İstikbali göklerde arayan kadın pilot öğrenci sayısı 3 kat arttı

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Hava Ulaştırma Fakültesi pilotaj bölümündeki her 3 öğrenciden 1'i kızlardan oluşuyor.

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahmi Er,  yaptığı açıklamada, üniversite olarak sivil havacılığa pilot yetiştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Havacılık alanında büyük potansiyele sahip üniversitelerinde geleceğin pilotlarını yetiştirmenin ayrıcalık olduğunu vurgulayan Er, "Dört yıllık bölümümüz, sivil havacılığa pilot yetiştiriyor. 4 yıllık pilotaj bölümde İngilizce eğitim veriyoruz. Öğrencilerimiz 220 saat uçuş eğitimi alıyor ve öğrenim hayatlarının sonunda hem üniversite diploması hem de bütün dünyada geçerli uçak pilotluğu lisansı elde etmiş oluyorlar." bilgilerini aktardı.

Üniversite yerleşkesinde uçak iniş ve kalkışları için 2 ayrı pist bulunduğunu ve öğretim üyeleriyle nitelikli pilotaj eğitimi sunulduğunu ifade eden Er, "İstikbal göklerde... Kız öğrencilerimiz, erkek öğrencilerimizle omuz omuza göklerin de hakimi olacaklar. Geçtiğimiz yıl itibarıyla, pilotaj bölümümüzde her 3 öğrencimizden 1'ini kız öğrencilerimiz oluşturdu. Dolayısıyla kız öğrencilerimiz hayatın her alanında olduğu gibi pilotaj bölümüne de büyük ilgi gösteriyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Er, kız öğrencilerin ilgisinden son derece memnun olduklarını dile getirerek, "Doğrusu kız öğrencilerimiz daha bir azim gösteriyorlar ve başarı oranımızı da yükseltiyorlar. Erkeklerimiz gücenmesin ama kız öğrencilerimizin performansından oldukça memnunuz. Onlar bir şeye el attığı zaman gerçekten en mükemmelini ortaya koymaya çalışıyorlar. Onları tebrik ediyorum." diye konuştu.

"Uçuşlarında da oldukça başarılılar"

THK Üniversitesi Uçuş Eğitim Koordinatörü Pilot Öğretim Görevlisi Mehmet Tuncay, 2011 yılında pilotaj bölümünde 6 kız öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu sayısının 2023 yılında 18'e çıktığını belirterek, "2011 yılında üniversitemiz açıldığında her 10 öğrencimizden 1'i kız öğrencilerimizden oluşurken 2024 itibarıyla bu oran 3'te 1'e yükseldi. İlk mezunlarımızı verdiğimiz 2015'ten bu yana 323 mezun verdik. Her geçen yıl kız öğrencilerimizin toplam öğrencilerimizin içerisindeki oranı artıyor, bu da bizi çok sevindiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Pilotaj bölümünde kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasında hiçbir farkın bulunmadığını ifade eden Tuncay, "Kız öğrencilerimiz derslerini gayet güzel çalışıyor, uçuşlarında da oldukça başarılılar." dedi.

Pilotluğun "erkek mesleği" olduğu yönündeki algının geçmişte kaldığını ifade eden Tuncay, "Son zamanlarda her yerde gördüğümüz kadının gücü sayesinde öyle olmadığı anlaşılıyor. Havacılık sektöründe de aynı şekilde kadın pilot sayısı giderek artıyor. Türkiye'de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk kadınları lehine birçok önemli gelişme oldu. Biz de üniversite olarak havacılık eğitim faaliyetlerimizi bu ilke doğrultusunda yapmaktayız." ifadelerini kullandı.

Pilot adayı öğrenciden 8 Mart yorumu

Pilotaj bölümü 3. sınıf öğrencisi Doğa Duman, çocukluğunda pilot olmak isteyen babasının şartları gereği bunu gerçekleştiremediğini anlattı. Henüz küçükken babasının "Kızım sen pilot ol. Sana çok yakışır." dediğini aktaran Duman, o zamanlar pilotluğu sadece erkeklerin yapabileceği bir meslek olarak düşündüğünü ifade etti. Duman, şunları söyledi:

"Araştırdığımda böyle olmadığını öğrendim. Üniversite sınavıyla kadın-erkek fark etmeden herkes pilot olabiliyordu. O an kafama koymuştum, pilot olacaktım. Pilot olmaktaki amacım öncelikle insanlığa faydalı olmak, fark yaratmak ve kadınlara öncü olmak. Bu dünyada erkeklerin yapıp kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Biz kadınlar aklımıza koyduğumuz her şeyi başarabiliriz. 8 Mart bizim için sadece Kadınlar Günü demek değil, havacılık tarihi açısından önemi büyük. Tarihte ilk kez 8 Mart 1910'da bir kadın pilot lisans aldı."

