan, görüp duyduklarıma dayanarak yazdıklarımdır. Muhakkak unuttuklarım, hiç bilmediklerim de vardır.

Başka partiler eğer sıralamada bir Elbistanlıyı seçilme ihtimali olan yerde gösterseydi, inanın ben bu yazıyı yazmazdım. Nitekim daha önceki yıllarda benzer bir yazıyı asla yazmadım. Öte yandan memleketimizin evladı ve Türk Edebiyatı’nın en büyük şairlerinden biri olan merhum Abdurrahim Karakoç’un emanetine yani oğlu Türk İslam Karakoç’a da sahip çıkmak adına desteğimizi esirgemeyelim; aynı partiden olmasak bile memleketime gelecek hizmetleri düşünerek destekleyelim, derim…

………………………………………………………..

[1]Rekreasyon: insanın yaşam kalitesini artırmak için serbest ve/veya boş zamanında doğaya zarar vermeden, kendi arzusu dâhilinde ve gönüllü olarak yaptığı faaliyetleri kapsayan disiplinler arası çalışma alanlarıdır.

- Pazartesi günü buluşalım -

ELBİSTANLI HANIM ŞAİRLER / 1847-2015

(272 Sayfa, 10 TL)

● ELBİSTANCA

(Kahkahalarla okunan sözlük… Büyük Boy, 350 Sayfa; 15 TL)

● TERK EDEN ELBİSTAN–1

● TERK EDEN ELBİSTAN–2

● TERK EDEN ELBİSTAN–3

( Üç Cilt Toplam 816 Sayfa; 25 TL )

İSTEME VE İLETİŞİM İÇİN:

İstediğiniz Kitap(lar)ın Bedelini

Arif Bilgin’in;

0199-312 78784-5001 Numaralı Elbistan Ziraat Bankası

veya 5185615 Numaralı Posta Çeki hesabına Yatırılıp

Adresinizi

aşağıdaki e-mail adresine bildirmeniz yeterlidir.

[email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Silinen makaleler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Göktuğ Karatekin - Sayın Hocam keşke şu sıraladığınız uzun liste gerçekten yapılmış olsaydı da bizde evet haklısınız deseydik.... (Gel bunların büyük bölümünün yapıldığını, diğerlerinin de hangi aşamada olduğunu göstereyim. Şaşırırsın)))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
10

Göktuğ Karatekin - Hocam sadece g.merkezi ve ceyhan camii yapıldı.Hastane,hükümet konağı inşaat halinde,diğerlerinin tamamı halen sadece PROJE.. (((Bilmediğiniz ortada, şu anda yollar ve baraj inşaat halinde değil mi? Okullar, yurtlar, sit alanı olarak ilanlar, kazı çalışmaları, doğalgaz ile ilgili ihalenin de tamamlanması vs. Bir anda olacak şeyler mi? Bir döneminde bunlar yapıldı, ikincisinde bunlar içinde bitmeyen kalırsa ve yenileri eklenmezse o zaman konuşalım..Selamlar. A.B.)))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
09

Göktuğ Karatekin - Elbistan da sadece siz yaşamıyorsunuz,biz halk olarak görüyoruz neyin ne olduğunu.Vekilliğin son 3 ayında mı gelmiş Elbistan birilerinin aklına?.... (Sizden bir farkımız ilgilisinden, yetkilisinden çalışmaların ve projelerin ne halde olduğunu öğrenme şansımız var. Öte yandan her şey bir anda bitmez. Devletin bütçesi var, İlin planlamadaki yeri ve sıralaması vs var. Tüm bunlar zaman alır, alt yapı çalışmaları gerektirir. Bir dönemde bunları yapan ve projelend

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
08

Göktuğ Karatekin - siz sadece gözü kapalı siyaset yapıyorsunuz,propaganda yapıyorsunuz.Hadi Mahir Beyde kabulümüz de Türk İslam Karakoçtan bize ne?Ne verecek Elbistana? ........... ((Bu mantık doğru değil. O zaman, "onlar bize ne yapabilecek" düşüncesi ile diğer partilerin milletvekillerini seçmeyelim mi? Bir canın var, iki canın üç canın olsa kötü mü olur?))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
07

Göktuğ Karatekin - Sayın Hocam Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun,madem doğalgaz olabiliyordu kaç yıldır çocuklarımızla birlikte niye soluduk biz bu zehiri?.... (((Doğalgaz yakın zamanda bu coğrafyaya gelmiyordu. İşte Mahir Ünal farkı burada kendini gösterdi ve artık gelecek. Tüm projeler tamam, istimlaklar tamam, ihaleler tamam. Geriye üstlenen müteahhitlerden şu gün şu saatte açılışı yapılmak üzere teslim almak kaldı. Ki bilirsiniz, bir tek açılışları saniye şaşmaz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
06

