Başkan Erkan Gürbüz’den çiftçiye ‘dronla ilaçlama’ desteği

Elbistan Belediye Başkanı Erkan Gürbüz, tarımsal destekleme projeleri çerçevesinde dronla (ZİHA) zirai ilaçlama imkanını kent çiftçisi ile buluştura...

Başkan Erkan Gürbüz’den çiftçiye ‘dronla ilaçlama’ desteği
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Belediye Başkanı Erkan Gürbüz, tarımsal destekleme projeleri çerçevesinde dronla (ZİHA) zirai ilaçlama imkanını kent çiftçisi ile buluşturacaklarını söyledi.

Başkan Erkan Gürbüz, tarım ve hayvancılığın Elbistan ekonomisinin can damarı olduğuna dikkat çekti.

Elbistan Belediyesi’nin bu sektörlerin önünü açacak, katma değerini arttıracak ve çiftçinin üretim maliyetini düşürecek proje ve desteklerle adından söz ettireceğini dile getiren Başkan Erkan Gürbüz, bu yönde ilk adımı attıklarını söyledi.

Başkan Erkan Gürbüz, zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile ilaçlama imkanını Elbistan’daki üreticilerle buluşturacaklarını ifade etti.

Zirai insansız hava araçlarının (ZİHA) tarımsal ilaçlamada üreticilerin yükünü hafiflettiğine vurgu yapan Başkan Erkan Gürbüz, “İlaçlamada dron teknoloji gittikçe yaygınlaşıyor. ZİHA ile ilaçlamada en çok tercih edilen ürünler; buğday, arpa ve mısır oluyor. ZİHA’lar, otonom olarak uydu verilerini de kullanarak tarlayı pilot yönlendirmesi olmadan ilaçlayabiliyor. Bu sayede çiftçinin akaryakıt giderleri azaldığı gibi ürün kaybı da önleniyor. İnşallah bu teknoloji Kahramanmaraş İl Başkanımız Sayın Ünal Ateş'in de katkı ve desteğiyle kısa sürede Elbistan çiftçimizin kullanımına sunulacak” dedi.

Çiftçiye üretime devam etmesi noktasında ellerinden gelen desteği sunacaklarının altını çizen Elbistan Belediye Başkanı Erkan Gürbüz, “Çiftçimiz akaryakıt, gübre, tohum gibi maliyetlerin altında zorlanarak üretim yapıyor. Biz de hem kendi imkanlarımızla hem de diğer belediyelerimizin desteği ile onların yanında olmaya ve eli nasırlı çiftçimize omuz vermeye devam edeceğiz. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın da bu alanda yeni destekleri olacak. Ankara Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş'a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

24 Nis 2024 - 16:09 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız