KISA KISA HABER

KISA KISA HABER, BAZILARINDA ESPRİLİ(şakamsı) YORUM, BAZILALARINDA DA, SORULU-CEVAPLI TATLIMSI SOHBETLER:

-Milletvekilimiz Sayın Mahir ÜNAL; 600 Milyon TL’ye mal olacak olan Elbistan-Darıca arasının bölünmüş yol olmak kaydıyla, 2022 Eylül tarihinde, ihaleye çıkacak müjdesini vermiş. Bunu değerlendiren, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet GÜRBÜZ de; "Yol hizmete girmesiyle, ilçemiz, doğuyu; batıya ve güneye bağlayan, en önemli bir geçiş noktası olacak" demiş.

-Her iki şahsiyetimizin diline sağlık. Böyle, sevindirici haber ve haberler moralimize moral ekliyor, takviye ediyor. Allah, Milletimize-Devletimize zeval vermesin; ÂMÎÎÎN, Âmin.

-Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz; "Yılda bir milyon TL gelir sağlayacak, 3 yılda kendini amorti edecek olan, 500 KW güce sahip, Güneş Enerji tesisi(GES); 7 bin 500 metre kare açık hal'in çatısına kurulduğunu, hizmet vermeye başladığı müjdesini vermiş.

-GÜRBÜZ Beye, koskoca bir aferin. Taltif, takdir ve tebriklerimizi sunuyoruz. Her hizmete, diğer deyimle her şeye lâyık olan muhterem Elbistan halkı kardeşlerimize hayırlı-uğurlu olmasını, Yüce Allah'tan diliyoruz.

-İlimiz Kahramanmaraş Tarım ve Orman Müdürlüğü; Etlik Piliç yetiştiriciliğine; yüzde 50 hibe desteği verileceği müjdesi vermiş.

-Son günlerde, normal fiyatın üstüne çıkarak, fahiş fiyat artırımı yapanlarla ilgili, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nurettin NEBATİ, yaptığı açıklamada: "DÜRÜST çalışanlara, Devletin şefkatli yüzünü göstereceğiz. Aksine hareket edene de, gereken yapılır. Gerçekten üretim yapana, kredi imkânı da tanıyacağız!" demiş.

-SAYIN Bakanımızın, anlamlı bu ifadesi, çok şeyler içermektedir. Zaten; Adalet Kalkınma Partisi, (AK Parti)bu felsefe üzerine kurulduğu için, 19 yılı aşkın zamandır iktidarda kalmıştır. Kalmaya da, İnşallah ve İnşallah devam edecektir.

Vatandaşa şefkatli davranmanın akıldanesi, diğer deyimle akıl Hocası kim, biliyor musunuz? Bu soruya yine biz cevap verelim: Günün Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'dır. İşte bu şefkatli davranılmasındandır ki, 19 yılı aşkın bu parti iktidarda kalmış, Yüce Türk Milletine baş döndürücü hizmet etmiş, eserler sunmuştur. Yurdumuzun büyük bir çoğunluğuyla bütünleşen AK Parti’nin böyle iktidarda kalmasının sırrı, şefkatli davranmanın altında yatmaktadır.

-İstanbul Ticaret Odası(İTO) Başkanı Sayın Şekip ANVAGİÇ: "Son iki aydan beri, olağanüstü sıkıntılı bir dönem yaşandı. Hem fiyatlar arttı, hem de, etiketlere risk puanları eklendi. Bunun önüne geçilme teşebbüsünden sonra, birçok mallarda yüzde 35'lere kadar düşüş oldu. Tavsiyemiz, vatandaşların; fiyat düşüren marketlerden alışveriş yapmaları" demiş.

-Doğru, doğru, dosdoğru demiş. Vecizeye benzeyen bu öğütten faydalanılması lâzım. Bir espri; Adam; "Seni canım kadar seviyorum" demiş. O dediği, daha sonra, sıkışmış, ödünç para istemiş. Karşıdaki: "Ben seni, canım kadar seviyorum dedim. Param kadar seviyorum demedim" deyip boş göndermiş. Rast gele, para harcayanların kulakları çınlasın.

