banner136
banner191

Köprübaşı’nda 60’lı, 70’li yıllara gidelim mi?

Altmışlı yetmişli hatta seksenli yıllarda Köprübaşı Elbistan’ın en hareketli bölgelerinden biriydi. En çok da belediyenin ön kısmından köprüye kadar olan kısım gece ve gündüz bir eğlence, alış veriş ve hatta sosyal iletişim alanı idi. Düşünün ki bir zamanlar eski hükumet konağının (şimdiki müze) ile belediyenin bahçesi AİLE ÇAY BAHÇESİ olarak düzenlenmişti...  

Cipler burada müşteri bekler, Potpotu’dan çocuklar, kadınlar kızlar günün her saatinde evlerine su çekerdi.

Bayramlar bu meydanda kutlanırdı. Askerler, milli bayramdan sonraki akşamla birlikte fener alayı düzenler, marşlar eşliğinde şehri gezmeye buradan başlarlardı. Resmi Bando ekibi ya bu meydanda ya da köprünün öteki tarafında konserler verirdi.

Sırtımızı heykele vererek durunca önümüzde uzayan caddenin iki yanını hatırlayalım: Sağ köşede ve hemen sonra ikişer katlı üstleri ev veya büro, altları dükkân olan iki Elbistan evi vardı. Köşedekinin altındaki dükkânlarda arzuhal (dilekçe/istida) yazan ve mühür kazıyan dükkânlar, birkaç avukat yazıhanesi, Foto Dilan ve rahmetli “Çakal” Mustafa’nın darabası tahtadan ve katlanarak açılıp kapanan bakkal dükkânı vardı. Ardada boşluktan sonra ikinci evin altında büro olarak kullanılan iki dükkân vardı, onların biri (bir zaman Av. Nurettin Erginöz’ün) avukat bürosu olarak kullanıldı. Daha sonra fırın vardı; fırının yeri eczahane de olmuştu. Sonra “Fillerin kahvesi” ve öte taraf dibinden arkadaki Saray Sinemasına giden dar yol vardı. Bu dar sokağın sol başında üzerinde leylek yuvası olan büyük bir söğüt ağacı, dibinde Halit’in, gazete bayii olarak açtığı dükkân ve sonra Ahmet Cinal merhumun tatlı ve pasta dükkânı olarak çalıştırdığı Ümmet ağabeyin de önünde dondurma yaptığı ahşap bir dükkân yer alırdı. Sonrası Gazipaşa İlkokulunun ön kısmındaki teneffüs bahçesi, okul ve okulun arka bahçesi. Bunları takiben nehre kadar geniş bir arazi vardı. Bu arazinin ortasında Ertenlere (Hacıhallerden iki kardeşe) ait birbirine bitişik iki konak vardı. Bunlardan yola yakın olanı Avcılar Kulübü, öte tarafındaki ise Öğretmenler Derneği olarak kullanılırdı. Bunların bahçesi yazları şehir halkının ve misafirlerinin nefes aldığı, gelip çay içmek, eş dost görmek, hatta oyun oynamak isteyen bunların bahçelerinde otururdu.

Kahvenin, fırının ve büroların arkasında söylediğim gibi iki, üç hatta beş filmin bir arada oynatıldığı, tamamen kerpiç yapılı Saray Sineması yer alırdı. Bir piyes, tiyatro veya konferans için salon gerektiğinde eğer Dilek Sineması ile anlaşılamamışsa burada icra edilirdi. Bunlar için başka hiçbir yer yoktu.

Caddenin sol tarafında ise birkaçı betonarme diğerleri ahşap olan sekiz on kadar dükkân vardı; kimi bakkal, kimi manav, kimi kahve, kimi berber dükkânı idi. Lokanta bile vardı. Hatta en sonuncu dükkân -ki bugünkü ekmek fabrikasının merdiveninin olduğu yerde- yetmişli yılların başında rahmetli Mustafa Çolakoğlu’nun avukat bürosu olmuştu.

