banner136
banner191
Köylerimizdeki kabileleri yazmaya devam ediyorum. Lütfen vatandaşlarımız eksik ve yanlışlarım varsa facebook’ta veya elbistaninsesi.com’da yazının altındaki yorum bölümüne yazarak bildirsinler.
.
AKSAKAL’IN KABİLELERİ
Akarsular (Dişolar)
Aslanlar (Maholar)
Doğanlar (Kösolar)
Karagözler (Kel Aliler).
Kılıçlar (Hölürler)
Koçlar (Şıhoğulları)
.
AKVEREN’İN KABİLELERİ
Dalbekiroğulları (Dal)
Elmaslar (Ganiler)
Güller
Gümüşler
Haslar
.
ALEMBEY’İN KABİLELERİ
Alembey’den bahsederken o sevimli insanların yaşadıkları veya onlara izafeten anlatılan fıkralara değinmeden geçmek olmaz. Biz de Alembey’e araştırma yapmak için 2006 yılında gitmiştik. O birkaç saat içinde bile birkaç fıkrayı yaşadık. Birini anlatayım:
 
Köyün girişinde, camiin karşısında, yolun hemen sağ kenarına ahşaptan yapılmış oturma yerlerinde sohbet eden birkaç Alembeyli ile karşılaştık. Selam ve hoşbeşten sonra, köyün isminin nereden gelmiş olabileceğini sordum; Kâhyalardan Seyfali oğlu 1944 doğumlu Seyfali Şahin tam fıkra tadında bir cevap verdi:
 
‒ Bir zamanlar köyde bir bey varmış, dışarıdan birileri gelip ona ‘Bey sen misin’ diye sormuşlar; o da ‘yok ben dealim amma bu köyde alem beydir’ demiş. Ondan sonra bu köyün adı “Elembaa” kalmış.
 
Alembey köyü Selçuklular döneminde Elbistan’ı yöneten Emir Alam al-din (Alam Bey) adındaki valinin adına nispeten kurulmuş ve adını da o validen almıştır. Tıpkı Vali Hüsameddin Yusuf’un adına izafeten “Emir Yusuf” köyünün, Vali Emir İlyas’ın adına izafeten Afşin’e bağlı “Emir İlyas” köyünün kurulduğu gibi…
 
KABİLELERİ:
Ali Fakılar
Halaçlar
Yakuplar
Köy kurulduğu zaman Alembey’e Ali Fakılar ile Halaçlar, adı geçen valinin isteği üzerine Konya’dan getirilerek yerleştirildiği ihtimali köyün ileri gelenlerince ata dededen duyarak naklettikleri bilgilerdendir. Köyün diğer büyük kabilelerinden Yakuplar ise Türkmen olup 16. asırda Şam'dan geldikleri köy halkı tarafından anlatılmaktadır.
(((Şimdi muhakkak kabileler kollara ayrılmış veya yenileri oluşmuştur; lütfen Aleybeyliler, bu kabilelerin adını ve kullandıkları soyadlarını bildirsinler. Arif Bilgin)))
.
ALKAYAOĞLU’NUN KABİLELERİ
Dul Fatmalar (Yüksel soyadını kullanırlar)
Ambarcıklılar (Öztürk soyadını kullanırlar)
Kürnelililer (Yılmaz soyadını kullanırlar)
Gülistanlar (Temiz soyadını kullanırlar) Bu kabile son zamanlarda başka illere göçerek gitmiş ve hiç mensubu kalmamıştır.
.
Alkayoğlu köyünün de kuruluşunu anlatalım:
Yaklaşık 130, 140 yıl önce Akçadağ’ın Hartıt köyü sakinlerinden olan Yükseller ailesinden Dul Fatma ve zengin bir tüccar olan kocası, düşman sahibi olunca köylerini terk ederek Akçadağ’ın Tonus köyüne, oradan da Sivas Altınyayla-Cemel köyüne göç ederek ikamete başlarlar. Bir süre sonra kocası faili meçhul bir cinayete kurban gider. O sıralarda çevrede bol olan eşkıyanın mı yoksa düşmanlarının mı öldürdüğü hiç bilinemez. Böylece dul kalan Fatma Hanım, düşmanlarından şüphelendiği için ‘Bari çocuklarımın canını kurtarayım’ düşüncesiyle Hıdır, Kasım ve Ömer adındaki üç oğlunu ve iki kızını yayına alıp Alkayaoğlu ile Fakıoğlu köyleri arasındaki Delikli Kaya denilen mevkie gelip yerleşir.
O zamanlar, şimdi tek ağaç bile olmayan bu çevreler sık ormanlıktır. Evlerinin sürüsünü otlatan oğulları orman içinde ve şimdiki köyün yerinde boş bir ağılı kullanmaya başlarlar. Kimin olduğunu sorunca da oraların sahipsiz olduğunu ve o ağıla da “Gâvurun Damı” denildiğini öğrenirler. Ağılı kullanmaya devam ettikleri gibi bir süre sonra ağılın yakınına kendileri için ev yapıp yerleşirler. Böylece Alkayaoğlu köyünün temeli atılmış olur…
.
ARMUTALAN / ÇÖPLÜ’NÜN KABİLELERİ
Çöplü (Çoplu) kabilesi: Çopur köyünden 600 sene önce gelerek yerleşirler.
Kammıklı kabilesi: Atmalı Karahasanuşağı’ndan gelerek yerleşirler.
.
ATMALI KAŞANLI’NIN KABİLELERİ
Mıcolar
Pirhüseyinler
Bayramuşakları
İmirzalar
Kelhasanlar
.
Atmalıkaşanlı köyünün müstakil kabilelerin yerleştiği 4 tane de mezrası vardır.
Ortaköy (Çakıllı)
Mıçolar
Bayramuşağı
Birimuşağı
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhan 4 yıl önce

