banner136
banner191
Vatandaşlarımızdan, eksik ve yanlışlar varsa ayrıca bu kabilelerin bugün kullandıkları soyadlarını da bu yazının veya facebook’taki sayfamda paylaştığım yazının altındaki yorum bölümüne ya da [email protected] adresine yazarak bildirmelerini rica ederim.
.
DEMİRCİLİKLİ KABİLELER
2006 yılındaki ziyaretim sırasında Haydar Ali Temur, köyün tarihçesi ile ilgili olarak atadan dededen beri anlatılarak gelen şu bilgileri nakletti:
“Demircilik’te yaşayan halkın büyük çoğunluğunu, Dulkadiroğullarının dağılmasından sonra gelip buraya yerleşen Ahmet Bey, Mehmet Bey ve Süleyman Bey isimli üç şahsın nesilleri teşkil etmektedir. Bunların soyu şunlardır:
Duraklar (Mehmet Bey’in soyundandır.)
Temurlar (Süleyman Bey’in soyundandır)
Tepeler (Ahmet Bey’in soyundandır)
Demircilikte ayrıca şu kabileler yaşamaktadır:
İlyas Kâhyalar
Kalalar (K. Maraş’ın Kuyumcular köyünden gelme)
Koçlar (Darende’nin Mengelis köyünden gelme)
Ocaklar (Malatya’dan gelme)
Türkler
Türkmenler
.
DERVİŞÇİMLİ KABİLELER
2006 yılında köye yaptığım bir ziyaret sırasında bizi misafir eden Kalender Kaya, Ahmet Bucak ve Kalender Çetinkaya köyün kuruluşu ve halkı hakkında şu bilgileri verdiler:
Dervişçimli köyü 850 sene önce şimdiki yerinin az yukarısındaki dereye kurulmuş. Sık sık su baskınına uğrayınca buraya taşınmış.” (Zaten yaşadıkları evlerin tamamı afet evleri olarak devlet tarafından yapılan evlerdir.)
Köy adı ile ilgili olarak da şunları söylediler: “Hacı Bektaşı Veli’nin Dervişçimli adındaki müridi gelerek bu köye yerleşir. Köy adını bu zattan alır. Bu zat daha sonra Atmalıkaşanlı köyüne gider ve orada vefat eder. Kabri oradadır. Köy halkının tamamı, o dervişin soyundan gelen TÜRKMENLERDİR
.
DOĞANLI KABİLELER
Doğan’ın, eski adıyla Ozanhöyüğü (Ozanyu) daha eski adı ise Evzaniye’dir. Evzaniye kelimesinin aslı Azeniyeh’tir. Osmanlıca yazılışından itinasız olarak Evzaniye şeklinde okunup telaffuz edilmiş olmalı. Evzaniye de aynı şekilde Ozanyu diye okunmuştur. (Osmanlıca bilenler eski harflerle yazılışını göz önüne getirince ne demek istediğimi çok daha iyi anlamışlardır)
İlk yerleşim yeri köyün güney kenarındadır. Orada höyüğü mevcuttur.
.
Doğan’ın Kabileleri:
(Listeyi hazırlayan Mustafa Çöplü arkadaşıma teşekkür ededirim)
 