Göktuğ Karatekin - Akpye en çok desteği veren illerden birisi olan K.Maraş 12 yıl sonra mı kavuşmalıydı tünele,duble yollara?Suçumuz neydi bizim?........(((O açılan tüneller, daha önceki iktidarların 15 yıl boyunca açamadıkları ve "Bırakılım ve burasını depo, mesela doğalgaz deposu olarak kullanalım" dedikleri Bolu tünelinden sadece 250 m. kısa. Bu mesafe 1,5 yıl gibi bir zamanda delinip hizmete açıldı. Farkı fark etmek gerek)))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
05

Göktuğ Karatekin - Hocam Gürüne kadar gelen doğalgaz mı Elbistana gelemeyecekti?Durmuş Küçük 2009 seçim beyannamesinde doğalgaz sözü vermedi mi? (((Belediye başkanları doğalgaz sözü veremez; zira bu iş onlarla alakalı bir iş değildir. Duyumu varsa onu aktarır. Gürün'e kadar gelmemişti; Mahir Ünal'ın çalışmaları ile Gürün, Darende, Afşin, Elbistan vs için yeni proje hazırlandı ve şimdi o uygulanarak Gürün'e de gelecek, Elbistan'a da...))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
04

Göktuğ Karatekin - Madem öyleydi 12 yıllık iktidarın son 1.5 yılında neden yapıldı?Gerçekten fark farkedilecektiyse neden tünellere öncelik verilmedi,neden sahibimiz yoktu?... (Önce yapılmış bir yol vardı. Çökmeler olsa da ıslah edilebilir raporları vardı. Bir süre çalışıldı; ama yeni çökmeler olunca yol güzergahında değişiklik yapıldı. Yol gelmeden tünellerin yapılması da ne demek olurdu? Sonuçta bunlar da para ile, sıra ile, kanun ve haklara riayet ile hallolan meseleler..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
03

Gelecekte Elbistan - Sayın hocam yazınızı 2 kez okudum, temennilerinizi ve beklentilerinizi dışa vuran, düşünceleri, beklenenleri, başlananları anlatarak başlayıp bitirdiğiniz yazıda güçlü bir iktidar ve güçlü bir siyaset adamına yakışır hizmetlerin yapılamadığı siz tarafından ortaya konmuş. Güçlü bir propaganda yazısı oluşmuş. Size yakışan şekliyle yapımı tamamlanan işleri yazsaydınız düşünceleri değilde. Birde Diğer bölgelerde yapılanlarla kıyaslasaydınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39
01

İsmailoglu - Degerli Arif BİLGİN beye katılıyorum ve aklın yolu birdir ELBİSTAN ımızın 2 milletvekilinin olması an meselesi haydi kucucuk bir gayret....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:39

Satılık tarla

Pınarbaşı 327 ada 29 parsel 886 M2 lik hisseli tarlam satılıktir.

MUKREMİN ÖZTÜRK

SATLIK TARLA

ELBİSTAN TAŞBURUN 3304 ADA 85 NOLU PARSEL 48774,90 m2 LİK TARLADA 2090 m2 LİK HİSSEM SATLIKTIR. FİYAT İÇİN ARAYINIZ. PAZARLIK PAYI VARDIR

MÜKREMİ̇N ÖZTÜRK

TEMİZLİK VE YEMEK

İSTASYONUMUZDA TEMİZLİK VE YEMEK İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ARANMAKTADIR.

ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

Eğitim Fakültesi Mezunu/ Okul Öncesi Öğretmeni

Elbistan Bahçelievler mahallesinde bulunan yeni hayat rehabilitasyon merkezine; eğitim fakültesi mezunu veya formasyon almış fen edebiyat fakültesi me...

0 ÖZEL YENİ HAYAT ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

KİRALIK 2+1 3+1 Ev Arıyorum

2+1 veya 3+1 doğalgazli ev ariyorum

MHMUT AYDİN

SATILIK BAĞ - BAHÇE

SATILIK BAĞ - BAHÇEEkinözü Orta İçme üzerinde 407 parsel 795 ada 2809 metreve 408 parsel 795 ada 1957m2' lik bahçem satılıktır.

0552 450 56 91

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

İSTASYONUMUZDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI ARANMAKTADIR

ENSAR PETROL

Oyun ablası

7 yaşındaki kızım için oyun ablası arıyoruz.Günluk 4-5 saat ilgilenecek,oyun oynayacak,ödev yaptıracak,18-30 yaş arası bayan arıyorum.

0(506) 903 57 70 ÖZGÜL BÖKE

Esentepe Mah 3+1 sobalı kiralık daire

1.Katta 3+1 sobalı dairedir. 2 balkon 1 kileri mevcut. Çelik kapı, taban parke döşeli, camlarında demir korkuluk bulunmaktadır. Binada yalıtım vardır....

ATİLA

ELEMAN ARANIYOR

MİLLET BAHÇESİ KARSISI ADAKULE YANINDA BULUNAN ESLİNE GÜZELLİK MERKEZİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.DAHA ÖNCE GÜZELLİK VE KUAFÖR Hİ...

ESLİ̇NE GÜZELLİ̇K MERKEZİ̇