Arif hocam daha önce Elbistanlı Kabileler isimli yazınızda UZUN kabilesinden sorduğum Elbistan da Emekli Öğretmen Durdu UZUN ,Avukat Mehmet UZUN ve aileleri Sizin UZUN AİLELER diye tarif ettiğiniz Kabilelerdir. Ben de o sülalenin bir boydan ferdiyim. Araştırdığım kadarıyla bu kabile UZUN' lar diye hatta, Uzun Hasanlar diye söylenen büyükleri de varmış. Sizde, bildiğim kadarıyla öğretmensiniz. Bu konuyu Emekli Öğretmen Durdu UZUN dan sorabilir ve bilgi alabilirsiniz. Saygılar sunarım.

Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce

Orhan Bey, o yazıdaki yorumunuza cevap vermiştim. Uzunlar elimdeki listeye UZUNLAR diye ekledim. Eğer UZUNHASANLAR daha doğru diyorsanız değiştirebilirim. Şimdilik başka bilgiye gerek yok.. Teşekkür ederim. Selamlar.

Misafir Avatar
ORHAN 4 yıl önce @Arif BİLGİN

Arif hocam UZUN 'lar Kabilesi konusunu araştırıyorum. sonuçtan size bilgi vereceğim. ona göre bilgileri eklersiniz. Arayacağım. İyi çalışmalar dilerim. Sağlıcakla kalın.

Beğenmedim! (0)
Avatar
ORHAN 4 yıl önce

Arif hocam merhaba. Elbistanlı UZUN KABİLELER ile ilgili bir araştırma yaptım. Elbistanlı UZUN KABİLELER ile ilgili olarak durum şu: Elbistanlı UZUN ailelerin kökeni UZUN HASAN diye bilinen (UZUN HASANLAR) 6 kardeş var. Bunlar 6 kardeş olarak bilinen en eski bireyler. (Köken İran Bölgesinden gelen Türkmenler) Bu kardeşlerin bu günkü torunları; Öğretmen Durdu UZUN, Avukat Mehmet UZUN kardeşleri ve Babası Mustafa UZUN'un dedesi, Koreli lakaplı Kasap Mustafa BÜLBÜL'ün Dedesi, Marangoz Mustafa ÜNAL, Kasap Şıhhamit ve Kasap Bahittin CEHİZ in dedesi ve Güzelöz soy isimli ailelerin kökeni UZUN HASAN' lardan gelmedir. Hatta Rahmetli Muhtar Nuri TAPHASANOĞLU 'da bir sohbetinde Öğretmen Durdu UZUN' a ; bende UZUN HASAN torunuyum Durdu Hocam demiştir. Ekinözü'ndeki UZUN aileler ile Elbistan'ın Kışla Köyündeki Uzun ailelerin Elbistanlı UZUN AİLELER' le bir ilgisi yok. Sadece isim benzerliğidir.Dolayisiyle Elbistanlı UZUN KABİLESİ (UZUN HASANLAR) 'nin kökenİ bu şekildedir. UZUN HASANLAR.

