Maden faciasında ölen 263 madenci dualarla anıldı

Zonguldak’ta 32 yıl önce, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait Kozlu ilçesindeki maden ocağındaki grizu faciasında hayatını kaybeden 263 maden işçisi dualarla anıldı.

Maden faciasında ölen 263 madenci dualarla anıldı
Maden faciasında ölen 263 madenci dualarla anıldı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü Uzun Mehmet Kuyubaşı’nda 07.45’te gerçekleştirilen törende GMİS Genel Sekreteri Yener Arslanbuğa konuşma yaptı. 3 Mart 1992 tarihinde yaşanan grizu faciasında hayatını kaybeden 263 maden işçisini anan Arslanbuğa, “Yine 7 Mart 1983’te Armutçuk’ta 103 arkadaşımız, 7 Ocak 2013 tarihinde taşeron şirketin çalıştığı alanda meydana gelen kazada 8 arkadaşımızı kaybettik. Yakın zamanda Amasra’da 43 madencimizi kaybettik. Tüm maden şehitlerimizi sevgi ve saygıyla anıyorum. Madencilik dünyanın en zor, en ağır ve en disiplinli mesleklerinden biridir. Bizler bunun farkında olarak yıllardır atalarımızdan gelen gelenek ile yerin metrelerce altında alın terimizle taşkömürünü yer üstüne çıkartarak ekonomiye kazandırıyoruz” dedi.

Anma programında din görevlisi ve bir maden işçisi tarafından Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi, madencilere ikramlarda bulunuldu. Programın sona ermesinin ardından mesaiye başlayacak maden işçileri çalışmak üzere yer altına indi.

Gece vardiyasından çıkan işçiler ise evlerinin yolunu tuttu.

16 yıllık maden işçisi 41 yaşındaki Murat Aldırtmaz, dünyanın en zor mesleklerinden birini yaptıklarını, devletin ve kurumun çalışma şartlarını en iyi şekilde oluşturduğunu ifade etti. Gazetecilere konuşan Aldırtmaz, “Acı büyük. Allah bir daha böyle acılar göstermesin. Üzüntülüyüz ama ekmeğimizi kazanmak zorundayız. Aynı şekilde devam edeceğiz. Biz ekmeğimizi yer altından kazanıyoruz başkaları başka meslekler yaparak kazanıyor. Allah bize burayı nasip etti. Devletimiz için en layıkıyla görevimizi yapıyoruz, yapacağız. Bunun tabi bedelleri de oluyor. Yapacak bir şey yok. Şu anda devletimiz, kurumumuz o yıldan bugüne kadar iş güvenliği açısından çok şeyler değişti. Teknolojik, bilimsel, eğitimler, kurslarla bilinçlendiriliyoruz. Biz de 16 yıllık madenciyiz. Tecrübe kazandık diye madeni boş vermek olmaz. Kurum olsun, devletimiz olsun bütün imkanları bize tanıyor. İş güvenliği açısından en üst seviyelere çıkıyoruz. Ne gerekiyorsa yapılıyor. Biz de elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışıyoruz. Allah inşallah bir daha kaza bela göstermez” dedi.

Törene CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ece, TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz, GMİS Genel Merkez yöneticileri, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve madenciler katıldı.

04 Mar 2024 - 09:45 Zonguldak- Yaşam

Mahreç  İhaBAY ELEMAN ARANIYOR

Bilgisayar Kullanmasını bilen, LPG Projesi hazırlayacak, Eksoz Emisyon ölçümü yapacak Bay Eleman Aranıyor. KUBİLAY OTO ELEKTRİK LPG Dönüşüm 0 546 225...

ELEMAN ARANIYOR

Arçelik yetkili servisine en az lise mezunu B sınıfı ehliyetli personel alınacaktır Tel 0552 731 92 33

MUHASSEBE ELEMANI ARANIYOR

ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE BAY & BAYAN MUHASSEBE ELEMAN ARIYORUZ

GÜMÜŞLER TRAKTÖR OTOMOTİ̇V SAN.Tİ̇C. LTD. ŞTİ̇.

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay akaryakıt satış elemanı alınacaktır. müracaatlar şahsen yapılacaktır.

0(000) 000 00 00 OPET ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

ELEMANLAR ARANIYOR

KARAKUŞLAR AYGAZ TÜP BAYİİ VE SENDEO KARGODA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE EHLİYETLİ BAY ELEMAN VE BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.

Mikail Karakuş 0544 346 86 86

ELEMANLAR ARANIYOR

KARÇEK TARIM ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Kiralık Oto Yıkama

Kiralık Oto Yıkama şartlar yüz yüze görüşülecek 0543 485 8743

ELEMANLAR ARANIYOR

Temap harita ve inşaat Mühendislik Ön Muhasebe Personeli *Ms Office (word-excell) programlarına hakim. *Faturalama ve ön muhasebe işlerini yönetebil...

MATEMATİK DERSİ VERİLİR

İşletme mezunuyum kendi evimde İlk ve Ortaokul öğrencilerine matematik dersi vermekteyim ilgilenirseniz . Ayrıntı ve bilgi için 0543 583 86 11

KİRALIK İŞYERi

Kızılcaoba Mahallesi Kışla Caddesi Corcular Market yanı 66 m2 işyerim kiralıktır. Tel: 0 543 618 21 04