banner136
banner191
Vatandaşlarımızdan, eksik ve yanlışlar varsa lütfedip facebook’taki veya elbistaninsesi.com’daki yazının altındaki yorum bölümüne yazarak bildirmelerini rica ederim.
.
BAKIŞ / MALAP BELDESİNİN KABİLELERİ
Bakış beldesi, birbirinden ayrı yelerde kurulmuş olmasına rağmen, Malap, Hüyücek ve Soğucak köyleri arasında 1994 yılında idari birliktelik sağlayarak oluşturulmuş bir kasabadır.
Halep yıkılmış Malap yaptırmış; Malap yıkılmış Halep’in gücü yetmemiş, viran kalmış.” diye Malap’ın (Bakış) zenginliğini ve önemini vurgulayan bir söz tüm sakinlerinin dilindedir.
Aslında asırlar önce bu havalide Barak Aşireti yaşarmış; onlar gidince şimdiki halk, Soğucak’tan gelerek yerleşmiş. Soğucak’tan da önce Gücük’te ikamet ederlermiş. Aralarında husumet çıkar, çatışmalar olur, 70 kadar insan öldürülür. Bunun üzerine kaçıp Soğucak’a, Gürün’ün Bozhöyük’üne, Sarız’ın Tar köylerine dağılırlar…
Üç mahallenin kabilelerini topluca yazacağım. Eğer, bilenler bildirirlerse ayrı ayrı da yazarım.
Berikanlı
Gelerler (Kapıdere civarından geldiler)
Hallo Moranlar (200, 250 sene kadar önce ilk yerleşen 3 kabileden biridir)
Kalenderuşağı
Ocaklar (200, 250 sene kadar önce ilk yerleşen 3 kabileden biridir)
Omarağalar (Adıyaman-Besni’ye bağlı bir köyden göçüp gelmişlerdir. Ziyaretimiz sırasında (2006) belediye başkanı olan Kamber Bey, mensubu olduğu Omarağaların geldikleri zaman Sünni olduklarını, daha sonra Alevileştiklerini ifade etmiştir)
Paşolar (200, 250 sene kadar önce ilk yerleşen 3 kabileden biridir)
Sinemilli
Şemsikanlı
.
BALIKÇILLI KABİLELER
Abazalar
Çakır Elifler
Çapar Aliler
Hacı Hüseyinler
Hacı Memişler
Haller
Hasan Aliler
Havalar
İsmihanlar
Kâyeler
Kır Yusuflar
Kuşçular
Kürtler
Mekân Aliler
Memililer
Moreyler
Ostuklar
Şıh Hamitler
Şıhlar
Topallar
.
BEŞTEPELİ KABİLELER
Elhaslar (Alhas) Köyde yaşayanların tamamının Alhas kabilesine mensup olduğu ifade edilmiştir.
.
BEYYURDULU KABİLELER
Kozanoğluları
Müslümler (önce Memişler denirmiş Kayageçit köyünden gelmişler)
Tapkinler (Akçadağ’ın Tapkin köyünden gelmişler)
.
Kuruluşu ile ilgili söylenti: Köy sakinlerinin atalarından bugüne anlatılarak gelen bilgilere göre Kozanoğlularından Süleyman Ağa adındaki Bey ailesi ve yakınları ile Adana’nın Kozan ilçesinden göçerek Elbistan’ın Karamağara köyüne yerleşir. Oradan bir süre yaşadıkları Keçemağara köyüne; günümüzden 160-170 yıl önce de Beyyurdu köyünün olduğu yere gelip yerleşerek köyün temelini atar.
Köye verilen Beyyurdu adının da bu Kozanoğlulardan Süleyman Ağa’dan dolayı olduğunu iddia edenler var. Bence şu ihtimali de göz önüne almak gerekir; geçen asırlar boyunca Reyhanlı’da yaşayan ve Dulkadiroğlularına bağlı ve başka yerleri yurt edinen diğer obalar gibi Mürseloğluları da burayı yurt edinerek, her sene, yaz aylarında gelip yaylamışlardır. Dolayısıyla adından hâlâ söz ettiren boylardan olan Mürseloğullarının Bey(ler)inden dolayı bu havaliye “Beyyurdu” denilmiş olabilir.
.
BEYYURDU / KÖPÖREN
Köyde 125 sene kadar önce ayrı ayrı yerlerden gelmiş olmalarına rağmen aynı köklerinin bir olduğu ifade edilen şu kabileler yaşamaktadır:
Çakırlar (Akçadağ’ın Şemşik köyünden önce Keçemağara köyüne, oradan da Köpören’e)
Gıcıklar (Akçadağ’ın Çınar köyünden önce Keçemağara’ya oradan da Köpören’e gelerek yerleşmişlerdir.)
Kollular (Akçadağ’ın Kolcu köyünden önce Fakıoğlu köyüne, oradan da Köpören’e)
.
BÜYÜK YAPALAKLI KABİLELER
Abeşler
Ağalar (Çapanoğlu Sürgünü)
Aşgarlar (Yerli)
Bedirler (Ülker soyadını taşırlar. Yozgat’tan gelme. Çapanoğlu Sürgünü)
Bütünler
Hacı Mıstıklar (Bölükbaşı soyadını taşırlar. Yozgat’tan gelme. Çapanoğlu Sürgünü)
Haydarlar
Kara Eşeler (Darende’nin Setrek köyünden gelme)
Karalar (Darende’nin Şeref köyünden gelme)
Karpuzoğulları (Elbistan’dan)
Kösuşağı (Değişik köylerden)
Mahmutlar
Mertler
Omuklar
Osman Ağalar (Ülker soyadını taşırlar. Yozgat’tan gelme. Çapanoğlu Sürgünü)
Poyrazlar
Salman Ağalar (Yozgat’tan gelme. Çapanoğlu Sürgünü
Yakuplar (Hekimhan’dan gelme).
Zobular
.
Not: Ağalar, Bedirler, Hacı Mıstıklar, Osman Ağalar ve Salman Ağalar isimli kabilelere genel olarak Çapanoğlu Sürgünü derler.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah VURAN 4 yıl önce