.........................................................................................

EJDAT HESABI; 90 GÜN SÜRECEK OLAN KIŞ:

Önce yazdık. Yinelemekte fayda var. Bu kere esprili:

On gün süren Karakış, 14 Aralık'ta başladı. 24'ünde yerini, 40 gün sürecek olan Zemheriye bırakacaktı. Evet, öyle de oluyor, Karakış Zemheriye: "Benim görevim, gece yarısından sonra biterken kışı sana teslim ediyorum" diyecek.

40 Gün sürecek olan, kışı da teslim alan Zemheri de, günü geldiğinde Zemheti'ye:"Benim görevim bitti. Kışı sana emanet ediyorum" diyecek. 40 Günlüğüne kışı teslim alan Zemheri de, günü bittiğinde, Baharın ve Yazın müjdecisi Sultan Navruz'a: "Benim günüm bitti. İlkbahar ve yazı sana bırakıyorum. Gelecek yıl görüşmek üzere, bana eyvallah" diyecek ve de öyle olur inşallah!

YÜCE MİLLETİMİZE ve tüm ALLAH'A inananlara: kazasız, belasız, hayırlı nice yaz ve nice kışlar geçirmelerini Yüce ALLAH'tan diliyoruz. Maaselâm. DUALARIMIZLA ve de kalın sağlıcakla.

...............................................................

21 ARALIK'TA, GÜN YAZ'A DÖNDÜ:

Cenap-ı Allah'ın, akıl almaz sırlarla dolu mükevvenatın bir noktası da, vakti geldiğinde günün yaza, yazın da kışa dönüşü.

Bu bağlamda, 2021 yılının 21 Aralık günü, tam doğarken Güneş kışa çevrildi. Yani kışa döndü. Bu günden 2-3 gün sonra günler, 1, bazen 2 dakika olmak üzere uzayacak, geceler de kısalmaya başlayacak tekrar kışa dönene kadar. Tüm İslâm âlemine, hayırlı kış ve yazlar dileğimizle.

DİLEĞİMİZ, ALLAH UTANDIRMASIN, YERLİ AŞI, HAYIRLI UĞURLU OLSUN:

Virüsü frenleyecek olan yerli aşının kullanılmasına başlandı:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, bu salgın için; "Yerli aşı çalışılmasına başlandı. İnşallah, yakın denecek zaman içinde üretilip, kullanılacaktır" diye, devlet sözü vermişti.

Şimdi, bu söz gerçekleşti: Kayseri Erciyes Üniversitesi Hastanesinde görevli, Prof. Dr. Aykut ÖZDARENDELİ(aslı, Darende’nin yenice köyünden), kolları sıvadı. Değerli arkadaşlarını topladı. Üniversite'nin Rektörü, Prof. Dr. Sayın Mustafa Çalış'ın önderliği ve desteğiyle, aşı yapmak için oluşturulan kurul, sonuçta amacına ulaştı. TUR-KOVAC aşı gerçekleştirildi, aşının 24 Aralık'tan itibaren kullanılmasına başlanacağı resmen ilan edildi.

Şanlıurfa'da, uygulanıp, Ankara'ya sevk edilen aşı, bekletilmeden, yurt geneline dağıtımı yapılmaya başlandığının müjdesini de, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca tarafından ilan edildi.

Virüs salgınından söz etmişken, bir de yurt ve dünya geneline bakalım:

SALGIN COVİT 19 VİRÜS İLE İLGİLİ, TRT'NİN KANAL 2 KANALINDA YAYINLANAN TÜYLER ÜRPERTİCİ HABERİNİ, SİZ SAYIN OKURLARIMIZLA PAYLAŞIYORUZ:

Dünyada 25 Aralık 2021, saat 10.30 itibariyle covid-19(+) vaka sayısı; 279.364.612 (279 milyon 364 bin 612)'dir. Toplam vefat sayısı ise 5.409.506(5 milyon 409bin 506).

Türkiye'de Covid-19 (+) vaka sayısı; 9.266.516 (9 milyon 266 bin 516). Toplam vefat sayısı 81.258 (81 bin 258).