Acerler
Bayraklar (Bayrak)
Bostanlar (Mertoğlu ve Ceren soyadını taşırlar)
Ceranlar (Araplar / Haşahmetler)
Cerenler (Ustalar / Sülemenler)
Çalılar (Omaraliler)
Çınarlar
Çoban Aliler (Ceren)
Çolak Hacılar (Kısa)
Dağdelenler (Akçadağ soyadlı)
Demirler
Emriler
Gaffarlar (Ceren soyadını taşırlar)
Gerekler (Veliçavuşlar / Cerek soyadlı)
İsmailler (Bayrak)
Kalazoğulları (Deli soyadlı)
Karacalar
Karagençler (Karagenç)
Karakurtlar
Kartallar
Kasımlar (Bozkurt)
Kepenekler (Kerek soyadlı)
Kılıçlar
Kış oğulları (Kızoğlu soyadlı)
Korahmetler (Ergin)
Kurt Hacılar (Ceren)
Kuşlar
Kürtler (Çöplü, Kaya soyadını taşırlar)
Mezdeğiler (Mezdeği)
Muhacirler (Eldek)
Paşalar (Murad soyadlı)
Tavşanlar
Tepeler
.
ELDELEKLİ KABİLELER
Eldelek, ismi bir eski Türk obasının adından gelmektedir. Kimilerinin doktora tezlerine işledikleri gibi “İldölek” değildir. Halep ve Rakka’da iskân edildiği bilinen Avşar Delek obası ile ilgili olmalı. Eldelek soyadlı bazı kimselerin Afşar boyundan olduğu da bilinmektedir.
Eldelek Ortaoba adlı bir cemaat Kırşehir bölgesinde yerleşmiştir. Bunlar günümüzde Kırıkkale’nin Delice ilçesine bağlı Eldelek köyünü oluşturmuşlardır.
Eskiden boylar, obalar, bölükler gidip yerleştikleri yere ve oluşturdukları köye/ mahalleye kendi isimlerini verirlerdi. Elbistan’ın Eldelek köyü de bunlardan biridir; Eldelek obasının parçalarından gelip yerleşenler bu ismi vermişlerdir.
Ankara’nın Çamlıdere ilçesine bağlı Eldelek adında bir başka köy daha vardır
Eldelekli kabileler:
(Bu liste verdiğim ev ödevi sonucu iki günde öğrencim Hakan Gönen hazırlamıştır. Kendisine teşekkürlerimle birlikte şimdilik 9’u hak etti)
Ali Hocalar (Seyran ve Demirtaş soyadını taşırlar)
Battallar (Doğan ve Kurt soyadını taşırlar)
Çetinler (Çetin
Çimenler (Çimen soyadını taşırlar; Ağlıca köyünden gelme)
Demirler (Demir)
Ekizler (Öksüz ve Küpeli soyadını taşırlar)
Elmaslar (Elmas soyadını taşırlar, Akören’den gelme)
Gözükaralar (Gözükara)
Kılıç Aliler (Kaya)
Kişiler (Kişi soyadını taşırlar, Nurhak’tan gelme)
Koyuncular (Koyuncu)
Lağlar (Gönen ve Korkmaz soyadını taşırlar)
Mahmutlar (Ödemiş)
Öztürkler (Öztürk)
Sarıçiçekler (Sarıçiçek soyadını taşırlar Çatova’dan gelme)
Sarılar (Sarı)
Tecirler (Aslan)
Tontuşlar (Tontuş soyadını taşırlar Çatova’dan gelme)
Üngütler (Üngüt)
Ütücüler (Ütücü)
Yıldızlar (Yıldız soyadını taşırlar, Çatova’dan gelme)
.
ELMALILI KABİLELER
Köyün adı ile ilgili olarak iki ilginç iddia var.
Birincisi: (Yaygı inanışa göre) Köy Elmalı adını köyde eski zamanlarda bol miktarda elma yetişmesinden dolayı aldığı söylenir. ((Elimde fotokopisi bulunan ve iki asra yakın zaman önce buraya yapılması izni verilen padişah fermanında ismi ELMALUK / ELMALIK olarak geçmektedir.))
İkicisi: Elmalı adı köye sonradan yerleşen kişilerce verildiği iddia ediliyor. Bu kişiler kendilerine ait olmayan bu yere önce ELİN MALI demişler. ELİN MALI ismi de zamanla kısalarak önce EL MALI daha sonra da ELMALI olmuş.
Oysa gerçek; ‘Elmalı’ adında Türk aşiretinin bu köye yerleşmesiyle adını almıştır. Daha sonra (kitaba aktarılırken) geniş bilgi verilecektir. (A.B.)
İlk Yerleşim ve Kabileler:
Köyün ilk kurulduğu yer olan ÇANAK mevkiine 250 yıl kadar önce gelip yerleşen kabileler şunlardır:
1) Setrek’ten Palavar (Kayageçit) köyüne, oradan da Çanak’a gelerek yerleşen Kürneli Aşireti’nin “Çuğro” koluna mensup (Kadı Ali ve Hamza) isimli iki dalıdır (ki bu kesim köydeki Alevî vatandaşlardır.)
2) Yozgat’tan Büyük Yapalak’a, oradan da Çanak’a gelerek yerleşen “Rışvanlar” adıyla anılan “Ağalar” kabilesi.
3) Mehmet Ağalar kabilesidir. Mehmet Ağalar, 200 sene önce köyün kurulu olduğu Çanak mevkiinden şimdiki yerine göçen ilk ailedir.
 ● Kadı Alilerden Ali Ağa’nın 3 oğlu vardır; oğullarından Hasan, babası ölünce çoluk-çocuğunu toplayıp atalarının yaşadığı bölgeye, Hekimhan’a döner. Kadı Ali’nin diğer iki oğlu Hüseyin ile İsmail köyde yaşamaya devam ederler. Bir süre sonra (1913 yılında) Hasan buraya kardeşlerini ziyarete gelir ve hastalanıp vefat eder; bu köye de gömülür. Kardeşleri gidip çocuklarını da getirir ve tekrar köye yerleşmelerini sağlarlar…
Köydeki Kabileler:
.
Şeyh Hamit Ağa
Mehmet Ağa
Yusuf Ağa
Yükseller
.
EVCİHÖYÜKLÜ KABİLELER
 
