Elbistanlı öğrencilerden araç sahiplerinin ‘çalınma’ endişesini bitirecek proje

Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Uzaktan Araç Kontrol ve Takip’ adlı proje, TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmanın böl...

Elbistanlı öğrencilerden araç sahiplerinin ‘çalınma’ endişesini bitirecek proje
Elbistanlı öğrencilerden araç sahiplerinin ‘çalınma’ endişesini bitirecek proje
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Uzaktan Araç Kontrol ve Takip’ adlı proje, TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmanın bölge finalinde yarışmaya hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 23 bin 66 proje başvurusu yapıldı. Proje başvuruları, görevli jüri üyeleri tarafından değerlendirilmiş ve yapılan ön değerlendirme sonucunda 12 alanda toplam 1219 proje bölge yarışmasına katılmaya hak kazandı. Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Bilişim Teknolojileri alanı öğrencileri İsmail Baki Çil, Halil İmre ve Muhammet Çirci de danışman öğretmenleri Süleyman Alkaya nezaretinde yarışmaya Uzaktan Araç Kontrol ve Takip’ adlı proje ile katıldı. Elbistanlı öğrencilerin hazırladığı bu proje, Kahramanmaraş genelinde ön değerlendirmeyi geçerek bölge finalinde yarışmaya hak kazandı. Elbistanlı öğrencilerin projesi, Kahramanmaraş genelinde bölge finaline gidecek 4 projeden biri oldu.

İsmail Baki Çil, Halil İmre ve Muhammet Çirci adlı öğrencilerin hazırladığı bu proje, araçların çalınmasını tarihe karıştırmayı amaçlıyor. Her araca uygun olarak dizayn edilen kontrol sistemi, cep telefonuna entegre olarak çalışıyor. Araç sahibi, aracını cep telefonunun tuşlarıyla uzaktan çalıştırabiliyor. Hırsızlık ya da istenmeyen durumlarda ise aracı stop ettiriyor. Araç, sahibinin komutunu alana kadar da çalışmıyor. Tüm bu önlemlere rağmen çalınması ya da kaybolması gibi durumda ise, araç üzerindeki SIM karttan mesaj yoluyla tam konumu bulunuyor.

Sistem, güvenliğin yanında aracın diğer özelliklerini de uzaktan aktif etme imkanı sunuyor. Araç sahibi, klima başta olmak üzere birçok özelliği mesaj ile açıp kapatabiliyor. Sistem, eklenecek sensörler yardımıyla da güvenliği ve konforu en üst seviyeye taşıyabiliyor.

Elbistanlı öğrencilerin hazırladığı proje, 4-7 Mart tarihleri arasında Adana’da düzenlenecek sergi ve bölge finalinde jürinin önüne çıkacak.

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, geliştirdikleri projeden dolayı öğrenci ve öğretmenlerini tebrik etti.

Kahramanmaraş genelinde bölge finallerine katılmaya hak kazanan 4 projeden birinin Elbistan’dan çıkmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Çetin, öğrenciler ve öğretmenlerine başarılar diledi.

24 Şub 2024 - 17:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice KökerBAY ELEMAN ARANIYOR

Bilgisayar Kullanmasını bilen, LPG Projesi hazırlayacak, Eksoz Emisyon ölçümü yapacak Bay Eleman Aranıyor. KUBİLAY OTO ELEKTRİK LPG Dönüşüm 0 546 225...

ELEMAN ARANIYOR

Arçelik yetkili servisine en az lise mezunu B sınıfı ehliyetli personel alınacaktır Tel 0552 731 92 33

MUHASSEBE ELEMANI ARANIYOR

ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE BAY & BAYAN MUHASSEBE ELEMAN ARIYORUZ

GÜMÜŞLER TRAKTÖR OTOMOTİ̇V SAN.Tİ̇C. LTD. ŞTİ̇.

AKARYAKIT SATIŞ ELEMANI

istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay akaryakıt satış elemanı alınacaktır. müracaatlar şahsen yapılacaktır.

0(000) 000 00 00 OPET ELBİ̇STAN ENSAR PETROL

ELEMANLAR ARANIYOR

KARAKUŞLAR AYGAZ TÜP BAYİİ VE SENDEO KARGODA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE EHLİYETLİ BAY ELEMAN VE BİLGİSAYARDAN ANLAYAN BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR.

Mikail Karakuş 0544 346 86 86

ELEMANLAR ARANIYOR

KARÇEK TARIM ÜRÜNLERİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Kiralık Oto Yıkama

Kiralık Oto Yıkama şartlar yüz yüze görüşülecek 0543 485 8743

ELEMANLAR ARANIYOR

Temap harita ve inşaat Mühendislik Ön Muhasebe Personeli *Ms Office (word-excell) programlarına hakim. *Faturalama ve ön muhasebe işlerini yönetebil...

MATEMATİK DERSİ VERİLİR

İşletme mezunuyum kendi evimde İlk ve Ortaokul öğrencilerine matematik dersi vermekteyim ilgilenirseniz . Ayrıntı ve bilgi için 0543 583 86 11

KİRALIK İŞYERi

Kızılcaoba Mahallesi Kışla Caddesi Corcular Market yanı 66 m2 işyerim kiralıktır. Tel: 0 543 618 21 04