Definecilerin ortaya çıkardığı sarnıç, 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi

Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Göksun ilçesinde kaçak kazı sonrasında tespit edilen sarnıcın bulunduğu bölgeyi 1.derece arkeolojik sit alanı ilan etti.

Resmi Gazete’de yayımlanan kurul kararında; yoğun bir şekilde kaçak kazı yapılan alanda, sur duvarı ve Horasan harcı ile yapılmış sıvalı bir yapı tespit edildiği bilgisine yer verildi.

Göksun’un Ortatepe Mahallesi’ndeki bir tarihi yapı daha sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, mahalleye hakim bir tepe üzerindeki sur duvarı ve sarnıç tespit edilen bölgeyi, 1.derece arkeolojik sit alanı olarak ilan etti.

Kurul kararında; sit alanı ilan edilmesini müteakip de güvenlik önlemlerinin alınacağı bilgisi yer aldı.

Alanla ilgili olarak şu tespitler yapıldı:

“Ortatepe Mahallesi’nin kuş uçuşu 1,5 kilometre doğusunda, ovadan yaklaşık 50 metre yüksekliğinde bir tepenin zirvesinde olduğu görülmüştür. 60 metre çapında oval formlu zeminde yıkılmış temel izleri görülürken 120 cm genişliğinde sur duvarı olarak değerlendirilebilecek moloz taş örgülü duvar kalıntısı yer almaktadır. Ayrıca, Horasan harcı ile yapılmış yüzeyi sıvalı mekanın ise sarnıç olduğu değerlendirilmektedir. Yoğun kaçak kazılarla ortaya çıkan zemin seviyesinin altında da taş duvar kalıntıları gözlemlenmiştir.”

03 Mar 2024 - 11:45 Kahramanmaraş- Güncel

Mahreç  Hakan CeranELEMAN ARANIYOR

Arçelik yetkili servisine en az lise mezunu B sınıfı ehliyetli personel alınacaktır Tel 0552 731 92 33

MUHASSEBE ELEMANI ARANIYOR

ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE BAY & BAYAN MUHASSEBE ELEMAN ARIYORUZ

GÜMÜŞLER TRAKTÖR OTOMOTİ̇V SAN.Tİ̇C. LTD. ŞTİ̇.

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay akaryakıt satış elemanı alınacaktır. müracaatlar şahsen yapılacaktır.

0(000) 000 00 00 OPET ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

ELEMANLAR ARANIYOR

KARAKUŞLAR AYGAZ TÜP BAYİİ VE SENDEO KARGODA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE EHLİYETLİ BAY ELEMAN VE BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.

Mikail Karakuş 0544 346 86 86

ELEMANLAR ARANIYOR

KARÇEK TARIM ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Kiralık Oto Yıkama

Kiralık Oto Yıkama şartlar yüz yüze görüşülecek 0543 485 8743

ELEMANLAR ARANIYOR

Temap harita ve inşaat Mühendislik Ön Muhasebe Personeli *Ms Office (word-excell) programlarına hakim. *Faturalama ve ön muhasebe işlerini yönetebil...

MATEMATİK DERSİ VERİLİR

İşletme mezunuyum kendi evimde İlk ve Ortaokul öğrencilerine matematik dersi vermekteyim ilgilenirseniz . Ayrıntı ve bilgi için 0543 583 86 11

KİRALIK İŞYERi

Kızılcaoba Mahallesi Kışla Caddesi Corcular Market yanı 66 m2 işyerim kiralıktır. Tel: 0 543 618 21 04

BAYAN ELEMAN ARANIYOR

BAYAN MUHASEBE ELEMAN ARANIYOROrganizede kurulan işletmemize iş tecrübesi olan bayan muhasebe elemanı alınacaktır. Tel: 0553 940 23 75 Mail:Ybmermerr@...