1947 yılında Darende’nin Kilisi köyünden Hışmanlar kabilesi ve Darende’nin Üç Pınar köyünden Koyunoğulları kabilesi gelerek araziyi mülk sahibi olan Elbistanlı ağalardan satın alarak yerleşirler. Bu iki aile geldikten bir süre sonra köyde önceden beri oturan aileler göçüp başka köylere dağılırlar.
Daha sonra ismi yazılı diğer kabileler gelip yerleşir:
 
K a b i l e l e r:
Gavreyler.
Hışmanlar
Koyunaliler
Koyunoğulları
Kaya Mustafalar
Omolar
Tokluoğulları
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DOĞAN DOĞANCAN 4 yıl önce

SN.BİLGİN BU TÜR ÇALIŞMALAR KALİTELİ ARAŞTIRMALARLA OLUR,RAHMETLİ BANA SÖYLEDİ,O ŞUNDAN DUYMUŞ BANA SÖYLEMEKLE OLMAZ.BİR ZAHMET BAŞBAKANLIK TARİH ARŞİV BÜNYESİNDEKİ HERKESE AÇIK KURUMA GELİN,BU KONUYLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİYİ ALIN OKURLARINIZA ULAŞTIRIN.BU KURUMDA BİLGİ DERYA DENİZ.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @DOĞAN DOĞANCAN

Doğan Bey, Ben yerinde tespit ettim, eksiklerimi halkın bizzat kendisi tamamlıyor. Senin söylediğin yerde ne göçenler belli, ne yeni gelenler ne de aynı kabileden olup ayrılan kolları vs. Onu da keşke siz yapsanız da (bana gönderseniz, adınızla yayınlarım) memleketimize bu alanda sizin de bir hizmetiniz olsa... Başarılar, selamlar..

Beğenmedim! (2)
Avatar
İsmet 4 yıl önce

Hocam elinize sağlık,Elbistan bölgesi için çok güzel bir çalışmaya daha imza atıyorsunuz.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @İsmet

Teşekkür ederim İsmet Bey; teveccühünüz... Var olasınız, selamlar...

