Yeni tip gübre üretilmesini amaçlayan projeye TÜBİTAK desteği

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı’nın yürütücülüğünü yaptığı ve fosfor rezervinden yeni tip gübre üretilmesini kullanılmasını amaçlayan proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer görüldü.

KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı’nın yürütücülüğünü yaptığı, Prof. Dr. Muhammet Köse, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Demir ve Dr. Öğr. Üyesi Bedriye Bilir’in araştırmacı olarak görev aldığı "Topraklarda Fosfor Fiksasyonunu Azaltabilmek İçin Diatomitin Fiziksel ve Kimyasal Modifikasyonu ile Reaktif Diatomit-Fosfor Esaslı Gübreler Elde Etmek ve Bunların Etkinliğini Buğday Bitkisi Yetiştirerek İncelemek" başlıklı proje TÜBİTAK "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı-Özel Çağrılar (BİNBİRÇABA)" kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

Bütçesi yaklaşık 1 milyon 300 bin lira olan projeyle ilgili değerlendirme yapan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı, tarımda yaygın olarak kullanılan fosforlu gübrelere ilişkin yeni bir teknik geliştirmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin fosfor rezervine dikkat çeken Saltalı, “Fosfor, bitkilerin beslenmesinde mutlak gerekli olan makro besin elementlerinden birisidir. Ancak, topraklara gübre olarak uygulanan fosforun yüzde 70-90’ı bitkilerin alamayacağı forma dönüşmekte, buna karşın uygulanan gübrenin yüzde 10-30’u bitkiler tarafından alınabilmektedir. Türkiye, fosforlu gübre hammaddesinin yaklaşık yüzde 90’nını ithal etmektedir. Araştırma kapsamında, ülkemizde bol miktarda rezervi olan doğal bir materyalin çeşitli modifikasyon teknikleri kullanılarak reaktif hale getirilmesi ve fosfor bağlayan toprak parçacık yüzeylerinin maskelenmesi hedeflenmektedir. Reaktif materyal ve fosfor ile yeni tip gübreler elde edilebilecek ve fosforlu gübre kullanımı azalabilecektir. TÜBİTAK tarafından desteklenen proje ile yeni tip reaktif fosforlu gübre formülasyonları için temel veriler elde edilecektir” ifadelerini kullandı.

07 Ara 2023 - 16:18 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran