banner136
banner191

Anladığım kadarıyla devletin gücü de dini de adalettir. Devletin kurumları da milletin olduğuna göre o kaynaklar adaletli, etkili ve rasyonel dağıtılmalı. Kamudan iş almak ve görev almak isteyenler de bir emek, bir hak ediş ve bir başarı hikâyelerinin olması gerekir. Hangi fikirden ve partiden olursa olsun, hakşinas değilse hayırlı bir sonuç çıkmaz ve adil olmaz. Önce adalet.
Geçmiş yıllarda (70-80 ve 90’lı yıllar)değişik ideolojilerle, mezhep ve meşrep ayağıyla yerleşenleri ve yükselenleri gördüm. Statükocu bürokrasi devleti kendisinin zannediyordu ve kendilerini memleketin efendisi görüyorlardı. Öyle yükselenler vardı ki reklamla var olmaya çalıştılar. Onların varlığı zarardı. Hem yüksek maaş hem de zarar. Onlar, iş verimini yok ediyorlardı. İş deyince kaybolur, para olunca başrollere geçerlerdi. 80’li 90 yıllarda devlet memurlarına siyaset yasaktı. Ama ne yazık ki kurallara uyanlar yükselemedi. Tersine uymayanlar yükseldi ve yükseltildi. O dönemde adil olmayan ve benmerkezci tercihler normalleştirilmişti. Konforda birleşenlerin egemen olduğu yerde gerçeği söylemek kolay değildi. Siyaset oy devşirmeye odaklı olduğundan, milletvekilleri de iş takipçisi, atama sorumlusu, yükseltme memuru ve torpil aracı görülüyordu. Öyle bir alışkanlık ve beklenti yerleşmişti. Yapmayan yalnız kalıyordu. Yalnız kalma pahasına güzel insanlarda oldu, onlara müteşekkiriz. Güzelliklere en iyi örnek Adnan Kahvecidir. Rahmetle anıyorum.
Olması gereken ise adil sistemdi. Nüfuzun kötü değil, doğru kullanılmasıdır. Kamu kaynaklarından herkesin hak ettiği ölçüde yararlanmasıdır. Çalışanla çalışmayan bir olmamalıydı. Mesleğimden örnek vereyim. Eski Milli Eğitim Bakanı rahmetli Avni Akyol Ankara’da ve bazı yerlerde öğretmen fazlalığı var, dağıtamıyorum diyordu. Bazı yerlerde öğretmen yok, ama yatan öğretmenleri gönderemiyorum diye dert yanıyordu. Hangisine dokunsam güçlü bir torpil veya kayırmacılıkla karşılaşıyorum diyordu. İşte onların parasına dokunacaksın. Adaletsizlik te çalmadır. Aslında her işte standart çalışma süresi ve parası belli. Kişi çalıştığı kadar almalı. Verimi ve verdiği kadar almalı. Mesela; bir öğretmen haftada en az 20 saat derse girmeden tam maaş almamalı. Eksik ise başka yerde görev verilmeli. Kabul etmiyorsa girdiği saat oranında maaş verilmeli. Bu durum tüm meslekler için uygulanmalı ki adalet ve verimlilik sağlansın. Çalıştığı kadar maaşı olmalı. İşte bunları yapacak ve yapabilecek yiğit idareciler gerekiyor. Nüfuzu kötü kullananlarla olmaz. Hayalı ayarlamaların önüne geçilmeli. İşsizlikle, yoksullukla, haksızlıkla mücadele öyle olur.
Bakanlıklarda bilim kurulları gibi kurullar oluşturularak çözümler üretilmeli. Anlayacağınız işe yerleştirme ve yükselmede hak ediş, objektiflik ve şeffaflık olmalı. Kamu da nüfuz doğru kullanılmalı. Bürokratların temsil harcamaları düzene konmalı, lüks ve gereksiz araçlar olmamalı, lojman kiralanmasına son verilmeli. İş yapmadan yüksek maaş alan personel olmamalı. Havuzda bekleyenlerden yararlanılamıyorsa, mutlaka emekli edilmeli.
Bilinmeli ki; hiç kimse bulunmaz Hint kumaşı değildir. Devlet kurumları milletindir. Kurumlarda fırsat eşitliği olmalı. Herkes nimete talip olduğu gibi külfete de talip olmalı, olmuyorlarsa yol gösterilmeli. Ayrıcalıklılara ve ayırımcılığa fırsat verilmemeli. Kamu vicdanı esas alınmalı.
Sağlıklı demokrasi, sağlıklı ekonomi, onurlu ve eşit vatandaşlık için toplumsal huzur için vatandaşlık temel geliri olmalı. Anayasal hak çerçevesinde kimlik numaralar baz alınarak herkese düzenli aylık verilmeli. Kamuda verim, güven ve adalet öyle sağlanır kanaatindeyim.
Günün sözü: Topluma en iyi ilaç; bolca adalet, bolca bilim, bolca merhamet, bolca sevgidir.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammed 1 yıl önce

Sayın yazar yazinizda belirtmemenize ragmen değişen hicbirşey olmadığını hatta herşey in daha kötüye gittiğine inandiginiza eminim.Bahsettiğiniz dönemlerden bugünün tek farkı bu durumu açıkça paylaştığınız zaman başıniza nelerin geleceğini bilememeniz.Çünkü demokrasi de yara aldı liyakat yok adalet yok ve maalesef demokrasi de yok.

Avatar
Yusuf 1 yıl önce

Çok güzel bir yazı .... İktidara gönderin. Bahaneleri olacakmi ,yada tamamen red mi edecekler...
80_90 li yıllar örneği de anavatan dönemi yani bugünkü iktidara yakın..

Geç kalınmış bir yazı olsada güzel ve doğru yazılmış...
Peki çözüm önerileri varmı....
Eskiden hantal bürokrasi den ,art niyetli kişilerden, yine tecrübesiz teknokrat kardan,.. ima ederek Alevi vatandaşların işgal ettiği özellikle yüksek yargıdan Vel hasıl herşeyden şikayet eden iktidar ,sizin bu yazdıklarınızı tamir etmek için neden şikayet edecek çok merak ediyorum....
Şimdi de Trump dan şikayet ciyiz,bazan feto den,yer yer PKK dan ,yılda 1 kere İsrail'den,yılda 2 kere Yunanistan dan şikayet ci yiz....
Anlata bikiyormuyum ...din elden gidiyor diyorum başka da bir şey demiyorum....

Avatar
Fatih 1 yıl önce

Hocam ,siyaset ehli tüm iyi işleri üstlenip bundan rant elde ediyor.
Ama kötü işleri hep başkasına yıkmaya çalışıyor.
Eleştiriye de hiç açık değiller...
Hadi onları anladık,ama sempatizanları ondan daha kötü ,vur deyince öldüren cinsten....
Vel hasıl benim umudum bitti ...
Ne zaman bitti 17 25 te bitti...
Bunlar yapmaz dediğim insanlar meğer dik alasını yapmışlar hemde gözümüze baka baka...
Atalarımız in boşa gitmiş sözü yoktur...
Balık baştan kokar....