Elbistan Öğretmenevi’nin temeli törenle atıldı

Elbistan Öğretmenevi kompleksinin temeli, törenle atıldı. 150 yataklı olarak inşa edilen öğretmenevi, birçok sosyal etkinliğin de yapılabileceği çok amaçlı salona sahip olacak.

Elbistan Öğretmenevi’nin temeli törenle atıldı
Elbistan Öğretmenevi’nin temeli törenle atıldı
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Öğretmenevi kompleksinin temeli, törenle atıldı. 150 yataklı olarak inşa edilen öğretmenevi, birçok sosyal etkinliğin de yapılabileceği çok amaçlı salona sahip olacak.

Kışa Caddesi’nde yapımına başlanan Elbistan Öğretmenevi, sadece milli eğitim camiası için değil tüm Elbistan’a kazandırılan önemli bir yatırım olacak. 5 bin 538 m² kapalı alana sahip; bodrum+ zemin+ 3 kattan oluşacak ve bünyesinde çok amaçlı da bir salonu barındıracak öğretmenevi kompleksinin temel kazısı geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Elbistan Öğretmenevi’nin temeline ilk beton geniş katılımlı bir törenle döküldü.

Törene, TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyon Başkanı Vahit Kirişçi, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Mevlüt Kurt ve Ömer Oruç Bilal Debgici ile Elbistan Kaymakamı Yunus Ataman, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Mehmet Bölükbaşı, kurum müdürleri, daire amirleri, milli eğitim camiası ve belediye başkan aday adayları ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman yaptı.

Kahraman, öğretmenevi kompleksinin Elbistan’a değer katacağını belirterek, “2 yıl önce başladığımız ve arazi problemini halledip 2 ay öncede sözleşmesini imzaladığımız ve KDV hariç 93 milyon liraya ihale ettiğimiz ve kadim şehrimiz beylik başkentimiz Elbistan’ımıza değer katacak öğretmenevimiz hayırlı olsun. İnşallah Mayıs 2025 tarihinde tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

Daha sonra mikrofona davet edilen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mevlüt Kurt ise, “150 yataklı öğretmenevimizin temelini atıyoruz. Yaklaşık 11 ay önce bir deprem yaşadık. Elbistan’ımız tamamen yıkıldı sayılır. Biz inanıyoruz ki devlet ve millet olarak bu zorluğun üstesinden geleceğiz. Hızlı bir şekilde Elbistan’ımızı eski günlerinden daha iyi bir şekilde hem inşa hem de ihya edeceğiz. Bunun ilk örneklerinden bir tanesi Türkiye yüzyılında şuan öğretmenevimizin temel atma töreniyle başlıyoruz. Hızlı bir şekilde yapımı biterek milli eğitim camiamıza ve Elbistanlı hemşerilerimize hizmet edecek büyük bir eser olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici de; öğretmenevinin Elbistan’a kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek Elbistan’ın diğer ihtiyaçlarının da en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Programın son konuşmasını ise TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyon Başkanı Vahit Kirişçi yaptı.

Kirişçi, “Elbistan’ımızda hayırlı bir işe daha tanıklık ediyoruz. Bu eseri Elbistan’ımıza kazandıran ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. At ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Bu inşaat kısa sürede tamamlanmış olacak inşallah.

Depremin ilk anından itibaren Kahramanmaraş’ımıza ilgisini hiç eksik etmeyen Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tesislerle çok mutlu olduğunu biliyoruz. Zira kalıcı konutları, köy evleri ve işyerlerini yapmak yetmiyor. Çünkü şehir bir bütünse şehrin ihtiyaçlarının tamamının bir şekilde inşası gerekiyor. Öğretmenevi de küçümsenecek bir yatırım değil. Elbistan’ımızdan sonra Kahramanmaraş’ımıza da kapsamlı bir projeyi hayata geçireceğiz. İnşallah kazasız belasız tamamlarız. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç tarafından dua edildi. Tören, protokol üyelerinin butona basıp Elbistan Öğretmenevi’nin temeline ilk betonu dökmesiyle sona erdi.

29 Ara 2023 - 17:54 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice Köker