Kahramanmaraş'ta İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi

Kahramanmaraş'ta, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi. Kahramanmaraş Platformu tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayı...

Kahramanmaraş'ta İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi
Kahramanmaraş'ta İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi
+2
Video için play'e tıklayın

Kahramanmaraş'ta, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Kahramanmaraş Platformu tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla organize edilen etkinlikte çok sayıda vatandaş merkez Onikişubat ilçesindeki Mahmut Esad Coşan Camisi önünde toplandı.

Katılımcılar buradan ellerinde bayraklarla İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki sloganları atarak Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önüne kadar yürüdü.

Burada İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenler için dualar edildi Kur'an-ı Kerim okundu.

Grup adına konuşan Süleyman Erayman, 75 yıldır Filistin'de büyük zulümler işleyen İsrail'in 7 Ekim sonrasında saldırılarını daha da artırdığını söyledi.

Gazze'de tam anlamıyla bir soykırım yapan işgalcilerin son 2 aylık süreçte, yaklaşık 13 bini çocuk ve kadın olmak üzere 17 binden fazla Filistinliyi şehit ettiğini aktaran Erayman, işgalcilerin Gazze'ye uluslararası sözleşmelerce yasaklanmış bombalarla saldırmaya devam ettiğini kaydetti.

İnsanlık tarihinde örneğine az rastlanılan bir zulmün dünyanın gözleri önünde yaşandığını belirten Erayman, "BM ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından alınan tüm uluslararası kararlara rağmen işgalci İsrail, hukuku tanımıyor, saldırmaya ve işgale devam ediyor. Ne yazık ki dünyanın gözleri önünde yaşanan bu zulmü durduracak somut adımlar atılmıyor." dedi.

Konuşmanın ardından 11 yaşındaki Meryem Kurşun İngilizce olarak yaptığı konuşmada, gözyaşlarını tutamayarak tüm dünyayı Gazze'de yaşanan drama karşı duyarlı olmaya davet etti.

Etkinliğe, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

10 Ara 2023 - 21:03 Kahramanmaraş- Güncel

Mahreç  Anadolu Ajansı