Elbistan’da 2 bin konut+işyerini kapsayan dönüşüm başlıyor

Elbistan’da, ticari hayatın can damarı olan 7 cadde ile Cumhuriyet Mahallesi’ni de içine alan 2 bin konut ve işyerinden oluşan yerinde dönüşüm projesi için ilk kazma vuruldu.

Elbistan’da 2 bin konut+işyerini kapsayan dönüşüm başlıyor
Elbistan’da 2 bin konut+işyerini kapsayan dönüşüm başlıyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ‘Elbistan’ın yeniden dönüşümü’ olarak adlandırdığı dev projenin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ortaklaşa hayata geçirileceğini ve yaklaşık 10 milyar TL’lik bütçesinin olduğunu söyledi.

Elbistan’da 2 bin konut+işyerini kapsayan dönüşüm başlıyor

İlk kazma Ahmet Karacabey’de vuruldu

Elbistan Belediyesi, Kahramanmaraş Caddesi, Malatya Caddesi, İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı, Hacı Esat Efendi Caddesi, Hulusi Efendi Caddesi, Ahmet Karacabey Caddesi ve Dulkadiroğlu Caddesi ile Cumhuriyet Mahallesi’ndeki gecekondu bölgesinin dönüşümü için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile protokol imzaladı.

Elbistan’da 2 bin konut+işyerini kapsayan dönüşüm başlıyor

Protokol çerçevesinde; depreme dayanıklı işyeri+konut şeklinde 2 bin bağımsız bölümden oluşacak yeni bir yerinde dönüşüm için ilk temel Ahmet Karacabey Caddesi’nde kazıldı.

Elbistan’da 2 bin konut+işyerini kapsayan dönüşüm başlıyor

“İnşa faaliyetini tamamlayacağımız konut sayısı 2 bin olacak”

 Temel kazısının yapıldığı bölgede açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Elbistan için tarihi günlerden birini yaşadıklarını dile getirdi.

Başkan Gürbüz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile gerçekleştirilecek dönüşüm projesinde sözleşme aşamasına geldiklerini belirterek, “Depremden sonra çok büyük oranda yıkım gerçekleşmiş ve depremin merkez üssü olan Elbistan’da yaklaşık 20 bin bağımsız bölüm ve birçok işyerimizi kaybettik. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla yapmış olduğumuz protokol kapsamında Elbistan’ın yeniden dönüşüm projesini bugün başlatıyoruz. Müteahhit firmayla sözleşme aşamasına geldik. Ahmet Karacabey Caddesi’ndeki bu alandan başlatacağımız projede; yakın zamanda fore kazıkların çakılmasını bekliyoruz. Yaklaşık 420 civarında bir fore kazıkla temel çalışmaları başlayacak. Bu çalışma bizim için çok önemli. Elbistan, zemin sıvılaşması çok olan bir yapıda olduğu için temellerin de fore kazıkla yapılması önem arz ediyor.

Şehir merkezindeki ticari aks olarak ifade edebileceğimiz Kahramanmaraş Caddesi, Malatya Caddesi, İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı, Hacı Esat Efendi Caddesi, Hulusi Efendi Caddesi, Ahmet Karacabey Caddesi ve Dulkadiroğlu Caddesi'ni kapsayan, dönüştürücü bir yerinde dönüşüm projesi başlatıyoruz. Ticari hayatımızın ana omurgasını oluşturan bu bölgelerde hem konut hem de işyeri çalışmalarına başlıyoruz. İnşa faaliyetini tamamlayacağımız konut sayısı 2 bin olacak” dedi.

“1500 konutumuz teslime hazır”

 TOKİ’nin de katkısı ile ilçe genelinde toplamda 10 bin konutluk bir çalışma sürdürüldüğüne değinen Başkan Gürbüz, “TOKİ; 3 bin 500 civarında Elbistan’da konut üretiyor. 2 bin konut ve işyerini de Elbistan Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla üretimini gerçekleştireceğiz. Bölgedeki kira ve gayrimenkul artışlarının tamamının önüne geçmiş olacağız. Hızla tamamlayarak vatandaşımıza hem işletmelerini en kısa sürede açma hem de konutlarını yerinde dönüşümle taşınma fırsatı sunacağız.