...........................................................................

ÇOK GÜZEL BİR GELİŞME, İSABETLİ BİR TEŞEBBÜS: SUÇ İŞLEMENİN ÖNÜNE GEÇİLMESİNE ÇARE ARAYAN İÇİŞLERİ BAKANIMIZ SAYIN SÜLEYMAN SOYLU BÜYÜĞÜMÜZE SESLENİYORUZ: BUNUN TEK ÇARESİ; MOLLA HÜNKÂR HACI BEKTAŞ VELİ'NİN; " İNCİNSEN DE İNCİTME" FELSEFESİ BENİMSENİP, OKULLARDA ZORUNLU DERS UYGULANMASIDIR!

Muhterem Bakanım,

Önce, olumlu, ılımlı, yeri gelince de zorunlu tavırlarınızla, Yüce Türk Milletine; mükemmel hizmetler sunduğunuzdan dolayı, Milletimizin büyük bir çoğunluğunun gönlünde taht kurdunuz. Bu sebepten, Zât-ı Âlinizi tebrik ettikten sonra, sadede geçiyorum, 64 yıllık bir, yerel basın mensubu ve yazar olarak. Allah sizden razı olsun. Âmîîn, Âmin!

Sayın Bakanım,

Suç işlemenin, yerelde, Vatandaşla istişare edilerek önüne geçilmesi için, ekipler kurulup, tüm yurtta çalışmalara başlanacağı, yüzeyde olumlu gibi görülse de bundan, umulan sonucun alınmasının pek mümkün olamayacağını düşünüyor bendeniz.

Bu husus, kökten alınır, teşebbüse geçilir ve de eksiksiz uygulanılmaya başlanırsa; "Kazılmakta olan Tünelin, öte ucundan ışık göründü" misali, suç işlemenin yok edilmesi Tüneli'nin öte ucundan ışık görülmeye başlayacaktır.

Esasa geçmeden, bir örnek verecek bendeniz, bağışlanacağımı umarak, şöyle ki: "Kadına şiddet" konusu, 4-5 yıldan beri gündemde. "Şöyle önlenecek, böyle önlenecek" ifadelerinin nafile çıktığı malûm. "O tarih, bu günkü tarih arasında" eli kırılasıca, kolu kuruyacısa sapkınlar tarafından öldürülen, masum kadın sayısı ürkütücü boyuttadır. Tavanda konuşanlar, tabanda dinlenenler bir istişare sayılır. Demek ki, tabanda, vatandaşlarla, konuşmak, meşveret yapmak, istişare etmek, soruna çözüm getirmeyecektir.

Değerli Bakanım,

Şimdi sadede geçiliyor, izninizle. Başlıkta da söz edildiği gibi, Cennetmekân, Molla Hönkâr Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin, iki cümlesiyle bu sorun kökten çözülecektir. "Nedir o mu?" denildi: "İNCİNSENDE, İNCİTME!" Bu kadar!

Bu vecize; istif edilmiş, bir hangar dolusu altından daha kıymetli. Çünkü bu, insana yatırımdır. Yine bendeniz, bağışlanacağını umarak, esasa geçiyor:

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde; "İNCİNSEN DE İNCİTME" Felsefesi, "ZORUNLU DERS" olursa, buna kesin kes inanalım; YURDUMUZDA, hırsızların, yan kesicilerin, vurguncuların, zorbaların, kapkaççıların, gizli sistemle girip adamın, bankadaki hesabından para çekenlerin sayısı yüzde 90 azalacaktır.

Ve yine, YAŞI, 8- 9-10 yaşlarına kadar inen: sigara içenlerin, uyuşturucu kullananların, içki içenlerin, kumar oynayanların ve dahalarının sayısı da en az % 90 azalacaktır.

Sayın Bakanım,

Zat-ı Âliniz, bin bilmektedir. Bu kesin. Bendeniz ise, bir bilmektedir. Hak ehli ne demiş: "Bin bilirsen de, bir bilene danış" İşte bu vecizeden ilham alarak, bendeleri, bildiklerini, yüksek huzurunuza arz etti. Olur ya, sürçü-lisan etmişse AFVOLA. Kalın sağlıcakla. Ve de DUALARIMIZLA. 26/12/2021 (unsandigi.com)

..................................................................................................................

