Depolamalı güneş enerjisi santrali için 306 milyon liralık yatırım

Afşin’de özel bir firma tarafından hayata geçirilecek depolamalı güneş enerjisi santrali (GES) için 306 milyon liraya mal olacak.

Afşin’de özel bir firma tarafından hayata geçirilecek depolamalı güneş enerjisi santrali (GES) için 306 milyon liraya mal olacak.

İlçeye bağlı Büyüktatlar Mahallesi’ndeki GES, 30 MWe kurulu güce sahip olacak ve diğer tesislerden farklı şekilde ürettiği elektriği depolayabilecek.

Depolamalı GES, temelde güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü bir sistem olarak biliniyor. Depolamalı GES'in en büyük avantajı ise, enerji üretiminin sürekliliğini sağlamasıdır. Günün belirli saatlerinde güneş ışığının yetersiz olması veya tamamen olmaması durumunda bile, depolanan enerji kullanılarak enerji ihtiyacı karşılanabiliyor.

Son dönemde yaygın olarak kullanılan bu sistem, bölgede bir ilke imza atılarak Afşin ilçesinin Büyüktatlar Mahallesi’nde hayata geçirilecek.

Özel bir firmanın yapacağı yenilenebilir enerji yatırımın maliyeti ise 306 milyon lira olacak. Fotovoltaik güneş panelleri kullanılacak tesisin toplam kurulu gücü 30 MWe olarak planlandı. Tesisin, yıllık yaklaşık 60 milyon kWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip olacağı öngörülüyor. GES tesisinde üretilecek elektrik enerjisi Elbistan TES Pınarbaşı EİH, 154 kV üzerinden şebekeye aktarılacak. Şebekeye verilemediği durumlarda 30 MWh kapasiteli elektrik depolama tesisinde depolanacak.

Tesiste, her biri 600 Wp güce sahip 50 bin adet güneş modülü ile 7 adet depolama konteynerleri yer alacak. Yaklaşık 500 dekar arazi üzerine yapılacak depolamalı GES için ÇED süreci başlatıldı. ÇED sürecinin olumlu sonuçlanmasının ardından yatırımın hayata geçeceği öğrenildi.

23 Ara 2023 - 14:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran