banner136
banner191
                       
           2021 Yılı için başta dileğim, sağlıklı olmaktır. Ama geçim koşulları da önemli. Tabi ki insanlarla güzel geçinme, kendinle doğru geçinmen de önemli. Bu hayatta ameller niyete göre olur. Ve eğer niyet iyiyse mesele yok ama niyet kötüyse, kaliten ve kıymetin sorgulanır. 
İnsanın kalitesi de niyet ve amelinden anlaşılır. Amel de söylem ve eylem birliği şarttır. Var oluş gayesine uygun, doğru, dürüst bir hayat yaşanıyorsa, orada sağlam ölçü var demektir. İşte bu ölçüye göre yaşamak gerçekten zordur. Zoru başaran kaliteye erişir, başaramayan da geriye düşer. 
           En başta adaletli iyiysen kalitelisin demektir. Eğer iyiliğin rağbet görmüyor diye kötülüğe meyledersen kaliteli olamazsın. Çünkü insanlığı terkedenin sığındığı yer kin ve nefrettir. Nefretten beslenerek kaliteli olamazsın.  
 Bu gün garip bir hayat yaşayan öyle güzel insanlar var ki; birçok ünlü sanatçı, makam sahibi ve bildikleriyle amel etmeyen alimlerden daha değerlidir. Tüm meslekler için emeğe saygı şarttır. Elleri nasırlı, helalinden kazanan temiz yürekli emektar insanlar kalitelidir. Ama elleri boyalı, helal olmayan yollardan kazanan, düşünceleri ve yürekleri kirli olanlar kaliteli olamazlar.
             Kaliteli insanlar sadeliği yaşar ve yenilerler, kalitesizler gösterişle yaşar ve eskitirler.
             Kaliteli insanlar sorun çözerler, kalitesizler ise sorun çıkarırlar.
             Kaliteli insanlar kendilerini bilirler, kalitesizler ise kendilerini bilmezler ve herkesi bilir(!)
             Kaliteli insanlar vicdanın sesine kulak verirler, insanları anlar ve susmasını bilirler, kalitesizler ise anlamadıkları gibi verha konuşurlar, suçlarlar, yargılarlar.
             Kaliteli insanlar gücünü bilgisinden ve doğruluğundan alır, kalitesizler ise şiddetten, yalandan, fitneden, etiketten, paradan alırlar. 
             Kaliteli insanlar tevazü sahibi, nazik ve saygılı olurlar, kıymet bilirler, kalitesizler ise kibirli, havalı olurlar ve kıymet bilmezler.
              Kaliteli insanlar, kendi fikirlerini ve yaşam anlayışlarını başkalarına dayatmazlar, bireysel erdemden toplumsal erdeme katkı sağlarlar, insanlık biriktirirler, ama kalitesizler başkalarına saygı duymadıkları gibi insanı ve insanlığı tüketirler.
              Kıymetli ve kaliteli insanlar, insanları kullanmazlar, hak yemezler ve gönül kırmazlar. 
Velhasıl tüm zorluklara ve engellere katlanma kapasitesi yüksek olanlar kaliteli insanlardır.
Küçüklüğümden beri hayatın içinde çok kaliteli insanları gördüm, gördükçe sevindim, mutlu oldum. Ama diğer yanda gözünün içine baka baka yalan iftira, kin ve nefretleri gördüm, gördükçe üzüldüm, mutsuz oldum. Onun için konuyu yazarak paylaşmak istedim.
Kaliteli ve kıymetli insanların arttırması dileğiyle...
              
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
G. KANAR 6 ay önce

Hocam diline sağlık. Kalitemizin artması dileğiyle... saygılar.

Avatar
Yemliha Gürlek 6 ay önce

Müslüman haccacı zekimden,mecidi amma adaletli Ruşi Revan iyidir.

Avatar
Muhammet 6 ay önce

Öncelikle kaliteli insan,kalitesiz insan ayriminiza kesinlikle katılmıyorum.Yaptığınız tanımlar dikkate alınırsa ve kaliteli insan kalitesiz insan ayrımınız kabul edilirse günümüz dünyasında siz dahil kaliteli tek insan göremezsiniz.Aslolan en az hata ile yaşamaktır,kırmamak dokmemek,hak yememek,kul hakkina girmemektir;yoksa tüm olsunlar hayatının bir döneminde hatalarla haşır,neşir oluyor.

Avatar
M.Emin ELAGÖZ 6 ay önce

Sayın Muhammet, Geçmişimde benim de hatalarım olmuştur ve bilmeden yapmışızdır. Önemli olan planlı kötülük yapmamaktır. Önemli olan doğru çizgide olmaktır, kendini güzel yönetmektir. Arzularını, öfkelerini ve duygularını dengeleyebilmek tir. İşte o alanlardaki başarı kaliteyi getirir diyorum. Kaliteli insanları takdir ediyor ve örnek alıyorum. Mevlana der ki; İnsan gözdür, görüştür; gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa, değeri o kadardır. Ben de aynı kanaatteyim. Yorumun için teşekkür ederim. Selam, sevgi ve saygılar sunarım.