GÖNÜL EHLİ DOSTLAR; OLUR YA, BİLMEDİKLERİ VAR SA BİLSİNLER, OKUYUP İBRET ALSINLAR DİYE -39-

Peygamberler tarihi, 2. cilt s.120, 121. Bir önceki hikâye;, Hz. Hızır ile, Hz. Mûsâ'nın 18 gün arkadaşlıklarının ardından; Hz. Mûsâ'nın, Hz. Hızır'ın, akıl almaz sır dolu işlerine, karışmayacağına söz verdiği halde, sabredemediği için ayrılışlarına aitti.

Bu hikayede, YÛŞA B. Peygamber Aleyhisselâm'ın hayatına dair.

SOYU: B. Efrâim, b, Yûsüf, b. Yâkub, b. İshak, b. İbrahim'e dayanmaktadır.

HZ. YÛŞA'NIN PEYGAMBER OLUŞU VE BÂZI FAZİLETLERİ:

Hz. Mûsâ vefat ederken: "Benden sonra sizi, Hz. YÛŞÂ yönetecektir. Onun sözlerini dinleyiniz! emirlerine itaat ediniz. O, aranızda; hak ve adâlet üzere hükmedecektir. O'na, muhalefet ve isyan eden melundur!" dedi

TİH çölünde 40 yıllık mecburi ikamet sona erdikten ve Hz.Mûsâ vefat ettikten sonra Yüce Allah, Hz. Yûşâ'yı; İsrailoğullarına peygamber olarak gönderdi. İsrailoğulları ona biat ettiler ve kendisini doğruladılar.

Hz,. Yûşâ: İsrailoğullarını Tih çölünden çıkarıp, Eriha'yı (Beytülmakdis'i) 6 ay kuşatarak, fethettikten sonra, Şam ve çevresindeki krallıkla da çarpışıp, onları yenilgiye uğrattı. Ele geçirdiği

Şam ülkesine Vali'ler tayin etti. Hz. Yûşâ; İsrailoğullarını, TEVRAT hükümlerine göre 29 yıl idare etti. Hz. Yûşâ, 127 yaşında vefat etti, Efrâim dağına gömüldü.

O'na ve tüm Peygamberlere Allah rahmet etsin!

KÂLİB B. YUFENNA PEYGAMBER; GELECEKTE: İNŞALLAH!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

İŞ BU İBRETLİK İÇEREN MAKALEM;"ALLÂH YOK, DOĞA VAR" DİYENLERE AİT

Maneviyat yoksunları, lütfen, iş bu makaleyi okuyun, yine lütfen bir daha okuduktan sonra, şapkanızı önünüze koyup düşünün! Belki ayıkır, bağışlayın, doğru yola gelir, İslamiyet ile müşerref ve Allah'ın sevgili kulu olursunuz! Hem anlatıyor, hem soruyorum:

İSPANYA'nın Cumbre Vieja dağında, 96 gün önce püskürmeye başlayan LAV: 2881 binayı yıkmış, 158 bina hasar görmüş, bu güne kadar; 28 bin olimpik havuzu doldurmuş, 94 milyon metreküp lav püskürtmüş, 1182 hektarlık alanı da kaplamış!

Şimdi size soruyorum, EYYY! "Allah, yok, Doğa var" diyenler: Bizzat göremiyorsanız da, televizyonlardan izliyorsunuz. Bu dağdan ateş püskürten kim biliyor musunuz?

Bu soruyu, yine ben cevaplayayım:

"ÜZERİNDE yaşadığımız yerden itibaren, her birinin arası, bin yıllık yol olmak üzere, 7 kat Gök'ü, bu iki arasında, canlı, cansız, mahlûkat ile dağları, tepeleri ve denizleri, nüfusu 8 milyara yaklaşan tüm insanları yaratan, "OL!." deyince de olduran Cenab-ı Allâh'tır.

