Depremzede üreticilerin hibeyle aldıkları koyunlarda ilk yavru sevinci

Elbistan’daki depremzede üreticiler, asrın felaketinde telef olan hayvanlarının yerine hibe olarak verilen koyunların ilk yavrularını doğurmasıyla bir...

Depremzede üreticilerin hibeyle aldıkları koyunlarda ilk yavru sevinci
Depremzede üreticilerin hibeyle aldıkları koyunlarda ilk yavru sevinci
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’daki depremzede üreticiler, asrın felaketinde telef olan hayvanlarının yerine hibe olarak verilen koyunların ilk yavrularını doğurmasıyla birlikte ayrı bir sevinç yaşıyor.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Tontuş da; üreticilerin bu sevincine ortak olarak, “Doğan kuzular, acı günleri geride bırakmaya başladığımızın ve umudun simgeleri” dedi.

6 Şubat 2023’te yaşanan asrın felaketi, insan yaşamının yanında üretime de büyük darbe vurdu. Özellikle hayvancılık sektörü önemli bir kayıp yaşadı. Çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan yıkılan ahırlarda telef oldu. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de; üreticinin yaralarını sarmak için depremin hemen ardından harekete geçti. Depremzede üreticilere ilk etapta yem dağıtımı yapıldı. Daha sonra ise, kurum personelleri sahaya inerek hayvan ve ağıl-ahır kayıplarına ilişkin gerekli incelemeleri yaptı. Yıkılan ağıl ve ahırlar için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gönderdiği çadırlar dağıtıldı.

Destek çalışmaları bununla da bitmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı, asrın felaketinde hayvanlarını kaybeden üreticilere yenilerinin hibe edilmesi projesini hayata geçirdi. Elbistan’daki üreticilere, depremde kaybettiklerinin sayısınca büyük ve küçükbaş hayvan teslimatları tamamlandı. Yine, süt üreticilerine yönelik de soğutma tankı ve sağım makinesi gibi hibeler de gerçekleştirilecek üretimin sürekliliği konusunda her türlü destek sağlandı.

Elbistan’a bağlı kırsal mahallelerde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlar, hibe olarak ilk hayvanlarını geçtiğimiz temmuz ayında aldı. Yaklaşık 8 aydır özenle bakılan koyunlar, ilk yavrularını doğurdu. Kuzuların dünyaya gelişi, baharı simgelemesinin yanında deprem sonrasındaki umudun da adı oldu.

Depremden sonra doğan yavru kuzuların anneleriyle buluşması renkli görüntüler oluştururken Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Tontuş da, üreticilerin heyecanına ortak oldu.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Tontuş, asrın felaketinin üzerinden 1 yıl geçtiğini ve bu süre zarfında her zaman üreticinin yanında olduklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tüm imkanlarını afetzedeler için seferber ettiğini vurgulayan Tontuş, “Çok zor bir dönem yaşamlarına rağmen üretimden vazgeçmeyen üreticilerimizin her zaman yanında olmaya çalıştık. Afetzede üreticilerimize geçtiğimiz temmuz ayında küçükbaş hayvan dağıtımı yapmıştık. Yaraların sarılması, sektörün canlanması ve yeniden ayağa kalkması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Bugün de üreticilerimize hibe olarak dağıttığımız koyunlar ilk yavrularını dünyaya getirdi. Ağıllarda kuzu sesleri yankılanıyor. Üretim için, üretici için her zamankinden özel bir anlamı var bu seslerin.

İnşallah bundan sonraki süreçte de tüm üreticilerimizle omuz omuza olmaya gayret edeceğiz. Her türlü sorun ve sıkıntılarının çözümü için çaba göstereceğiz. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun. Bol ve bereketli sezon diliyorum” ifadelerini kullandı.

Üreticiler de; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe ettiği koyunlarla zararlarını telafi ettiklerini, yeni doğan kuzularla da sevinçlerinin ikiye katlandığını söylediler.

01 Mar 2024 - 15:35 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan CeranBAY ELEMAN ARANIYOR

Bilgisayar Kullanmasını bilen, LPG Projesi hazırlayacak, Eksoz Emisyon ölçümü yapacak Bay Eleman Aranıyor. KUBİLAY OTO ELEKTRİK LPG Dönüşüm 0 546 225...

ELEMAN ARANIYOR

Arçelik yetkili servisine en az lise mezunu B sınıfı ehliyetli personel alınacaktır Tel 0552 731 92 33

MUHASSEBE ELEMANI ARANIYOR

ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE BAY & BAYAN MUHASSEBE ELEMAN ARIYORUZ

GÜMÜŞLER TRAKTÖR OTOMOTİ̇V SAN.Tİ̇C. LTD. ŞTİ̇.

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay akaryakıt satış elemanı alınacaktır. müracaatlar şahsen yapılacaktır.

0(000) 000 00 00 OPET ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

ELEMANLAR ARANIYOR

KARAKUŞLAR AYGAZ TÜP BAYİİ VE SENDEO KARGODA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE EHLİYETLİ BAY ELEMAN VE BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.

Mikail Karakuş 0544 346 86 86

ELEMANLAR ARANIYOR

KARÇEK TARIM ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Kiralık Oto Yıkama

Kiralık Oto Yıkama şartlar yüz yüze görüşülecek 0543 485 8743

ELEMANLAR ARANIYOR

Temap harita ve inşaat Mühendislik Ön Muhasebe Personeli *Ms Office (word-excell) programlarına hakim. *Faturalama ve ön muhasebe işlerini yönetebil...

MATEMATİK DERSİ VERİLİR

İşletme mezunuyum kendi evimde İlk ve Ortaokul öğrencilerine matematik dersi vermekteyim ilgilenirseniz . Ayrıntı ve bilgi için 0543 583 86 11

KİRALIK İŞYERi

Kızılcaoba Mahallesi Kışla Caddesi Corcular Market yanı 66 m2 işyerim kiralıktır. Tel: 0 543 618 21 04