Duman, havayolu pilotu olmayı istediğini belirterek, "Havada kendimi çok özgür, rahat ve limitsiz hissediyorum." dedi.

"Havacılığın hayranıyım"

3. sınıf öğrencisi Burcu Yurtseven, havacılığa duyduğu hayranlık nedeniyle pilotaj bölümüne karar verdiğini ifade etti.

Bölümünde herhangi bir zorluk çekmediğini belirten Yurtseven, "Tüm kızlara bu mesleği kesinlikle tavsiye ederim. Uçaktayken kendimi daha rahat hissediyorum." dedi.

3. sınıf öğrencisi Esra Akgöz, pilotluğun çocukluk hayali olduğunu ifade ederek, mesleği ile ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle anlattı:

"Şu an uçuş eğitimlerimde gerçekten çok heyecan duydum. Özellikle ilk yalnız uçuşumu asla unutmuyorum, o heyecanı, stresi. Hem en zorlu hem de en heyecanlı tatlı anıların olduğu süreç o zamanlardı benim için. Gerçekten inanılmaz özgür hissettiren bir duygu. En rahat hissettiğiniz an solo uçuşlar. Kadınlara çok hitap etmeyen bir meslekmiş gibi algı var ama aksine hiç o şekilde değil. O yüzden tüm kızlara tavsiye ediyorum."

"Havada olmak özgürlük"

3. sınıf öğrencisi İrem Dumanlı da pilotaj eğitimi görmenin hayali olduğunu ve THK Üniversitesini tek tercih olarak işaretlediğini anlattı.

Dumanlı, "İlk yalnız uçuşumu yaptım. Kontrolün tamamen bende olması çok keyifli. Havada olmak özgürlük, hepimiz her zaman uçmayı özlüyoruz." dedi.

Aynı sınıf öğrencilerinden Şevval Demirbay ise ilkokuldayken babasının iki uçak maketi almasının ardından pilot olmaya karar verdiğini anlattı.

Babasının da gençliğinde pilotaj sınavlarını kazandığını fakat dönemin şartları nedeniyle pilot olamadığını ifade eden Demirbay, "Hem babamın hem de kendi hayalimi gerçekleştirmek üzere bu kurumdayım. Burada olmaktan çok gurur duyuyorum. Uçmak her zaman hayalimdi." ifadelerini kullandı.

Muhabir: Selma Kasap

06 Mar 2024 - 14:16 Ankara- Eğitim & Kültür

Mahreç  Anadolu AjansıBAY ELEMAN ARANIYOR

Bilgisayar Kullanmasını bilen, LPG Projesi hazırlayacak, Eksoz Emisyon ölçümü yapacak Bay Eleman Aranıyor. KUBİLAY OTO ELEKTRİK LPG Dönüşüm 0 546 225...

ELEMAN ARANIYOR

Arçelik yetkili servisine en az lise mezunu B sınıfı ehliyetli personel alınacaktır Tel 0552 731 92 33

MUHASSEBE ELEMANI ARANIYOR

ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE BAY & BAYAN MUHASSEBE ELEMAN ARIYORUZ

GÜMÜŞLER TRAKTÖR OTOMOTİ̇V SAN.Tİ̇C. LTD. ŞTİ̇.

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay akaryakıt satış elemanı alınacaktır. müracaatlar şahsen yapılacaktır.

0(000) 000 00 00 OPET ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

ELEMANLAR ARANIYOR

KARAKUŞLAR AYGAZ TÜP BAYİİ VE SENDEO KARGODA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE EHLİYETLİ BAY ELEMAN VE BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.

Mikail Karakuş 0544 346 86 86

ELEMANLAR ARANIYOR

KARÇEK TARIM ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Kiralık Oto Yıkama

Kiralık Oto Yıkama şartlar yüz yüze görüşülecek 0543 485 8743

ELEMANLAR ARANIYOR

Temap harita ve inşaat Mühendislik Ön Muhasebe Personeli *Ms Office (word-excell) programlarına hakim. *Faturalama ve ön muhasebe işlerini yönetebil...

MATEMATİK DERSİ VERİLİR

İşletme mezunuyum kendi evimde İlk ve Ortaokul öğrencilerine matematik dersi vermekteyim ilgilenirseniz . Ayrıntı ve bilgi için 0543 583 86 11

KİRALIK İŞYERi

Kızılcaoba Mahallesi Kışla Caddesi Corcular Market yanı 66 m2 işyerim kiralıktır. Tel: 0 543 618 21 04