Genel Başkan Akçul: “Yeni nesil termik santraller, milli enerji için zaruridir”

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, ülkemizin ihtiyaç duyduğu enerjinin kesintisiz olarak sağlanması için yeni ve modern enerji santralleri kurulmasının milli menfaatler için zaruri bir durum olduğunu söyledi.

Genel Başkan Akçul, yeni nesil termik santral teknolojilerinin, çevreye zarar vermeyecek, bölgesinde istihdam oluşturacak ve işsizliği önleyecek, bulunduğu yöreyi kalkındıracak hale geldiğinin de altını çizdi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, milli enerji politikası ve kömüre dayalı termik santral yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin 15 milyar ton kömür rezervinin yerine ithalata dayalı enerji politikalarının ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamada sağlıklı bir yöntem olmadığını belirten Genel Başkan Akçul, “Dünyada, dolayısıyla ülkemizde de sanayileşme ve kentleşme oranı yükselmekle birlikte, enerjiye olan talep ve elektriğe duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Kalkınmanın sanayileşmeyle gerçekleştiği çağımızda, elektriğin yokluğu ya da enerjideki dışa bağımlılık üretim alanında ya da günlük hayatımızda büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Gelişmekte ve sanayileşme yolunda olan bir ülke olarak kesintisiz, kaliteli, güvenilir ve ekonomik enerjiye olan ihtiyacımız giderek artmaktadır. Önümüzdeki 20 yılda, dünya genel enerji talebinde yüzde 50 artma beklenmektedir. Ülkemiz elektriği en pahalı kullanan ülkelerden biridir.

Ülkemizin zengin petrol yatakları, doğal gazı ve yenilenebilir enerji tesisleri yoktur. Ama ülkemizin 15 milyar tonluk kömür rezervleri bulunmaktadır. Enerjide yerli üretimin, tüketimi karşılama oranı yüzde 35’dir. Yani yüzde 65 ithal ettiğimiz enerjinin 2020’lerde yüzde 78’lere çıkması öngörülmektedir. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu enerjinin kesintisiz olarak sağlanması için yeni ve modern enerji santralleri kurulması ise milli menfaatlerimiz için zaruri bir durumdur. Milli kaynaklarımızı kullanmamak, üretime sokmamak milli menfaatlerimize aykırıdır. Milyar ton rezervli yataklarımız varken, ithalata dayalı enerji politikaları ülkemizin enerji alanındaki açığını kapatmaz. Kapatsa da bu sağlıklı bir yöntem olmaz” ifadelerini kullandı.

Yeni nesil termik santrallerin çevreyle uyumlu şekilde çalışacak teknoloji ile donatıldığını kaydeden Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, “Termik santrallere karşı çıkanların hassasiyetini anlıyor ve aynı hassas duygularla hareket ediyoruz fakat ulusal kaynaklarımızı yadsıyan yaklaşımlar, ülkemizi bir enerji bunalımı ve karmaşası ile karşı karşıya bırakmaktadır. Santrallerin verdiği zararlar tabi ki göz ardı edilemez ve yadsınamaz. Bu zararları minimize edecek hatta ortadan kaldıracak çalışmalar yapılmalıdır ve güvenli santraller inşa edilebilmesi için yoğun çaba harcanmalıdır. Ülkemiz bu çalışmaları sürdürmekte ve en yeni teknolojileri takip etmektedir. Son yirmi yılda gelişen teknoloji sayesinde kükürtdioksit (SO2) ve azotoksit (NOX) emisyonlarının sıfıra yakın düzeylere düşürüldüğü bilinmektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da, yeni dönemde yapılacak termik santrallerin en ileri filtreleme teknolojileri ile yeni nesil santraller olarak hayata geçirileceğini, eski santrallerin de 2019'a kadar en son teknolojik filtreleme ve çevresel kriterlere göre bacalama, filtreleme sistemlerinin yenileneceğini duyurmuştur” dedi.

‘Kömür yataklarımız varken, bunu üretime sokmamak akıl dışıdır’ şeklinde değerlendirme yapan Genel Başkan Akçul, açıklamasını, “Bizler de muhakkak yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını destekliyoruz ama maalesef çalışmalar gösteriyor ki, kesintili bir enerji türü olan yenilenebilir kaynakların toplam içindeki oranında miktarca artış olsa da, çok belirleyici bir artış öngörülmüyor. Dolayısıyla dünyanın en etkin enerji kaynağı olan kömürün egemenliği elektrik üretiminde hala başat rol almakta iken ve bizim de kömür yataklarımız varken, bunu üretime sokmamak akıl dışıdır. Avrupa’da kömür kullanım ve tüketim miktarları da seneden seneye artmaktadır. 2008 yılında Avrupa’da 435 milyon ton kömür tüketimi 2012’de 445 milyon tona ulaşmıştır. Kömürün enerji alanındaki etkinliği ilerleyen yıllarda da devam edecektir.

Yeni nesil termik santral teknolojileri, çevreye zarar vermeyecek, bölgesinde istihdam yaratacak ve işsizliği önleyecek, bulunduğu yöreyi kalkındıracak hale gelmiştir. Ülkemizin milli enerji politikalarını destekliyor ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.

10 Mar 2018 - 16:17 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistanın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistanın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistanın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistanın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Gocmen zobasi - Elon musk aya cikti biz hala kömürü cikar Yak suyu isit türübünü dönder elektrik al. Nükleer sart

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Mart 16:17
02

EÜAŞ-Kızılcaobalı - Nuerettin Akçul Devleci Değil Şirketci Bilesiniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Mart 16:17
01

Sebahattin - Tabi santraller olmasa issiz kalacak tabiki ister ailesinden birkac kisi kanserden gitse belki anlar...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Mart 16:17