Hocam İyi Günler İyi Çalışmalar. Köyün Kurucu Kabilelerinden Soyadı Eskiden VURUCU, VURAL veya VURAN olan Kabileler ( ELİFELER - MISTKLAR ) Nerede

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @Abdullah VURAN

Abdullah Bey, sanıyorum Balıkçıl'ı kastettiniz. İlk liste yayınlandıktan sonra bana ulaştırılan kabileler de elimdeki listeye ekleniyor. Şu şekilde oluştu; eğer eksik ve yanlış varsa lütfen bildirir misiniz?
BALIKÇILLI KABİLELER: Abazalar, Cennetoğulları, Çakır Elifler, Çapar Aliler, Deli Mametoğulları, Elifeler (Mıstıklar / Soyadları Vurucu, Vural ve Vurandır), Hacı Hüseyinler, Hacı Memişler, Haller, Hasan Aliler, Havalar, Hocanoğulları, İsmailağalar, İsmihanlar (Çullular ve Yorgancılar), Kâyeler, Kır Yusuflar, Kuşçular, Kürtler, Mekân Aliler, Memililer, Moreyler, Ostuklar, Seydahmetler (Elbistan'a göçtüler. Harınlar olarak tanınırlar. Soyadları Baykaldır), Şıh Hamitler, Şıhlılar, Topallar, Yusufağalar...

Beğenmedim! (0)
Avatar
VURAL 4 yıl önce

Prof.refet yinançın 1563 yılı maras tahrır defterı adlı kitabında büyük yapalagın su an kı yerıne 10 aile tarafından kuruldugu bu 10 aılenınde en basında ELİFELER (mıstıklar) soyismi VURAL,VURAN OLAN AİLELERDİR... detaylı bılgi için maraş tahrir defteri arastırtırılabılır..

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @VURAL

Tamam Sayın Vural, elimdeki listeye Elifeler (Mıstıklar / Soy adları Vural) olarak ekliyorum. Teşekkür ederim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Nuri 4 yıl önce

Karaveliler(İbolar) yerlisi

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @Nuri

Nuri Bey, Karaveliler (İbolar) nerenin yerlisi, onu da belirtirseniz elimdeki listeye eklerim. Selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
mehmet 4 yıl önce

arif bey yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum bilakis köy kabilelerini kaçırmamaya dikkat ediyorum bakış köyünde dikkatimi çeken ocaklar kabilesi belki yanılıyorum ama orada ocaklar yok ocaklar demircilik köyünde var aynı zamanda DEDE ler de derler OCAK larda derler

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @mehmet

Mehmet Bey, Bakış'taki Ocaklar kabilesini bana belediye başkanı Kalender Bey yazdırdı. Olmasaydı yazdırmazdı. Demircilik'teki Ocaklar ayrı olmalı. Keşke Bakış, Hüyücek veya Soğucak'tan bir bilen vatandaş bilgi verse... İlginize teşekkür ederim; selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
VURAL 4 yıl önce

Prof.refet yinançın 1563 yılı maras tahrır defterı adlı kitabında büyük yapalagın su an kı yerıne 10 aile tarafından kuruldugu bu 10 aılenınde en basında ELİFELER (mıstıklar) soyismi VURAL,VURAN OLAN AİLELERDİR... detaylı bılgi için maraş tahrir defteri arastırtırılabılır..

Avatar
Hasan ulger 4 yıl önce

Şıhlar değil "Şıhlılar" olacak sayın hocam

Avatar
adnan çiçek 4 yıl önce

hocam kösuşagı kabilesi olarak size yazıyorum 1.ahmetler yani üçkulaklar 2.sepbekler 3.taşolar 4.kel ömerler5.topal aliler6.gımılar7.kestekler 8.çöldenler 9.memişler 10.doganlar 11.yabolar12.isodayılar yani gençler 13.özdekler14.dumanlar bu kabilelerin hepsine birden kösuşagı kabilesi denilir senin bilgin olsun diye yazdım

Avatar
mahmut sezgin 4 yıl önce

büyükyapalak ın eski kabileleri. hacı osmanlar.elifeler.hökkeşler.(buğdaylar haydarların bir kolu.)...(mertler mahmutların bir kolu)...( mıstıklar yani Vural soyadlılar elifelerden.) mulladurdular Demir soyadlılar yakuplardan ikikardeş den delir)....(selimler.. Yavaş soyadlılar köyün yerlileri) ..(göyeşeler) babamın hatırladığı.