Avatar
ORHAN 4 yıl önce

Arif hocam Elbistanlı UZUN KABİLELER ile bilgileri bir önceki bilgilerim ışığında düzenlerseniz memnun olurum. Ben Koreli Mustafa BÜLBÜL ün en büyük oğluyum. Kahramanmaraş ta memurum. Saygılar sunarım. İyi çalışmalar.

Avatar
Bekir Sahin 4 yıl önce

Calismalarinizda basarilar dilerim.
Karahasanli köylerimiz ile ilgili ilgili cok genis bilgi (bu konuda simdiye kadar yapilmis en önemli eserlerin basinda geliyor ) sayin Ali Gültekin Binis in eserinde mevcut.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @Bekir Sahin

Bekir Bey, biliyorum. Elimde var. Teşekkür ederim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yılmazz 4 yıl önce

Arif hocam büyük yapalak hakkında bir çalışmanız varmı acaba kabileler hakkında

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @Yılmazz

Yılmazz Bey evet mümkün olduğu kadar var. Eksiklerim de olacaktır. BUndan sonraki hafta yayınlarım umudundayım. Selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ahmet 4 yıl önce

Arif amca incecik büyük yapalak kabilelerinide bekliyoruz heyecanla.sizi takip ediyoruz seviyoruz saygilar sevgiler.

Avatar
Mustafa SÖNMEZ 4 yıl önce

Arif hocam merheba, Alkayaoğlu köyü kabilelerini okuyunca, Alkayaoğluna yakın olan bizim köyün kabileleri ile ilgili bilgi edinmek istedim. Ben Elbistan'a bağlı Uzunpınar köyündenim. Bizim kabileye Mıstolar diyorlar. Haydolar, Satolar, Tatolar, Adıgüzeller bildiğim kabileler. Şuanda Sönmez soyadını kullanıyoruz. Bende köyümüzün kuruluşu hakkında bilgi edinmek istiyorum ama bilgilere ulaşamadım. Elinizde bilgi varsa yararlanmak isterim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. [email protected] e-mailim.

Misafir Avatar
Mustafa SÖNMEZ 4 yıl önce @Mustafa SÖNMEZ

Arif hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bizim kabileye Mıstolar demiştim daha eskileri Uzun Memmetler olarak geçiyor. Malatya Akçadağ'dan 3 kardeş olarak dağıldığı bir kolunun Kayseri Sarız tarafına Bir kolunun Yozgat Çekerek tarafına gittiği biliniyor. Dedemin babasının ismi Mısto (Mustafa) o yüzden Mıstolar ve şuanda ki soyadımız olan Sönmez den dolayı Sönmezler olarak da adlandırılıyoruz. Köyümüz ile ilgili bilgilere bu bilgileride eklerseniz sevinirim.
Köyümüz kabilelerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
Uzun Memmetler (Mıstolar) Sönmez soyadını kullanırlar.
Haydolar Serçe soyadını kullanırlar.
Satolar Özdemir ve Demir soyadını kullanırlar.
Totalar Tat soyadını kullanırlar.
Saneler Çinko soyadını kullanırlar.
Adıgözeller Adıgüzel soyadını kullanırlar.
Kara Mamolar Kahraman, Kara ve Akça soyadını kullanırlar.
Cicolar Güler soyadını kullanırlar.
Temurlar Temur soyadını kullanırlar.
Şeholar Özdemir soyadını kullanırlar.
Selamlar, Saygılar.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Arif BİLGİN 4 yıl önce @Mustafa SÖNMEZ

Mustafa Bey, köyünüzün sırası geldiğinde kabilelerle ilgili bilgileri paylaşacağım. Sizin yazdıklarınızdan bir ikisi yoktu; onları da sayfanıza ekledim. İlginize teşekkür ederim. selamlar.

Beğenmedim! (0)