Bu dükkânların arkası, boşluktu. Belki yetmiş yıllık dut ağaçları vardı. Onların altında neler yaşanmadı ki; cambazlar ip gerdi, hokkabazlar gösteri yaptı, halka attıran, hedeflere tüfek sıktıran çadırcılar yıllarca yer tuttu, ayı oynatıldı, göbeğinde taş kırdırma, memesine çatal iğne ile saat asma, sicimi ağzından sokup burnundan çıkartma gibi tek kişilik gösteriler yapıldı. Sonra masa topu (langırt) ilk buradaki bir tahta barakada arzı endam etti, ilk üç toplu bilardo yine burada çıktı karşımıza. Yazlık sinema buraya yani 2020’de yıkılan Emek sinemasının yerine yapıldı. Sonra kışlık sinema yapılınca yazlık sinema kışlık sinemanın öteki taraf bitişiğine taşındı. Yazlık sinemanın da kuzeye doğru ilerisinde bir kısmı ören olan, girişi dar bir kuytu yerde meyhane çalıştırıldı. Burası daha sonra bir kısım gençlerin bir nevi lokali gibi kullanılmaya başlandı. Herkes girip çıkamazdı...

Bayramlarda zafer takı bu cadde üzerine kurulurdu.

Darı, kestane, duzluca, tatlı, limonata, çekirdek satanlar ve ayakkabı boyacıları caddenin iki tarafında da dururlardı. Satıcılar gölgeyi takip ederek sabahları sık dikilmiş, uzun kavak ağaçlarının gölgelediği güney tarafı, ikindiden itibaren şimdi belediye kahvaltı salonu olarak kullanılan yerde -ki kavaklıktı, alt kısımları yazlık kahve olarak kullanılırdı- sıra sıra dikilmiş kavakların gölgesi için kuzey tarafı seçerlerdi.

O zamanlar köprünün korkuluk demirleri fazla yüksek değildi ve en üstte on, on iki santim eninde yatay demir vardı. Gençler üzerine otururlar gelip geçenleri ‘deatlerlerdi’. Aynıca caddenin de iki tarafına da bir buçuk metre arayla yapılan beton babaların arasına iki sıra kalın demirlerle korkuluk yapılmıştı. Bu korkuluk demirlerine de oturanlar çok olurdu.

Caddenin iki tarafı da bahçeydi. Yolun üst tarafı bir metre, aşağı tarafı bir, bir buçuk metre daha aşağıdaydı. Köprüden itibaren onlarca metre kavak ağacı sıralanmıştı. Bu ağaçların gölgelediği demirlerde de oturmak gençlerin ikindi sonralarındaki işlerdendi. Sonbahar gelince bu kavaklara konan binlerce serçenin çıkarttığı sesler, bazen o kadar çok olurdu ki durup dinlememek, sanki dallarda hiç boş yer kalmamış gibi koyu gri serçelere sevgiyle ve merakla bakmamak mümkün değildi. Sığırcıklar da göç zamanı ille bu kavaklara ve çevredeki tüm ağaçlara, tellere, radyo antenlerine, oluklara, süvüklere konarlardı.

Özellikle köprüdeki, bazen biraz daha ilerideki kaldırımın üstünde ikinci el Teksas, Tommiks, Kinova, Zagor, Retkit, Teks, Bonanza gibi yabancı, uyduruk, İngilizleri Kızılderililere karşı hep haklı ve Kızılderilileri vahşi olarak gösteren, resmen beyinleri zehirleyen reklam unsurları satılırdı. Sinemadan, maç ve mahalledeki oyundan başka eğlenecekleri bir şeyleri olmayan genç ve çocukların önemli bir kısmı bu kitapları tiryaki olmuş gibi okurlardı. Sonraları Karaoğlan, Tarkan, Kara Murat gibi yerli çizgi romanları satılmaya ve kiralanmaya başlandı. Kiralayanlar bu demirlerin üzerine oturarak satıcının gözü önünde okurlardı. Ciltli bir Tommiks veya Teksas kitabını 3 liraya satın almak yerine 50 kuruşa kiralayıp okumak mümkündü. Parası olduğu halde satın almak yerine evinde okumak isteyenler, 3 lira verip götürür, geri getirdiğinde kira bedeli düşülüp 2,5 lirası verilirdi.

