Google Maps, Ceyhan Nehri’ni kaybetti!

Dünyanın en büyük arama motoru Google, maps (harita) uygulamasında Elbistan’dan doğan ve ‘cennet ırmağı’ olarak nitelenen Ceyhan Nehri’nin adını yanlı...

Google Maps, Ceyhan Nehri’ni kaybetti!
Google Maps, Ceyhan Nehri’ni kaybetti!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Dünyanın en büyük arama motoru Google, maps (harita) uygulamasında Elbistan’dan doğan ve ‘cennet ırmağı’ olarak nitelenen Ceyhan Nehri’nin adını yanlış yazdı. Nehri çay olarak tanımlayan Google Maps, ismini de Söğütlü şeklinde kaydetti.

Web arama motoru Google, Türkiye’nin 2023 Yılı Arama Trendleri’nde Elbistan ikinci sırayı almıştı. Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde de internet kullanıcılarının dikkatini çekmişti. Milyonlarca kişinin merak edip arama motorunda bulmaya çalıştığı Elbistan’la ilgili büyük bir yanlışlığa imza atıldığı ortaya çıktı.

Google Maps, Elbistan’ın en önemli doğal varlığı olan Ceyhan Nehri’ni, ‘Söğütlü Çayı’ olarak nitelendirdi. Ceyhan Nehri’nin yeryüzü ile buluştuğu Pınarbaşı’ndan gerçek Söğütlü Çayı ile birleşim noktasına olan kısmını ‘Söğütlü Çayı’ şeklinde adlandıran Google Maps, bu hatayı nehrin ilerleyen bölümleri için de sürdürdü. Söğütlü Çayı olarak yoluna devam eden akarsu, Hurman Çayı ile birleştiği yerden itibaren bu adı aldı. Ceyhan Nehri ibaresi ise Ekinözü Kandil Barajı kısmında ancak görülebiliyor.

Google Maps’in, bu yanlışlığı vatandaşların da tepkisine neden oldu. Bu yanlışlığın biran önce düzeltilmesini isteyen vatandaşlar, “Ceyhan Nehri, yeryüzüne ulaştıktan sonra nehre dönüşen nadir akarsulardan biridir. Bazı kaynaklarda ‘cennet ırmağı’ olarak geçer. Google Maps, resmen Ceyhan’ı silmiş yerine ise Söğütlü Çayı’nı getirmiş. Google Maps’e göre Elbistan’da 2 tane Söğütlü Çayı var.

Döküldüğü Akdeniz’e kadar geçtiği her toprağa ve şehre can katan Ceyhan Nehri’nin Elbistan’dan doğduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu bir hataysa da düzeltilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

17 Mar 2024 - 10:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan CeranBAY ELEMAN ARANIYOR

Bilgisayar Kullanmasını bilen, LPG Projesi hazırlayacak, Eksoz Emisyon ölçümü yapacak Bay Eleman Aranıyor. KUBİLAY OTO ELEKTRİK LPG Dönüşüm 0 546 225...

ELEMAN ARANIYOR

Arçelik yetkili servisine en az lise mezunu B sınıfı ehliyetli personel alınacaktır Tel 0552 731 92 33

MUHASSEBE ELEMANI ARANIYOR

ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE BAY & BAYAN MUHASSEBE ELEMAN ARIYORUZ

GÜMÜŞLER TRAKTÖR OTOMOTİ̇V SAN.Tİ̇C. LTD. ŞTİ̇.

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay akaryakıt satış elemanı alınacaktır. müracaatlar şahsen yapılacaktır.

0(000) 000 00 00 OPET ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

ELEMANLAR ARANIYOR

KARAKUŞLAR AYGAZ TÜP BAYİİ VE SENDEO KARGODA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE EHLİYETLİ BAY ELEMAN VE BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.

Mikail Karakuş 0544 346 86 86

ELEMANLAR ARANIYOR

KARÇEK TARIM ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Kiralık Oto Yıkama

Kiralık Oto Yıkama şartlar yüz yüze görüşülecek 0543 485 8743

ELEMANLAR ARANIYOR

Temap harita ve inşaat Mühendislik Ön Muhasebe Personeli *Ms Office (word-excell) programlarına hakim. *Faturalama ve ön muhasebe işlerini yönetebil...

MATEMATİK DERSİ VERİLİR

İşletme mezunuyum kendi evimde İlk ve Ortaokul öğrencilerine matematik dersi vermekteyim ilgilenirseniz . Ayrıntı ve bilgi için 0543 583 86 11

KİRALIK İŞYERi

Kızılcaoba Mahallesi Kışla Caddesi Corcular Market yanı 66 m2 işyerim kiralıktır. Tel: 0 543 618 21 04