Bugün itibariyle TOKİ’miz yaklaşık 1500 konutumuzu teslime hazır hale getirdi. Aralık itibariyle de hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Vatandaşlarımızın 5 bin 700 civarında da yerinde dönüşüm projesinden faydalanmayla ilgili talepleri var. Toplam olarak yaklaşık 10 bin konutu tamamlamış olacağız. Bu 10 bin konut, Elbistan’ın depremde kaybettiği konut stokunun yaklaşık yüzde 50’sine denk geliyor. Biz, Elbistan Belediyesi olarak vatandaşlarımıza 250 civarında yeni ruhsat verdik. Orta hasarlı binalarımızın güçlendirilmesi ile ilgili herhangi bir talep kalmadı. Bir taraftan da kendi vatandaşlarımızın yerinde dönüşüm taleplerini karşılıyor ve ruhsat işlemleri yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Mahallesi’nde gecekondu olarak adlandırılan bölgedeki 50 yıllık soruna da neşter vuracaklarının altını çizen Başkan Gürbüz, “Elbistan için yaklaşık 50 yıllık bir sorun olan Cumhuriyet Mahallemizdeki gecekondu bölgemiz vardı. Bu bölgede de yerinde dönüşüm-kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatıyoruz. Depremden sonra devletimizin çok güçlü bir şekilde Elbistan’da varlığını hissettirmesi, büyük yatırımları Elbistan için seferber etmesi bizi çok mutlu etti. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki tek katlı yapılarda herhangi bir yıkım yaşanmadı. Biz şimdi oranın da dönüşümünü yapacağız. Oradaki vatandaşlarımızı mağdur etmeden hak sahipliği oluşmuş olanları konutları ile buluşturacağız. Diğer taraftan da depremde konutunu kaybetmiş olan vatandaşlarımıza orada yeni bir yaşam imkanı sunmuş olacağız” dedi.

 “Hem işyerinde hem de konutlarda bir sorun kalmayacak”

 Dar gelirli kiracıları da ev sahibi yapmak istediklerine işaret eden Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 20 bin bağımsız bölümün yeniden inşa edilmesi ciddi ve büyük bir çalışma. Elbistan’da hem işyerinde hem de konutlarda bir sorun kalmayacak. Depremin üzerinden 10 aylık bir zaman geçmiş. Bu zaman süresi içinde devlet burada yaklaşık 3 bin 500 konutu hazır hale getirmiş. Yerel idareler olarak bizler de Sayın Cumhurbaşkanımızın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ve bölge milletvekillerimizin başkanlığında üzerimize düşen çalışmaları tamamlayacağız. Kiralar düşecek, sosyal yaşam alanları ile birlikte Elbistan, 6 Şubat’tan daha güzel bir hale kavuşacak. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, depremin ilk gününden bugüne kadar bölge insanımıza göstermiş oldukları sahiplilik, destek ve ilgisi nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki Beyler depremden sonra çok kez buraya geldiler. Buradaki yaşam koşullarıyla tek tek ilgilendiler. Bu anlamda kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

Proje çerçevesindeki konut ve işyerlerinin 2 yılda bitirilmesini hedeflediklerini vurgulayan Başkan Gürbüz, “Elbistan’da, düştüğümüz yerden yeniden ayağa kalkıyoruz. Bugün ilk kazıyı başlattık. 2 yıl gibi bir süreç içerisinde tamamlanmasıyla ilgili ihalemizi gerçekleştirdik. Bizim hayata geçireceğimiz projede hak sahipleri AFAD tarafından belirlendi. Üretilen konutlar daha fazla olacak. Bu konutlar, daha önceden kirada oturan dar gelirli vatandaşlarımıza sunulacak.

Konut yaparken işyerlerini yapmazsak ticaret ölüyor. Ticaret öldüğü zaman da göç dalgaları başlıyor. Elbistan’dan göç olmasın, vatandaşlarımız şehrinde kalsın diye işletmelerimizi de hayata geçirmemiz gerekiyoruz. 2 bin bağımsız bölümün tamamının altında işletmeler olacak. Yapı tekniği açısından da depremsellik göz önünde bulundurulacak.

Yaklaşık 10 milyar liralık bir bütçeye sahip yatırımdan bahsediyoruz. Devletimizin böylesine büyük bütçeli yatırımı Elbistanlı hemşerilerimiz için hayata geçirmesi ve böyle bir kaynağı sağlaması bizi mutlu ediyor. Canla başla çalışan bir hükümet ve yerel idare var. Bu anlamda tüm enerjimizi vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına harcıyoruz” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.

06 Ara 2023 - 16:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Volkan Aslan