NOT: Eksik ve yanlışlarım varsa lütfen tıklayıp açılan yazımın altına yorum olarak yazsınlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Salih Kılınç 4 hafta önce

" Uyduruk ; hep İngilizleri, kızılderililere karşı haklı gösteren " dediğiniz kitapların müdavimi ve hayranlarından birisiydim. Aile ve okul terbiyemiz ile daima vatansever, gerçekçi, milli-manevi değerlerimize bağlı, hoşgörülü, okumayı seven, hayal-eğlence dünyası ile gerçekleri birbirine asla karıştırmayan bir nesil olarak, o kitapları zevkle okuduk. Halen de internet sitesinde zaman zaman okumaktan büyük mutluluk duymaktayım. Gecenin yarılarında gümbür gümbür havai fişek patlatmayan, araba egzozu ve gümbürtülerle çevreyi rahatsız etmeyen, küfürlü bağırarak başkalarının huzurunu bozmayan, yerlere çöp atmayan, havaya silahlar sıkmayan ; yardımsever-höş görülü-hümanist-saygılı-vatansever gençler olarak yetiştik-tahsil yaptık. O kitaplardaki maceralar ve milletler de bizi asla öz değerlerimizden koparmadı. Tıpkı eski sinema filmleri gibi ; izledik, bitince de kendi hayatımıza döndük. Okuma hevesimiz de o güzel çizgi romanlar sayesinde arttı...Şimdiki uyduruk birtakım yayınlardan çok iyi

Avatar
Gülçin özcan 1 ay önce

İkinci ev üst katta hamamcılar kabilesinin eviydi. Alt tarafda gazipaşa okuluna doğru hanamcıların kahvesi(filler kahvesi),hamamcılar lokantası vardı.benim aile büyüklerimin yaşadığı ,çocukluğumun geçtiği yer.

Misafir Avatar
Arif Bilgin 1 ay önce @Gülçin özcan

Gülçin Hanım, Filler kahvesinden söz ettim, gözünüzden mi kaçtı yoksa... İlginize teşekkür ederim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ömer Yüce 1 ay önce

Fotoğrafın sol tarafın da baştan sırasıyla İdris Pişkin'in bakkal dükkanı,Mehmet Gökçecik'in kahvehanasi,Dumuş Corcu'nun bakkal dükkanı,ismini hatırlamadığım bir lokanta, Hacı Corcu'nun toptancı dükkanı vardı. Bir kaç tane dükkanlar daha vardı.

Avatar
Köprübaşılı 4 hafta önce

''Affan dedeye para saydım/Sattı bana çocukluğumu'' yazınızı okurken o günlere gittim ve aklıma Cahit Sıtkının şiiri geldi.

Avatar
Elbistancı 1 ay önce

Hocam gazeteci halıtın yanında küt ümmet namı ile anılan ümmet eldelekin lokantası vardı birde o dönemlerde el arabalarında ciğer satılırdı

Avatar
Yakup kilitcioglu 1 ay önce

Hocam Allah razi olsun abimle beraber orda kitap sergisi acardik kiraya okutdururduk cocuklugumuza goturdun rabbim isini gucunu rast getirsin

Avatar
Uğur Güler 1 ay önce

TommiSk: TommiKs olmalı
Bonanza: resimli roman değil de; çok sonraları izlediğimiz bir tv dizisi idi.

Misafir Avatar
Arif Bilgin 1 ay önce @Uğur Güler

Uğur, Tommiks'in yazılışındaki hata doğru; -düzeltmeleri için rica edeyim- ama Bonanza çizgi roman olarak kitabının fotoğrafı da var.. Google'a Çizgi romanlar diye yazarsan, on kadarının fotoğrafını görmek mümkün.. Selamlar.

Beğenmedim! (4)
Avatar
Orhan Saydam 1 ay önce

Arif Hocam, yine çok akıcı güzel bir yazı okudum. Köprübaşı hem anne hem baba tarafımın nesillerdir ikamet ettiği yer. Bu yüzden benim için çok değerli bir yazı. Benim yaşım o zamanlara yetmiyor ancak, sizin anlatımınız sayesinde, resmen köşe köşe gezdim. Emeğinize sağlık. Sağlıklı mutlu yarınlar dilerim.