DAHASI, Kutbun, donmuş olan denizleri erimeye başlamış. Bu da; iki yıla yakındır, korkunç fırtınalar, ardından korkunç yağışlardan meydana gelen ve birçok insanın boğulmasına sebep olan seller, hortumlar ve dahaları!

Bilim adamlarının ifadesine göre, Kutuplardan erimeye başlayan buzullardan ileri geliyormuş. Haydi düşün; hiç bir şey kendiliğinden olur mu? Kesinlikle, bunlara kumanda eden, yönlendiren Bir'i var, O da Cenab-ı Allah'tır.

Yine dahası; Allah tarafından, Büyük Meleği Cebrail Aleyhisselâm Vahy'le, topraktan yarattığı, yeniden toprak edeceği, bütün insanlara şamil olmak üzere: SON Peygamber olarak gönderilen, Hz. Muhammed'e, O'nun vasıtasıyla da, bütün insanlara gönderilen Kur'an-ı Kerimde; kıyametin kopacağı, Âdem Peygamberden beri, doğup ölen, tüm insanların da, yeniden dirilerek, Yaratıcısının huzuruna gelip, bu yalancı dünyada, yaptıklarından hesap verecekleri bildirilmektedir.

Hesap sonucu da, Allah'a inanıp, emirlerine uyanlar Cennete, uymayanlar da Cehenneme

atılacaklarını yine, Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim haber veriyor. Aç, Kur'an’ın TÜRKÇE MEALİNİ oku.

Eyyy! Allah'a inanmayanlar: gerisini siz düşünün!

Maasselam. Kalın sağlıcakla ve DUALARIMIZLA.

..........................................................................................................................

OLDUKÇA DİKKAT ÇEKİCİ, DÜŞÜNMEYİ DEĞER İŞ BU YAZIMIZ, KURAKLIKTAN, MUHTEMELEN, CEYHAN NEHRİNİN KURUMA TEHLİKESİNE AİT

Manisa, Salihli semtindeki Gölmarmara Gölü, yeterli yağmur ve kar yağmadığından dolayı tamamen kurumuş. Tabiî ki balıkçılık da ölmüş. Suyu çekilen sahaya, vatandaş ahır inşa edip, malcılık yapıyormuş...

O bölgede yağış azlığından göl kurumuş. Tabiî üzücü. Bu bağlamda, Elbistan bölgesindeki durum daha üzücü ve de son derece düşündürücü, sonu tufan olacak duruma doğru gidiliyor!

"Neden mi?" denildi. Yağıp erimesiyle, yer altı sularımızı besleyen ve 40 yıla yakındır yeterli yağmayan karın yokluğuna ilâveten; Termik Santrallara, kazıp aktarılan kömürü kurutmak için, ayrıca; yüzlerce çiftçi, ekin ektiği tarlaları yer altına vurdukları su kuyularıyla suladıklarından dolayı, pınarlar kurudu. Bu gidiş, Ceyhan Nehrinin de kurumasına yol açacağını, Jeoloji uzmanları haber veriyor.. Zira kuraklık yüzünden, 1899-2001 yıllar arası Ceyhan Nehri iki yıl kurumuş. Kaynak, o günü bilenin verdiği bilgi, gazetemiz Elbistanın Sesindeki haber.

Gelelim sonucuna; Ceyhan Nehri kurursa, zaten başka su kaynakları toptan kurur. O zaman, yurdumuzun, 4. BÜYÜK OVASI kesin kes çöl olur. İnsanlarıysa, bizzarur göç eder. Önceki sayımızda, bu konu gazetemizde serlevha olmuştu, ilgili ve yetkililere duyurmak için.

Ses duyurmakta zorlandığımız, Devletimizi yöneten Sayın Büyüklerimizden ümidimizi kesmediğimiz için, kulaklarını, bir kere daha, saygıyla çınlatıyoruz!

Kalın sağlıcakla.

.........

Hak ehli, zamanın ünlü şairi Yunus Emre'den ibret alınacak bir dörtlük:

Söz ola; kese savaşı,

Söz ola; kestire başı,

Söz ola: ağulu aşı:

Bal ile yağ ede bir söz!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Göçer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.