banner136
banner191

Muhterem Bakanım,

Mektubuma, sözlük kitabında kültürün anlamını özetleyen sözlerle başlamak istiyorum izninizle: "Gerekli bilgileri edinerek düşünme yetenekleri,  davranış ve zevk alışkanlıkları gelişmiş olma hali: kültürlü bir adam, kültürel (s.): Kültüre ait, kültürle ilgili, kültürlü  (s.) : Seviyeli, gerekli bilgileri almış olan" ifadelerin toplamı değerlendirilirse insanları bilgi edinmeye çağırmaktadır kuşkusuz.

Şu bir gerçek ki; kültürün anahtarı ve kanatlı kapısı da kitaptır. Bilindiği gibi, 6666 Ayetten oluşan Kur'an-ı Kerim'e, Cenab-ı Allah; "Oku ya Muhammed" cümlesiyle başlamaktadır. Allah'a şükür biz ve bizler de öyle bir yüce peygamberin ümmetiyiz. Ne mutlu Türk Milletine.

Kültürden söz ediyoruz. Yedi buçuk insanın yaşadığı dünyada en yüksek seviye, Allah'a şükür TÜRK milletinin kültürüdür. "Neden?" diye sorulursa, cevabımız;  Cenab-ı Allah'ın(c.c.): "Seni yaratmasaydım,  bu dünyayı yaratmazdım" buyurduğu Peygamberimiz Hz. Muhammed'in izinden gittiğimiz içindir. "Temizlik, imanın yarısıdır" hadis buyruğu bağlamında, temizlik kültürümüzün kırılmaz bir dalıdır kuşkusuz.

Sayın Bakanım,

Yurdumuz, kültürlü insanların harman olduğu bir ülke. "Neye göre mi?" denilirse cevabımız; Dulkadiroğlu beyliğine 183 yıl başkentlik yapan, Osmanlı İmparatorluğu           saraylarına 7 gelin gönderen (Fatih Sultan Mehmet'in eşi Elbistanlıdır), (Bu gelinlerden doğan evlatlardan ikisi padişah olmuştur) 40 da Kadı yetiştiren Elbistan'ı örnek göstereceğim:

Bu ilçenin 1940 yılından beriyi alırsak yazarlarımızın sayısı oldukça kabarık. Neşrettikleri kitaplar, üst üste konursa birkaç adam boyu olur. Hepsi de okuyanı okudukça zevklendirecek kitap ve kitaplar. Bu durum;  yurt geneline yayarak değerlendirilirse; (Yüce Türk Milletinin kültürde yüksekliği) kolayca anlaşılır ve anlaşılacaktır da.  Şu duruma göre de, zat-ı âlilerinin görev yaptığı kutsal makam çok önemli bir makamdır.

Bu hususta zatınızı tebrik, takdir ve taltif ettikten ve de "hayırlı olsun" duamızdan sonra sadede geçiyorum izninizle.

Muhterem bakanım,

Kültürden söz ediyoruz. Yurdumuz bir bütündür. Örneğin, Edirne'de yayınlanan bir kitap Hakkâri’de, Erzurum'da yayınlanan bir kitap Şanlıurfa'da okunduğu takdirde kültür bütünlüğümüz yükseldikçe yükselecektir şüphesiz. Amma velakin, gönderilmek istenen kitabın PTT ücreti, (kitabın bedelini bazen ikiye, bazen da eşdeğere katlamaktadır.

Sayın Bakanım,

İşte bu durum, kutsal kültürümüze indirilen en büyük darbedir. Daha kötüsü; kitapların yazarı ve şairlerimizin ağızlarına vurulan tabiri caizse bir kilit niteliği taşımaktadır. Bu çok üzücü ve acı değil mi?...  Kaldı ki, 19 yıldan beri iktidarda olan AK PARTİ Genel Başkanı, olumlu tavır, taktik hareketleri ve ağzından bal akarcasına güçlü hitabetleriyle milyonlarca insanın  gönlünü kazanan ve dünyaya parmak ısırtan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip  ERDOĞAN, "Türk Milleti uğruna can feda" dercesine (ediyor da) çalışarak hizmet etmektedir... Ama kültürümüze gösterilen ilgi öyle değil gibi...

Muhterem Bakanım,

"Ağaç dalı ile gürler" Atasözü bağlam ve çerçevesinde, Kültür Bakanlığı da, o yüce makamı tabiri caizse bir "Ulu çınar gövdesi" kabul ediyor, Kültür Bakanlığını da o çınarın yüz binlerce dalından bir dalı kabul ediyoruz... Bu dal da, O koca gövdenin dalı olunca,  Yüce Türk Milletinin kültürüne darbe niteliği durumunda olan PTT ücretinin  gazete ücretinde olduğu gibi indirimle postalanmasına ilgi, alâka ve aracılığınızı.,  tabiri caizse Türk Milletinin  aynası  durumunda olan binlerce şair ve yazarlarımız adına, 63 yıllık bir "gazeteci-yazar" olarak arz ve istirham ediyorum.

Bu vesileyle Elbistan ilçesi ve çevresi halkı fahrî vilayetinin halkıyla birlikte, ilimiz Kahramanmaraş sınırları içinde yaşayan tüm halkımızdan kucak dolusu sevgi, saygı ve muhabbetlerimizi sunarken; kutsal görevinizde başarınızın artarak  devamını ve  pek yakında idrak  edeceğimiz 'İnşallah idrak ederiz) Yeni yılınızı tebrik, başarınızın artarak devamını Allah'tan diliyoruz  efendim. 19/12/2020

 İletişim: Dulkadiroğlu Cd. Çarşı Atik Camii karşısı Melek Sokak. No. -4- Elbistan-Kahramanmaraş

Tlf.:Faks: 0 344 415 40 40-41

Gsm. 0 536 544 58 58

 Not; "Okunmayan gazete günlük sayılır" kapsamında geriye dönük gazetelerimizden, kaba-taslak göz atılır diye bir kaç adet ekte sundum.                                                                                                                                      
Ayrıca hikâyesi; Amerika Texas Üniversitesi Kütüphane sitesinde okunan UN SANDIĞI kitaplar serisinin 7. cildinden bir adet ekte sundum.  İbretlik, eğitici, öğretici ve enteresan hikâyeler içerdiği için belki de aile kitaplığınıza konur ve başucu kitabı olur sanıyorum. Kalın sağlıcakla.

                                                                                         

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Salih Kılınç 10 ay önce

Yüce ATATÜRK'ün, ; her alanda olduğu gibi, Türk Kültürü ve Sanatı hakkında eşsiz çalışmaları ve önderliği Türk Milleti'ne daima rehber olmalıdır. Sonsuz saygıyla, rahmetle, sevgiyle, minnetle anıyorum...

Avatar
Elbistanlı yağsız 10 ay önce

Demirel elbistanı il yapmadı diye yerden yere vuruyordunuz şimdi il mi oldu?Santraller zehir atıyor.Şeker fabrikası ayrı dert. Yollar kötü, etraf pislikten geçilmiyor ama methiyeler dizilmiş.

Avatar
Akademisyen 9 ay önce

Sayın Göçer bunca yıllık gazeteci ve yazar olarak keşke objektif olabilseniz.

Avatar
Adem Çalışkan 9 ay önce

Bu methiyeye, bir de " mübarek gölge " ifadenizi eklemeyi unutmuşsunuz sanırım !!!