Beğenmedim! (0)
Avatar
halil tercan 4 yıl önce

Hoca eller marsa koloni kuruyor,ses'ten hızlı uydu araçlarıyla 10 yıl yolculuk yapıyor,sen ne ile uğraşıyon

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @halil tercan

Halil Bey, yorma kafanı.. Bak yazdıklarının (Marsa koloni, sesten hızlı uçak gibi) hepsi de yanlış. Benim yazdıklarımla ilgilenme, sana zahmet olur...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Alp 4 yıl önce

Yapalak tatar dilinde tahıl anlamına gelmektedir.

Avatar
elmali 4 yıl önce

Elmali köyünde başka kabile yokmuymuş yani bu bilgileri nerden aliyorsan eksik bilgi

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @elmali

Elmalı, kardeşim buraya yazılanlar kesin değil. Eksikler yanlışlar düzeltilsin diye yazılıyor. Köye gittiğimde 2006 yılında misafir olduğumuz evdeki yaşlı vatandaşlar söyledi ben yazdım. Varsa eksiğimiz lütfen ya yorum olarak yaz, ya da [email protected] adresine bildir. Selamlar.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Küpeli 4 yıl önce

Çok yanlış bilgiler mevcut eldelek de hic duyulmamış, isimler mevcut.Küpeli ler e ne zaman kim ekizler demiş .

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @Küpeli

Sayın Küpeli, Eldelek kabilelerini yazıda da belirttiğim gibi Öğretmen Hakan Gönen yazdı. Sanıyorum o da aile büyüklerine danışmıştır. Yanlış varsa, eksik varsa lütfen belirtiniz. Selamlar.

Beğenmedim! (1)
Avatar
mehmet 4 yıl önce

arif bey demircilikle ilgili çok çok eksikleriniz var demircilik elbistanın en büyük köylerinde birisi kabilelerin bir çoğunu yazmamışsınız haydarali beyde size bu bilgileri verirken zannetmiyorum eksik bilgi vereceğini hani aşırğocalar .kambereller.komolar.çoloğulları.daha size kimleri söyleyim bunu sizde ricam tekrar bir arastırırsanız memnun olurum ilginize tesekkür ederim sayğılarımla

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @mehmet

Mehmet Bey, "Haydarali Bey'in size bunları söyleyeceğini zannetmiyorum" demeniz akışık almadı. Bana yalan söylüyorsunuz demekle aynı anlamda olduğu için üzüldüm. Belediye başkanı Sayın Şahin Temur bir görevli ile haber salıp Haydar Ali Tumur (Hacı Durdu oğlu 1928 doğumlu. Bakın bu bilgileri de kendisi vermişti bana) Bey'i çağırttırdı. Belediyede birlikte oturduğumuz yerde bana bunları aynen yazdığım gibi yazdırdı. Başka nereden alıp yazabilirim? Haa eksiklerimiz varsa elbette seve seve belirtilirse eklerim. Mesela sizin belirttiklerini elimdeki listeye ekledim bile.. Başka da varsa lütfen ya siz tamamlayıp gönderin ya da bana bir telefon verin o beyefendiyi arayarak yazayım. İlginize teşekkür ederim. Sizden bir haber bekliyorum. Selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
mehmet 4 yıl önce

arif bey demircilikle mıstolar.soyadı güzel.özdemir.doğan.bağ.abacı.olan o kadar insanlar var bunlar en az 80.100 yıldır bu köyde yaşayan insanlar belkide daha fazla bu köyde yasıyorlar anımsadıkca yazacagım saygılarımla

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @mehmet

Tamam, teşekkür ederim Onları da ekliyorum. Ama Ben köylerdeki soyadlarını tespit etmiyorum KABİLELERİ TESPİT EDİYORUM. Dolayısıyla mümkünse kabile isimlerini yazınız... Teşekkür ederim.

Beğenmedim! (0)