Ulaşımda hedef sıfır emisyon

Bakan Uraloğlu, "Net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda 2053 yılına kadar kara yolu yük taşımacılığı payını yüzde 72'den yüzde 57'ye düşürürken demir yolu yük taşımacılığı payını yüzde 5'ten yüzde 22'ye çıkarmayı hedefliyoruz," ifadesini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin 2053 net sıfır emisyon hedefi yaklaşımıyla ulaştırma yol haritasında, sürdürülebilir ve akıllı taşımacılığın, yeşil denizcilik ve liman uygulamalarının, demir yolu taşımacılığının geliştirilmesiyle yakıt tüketiminin ve emisyonların azaltılması ve mikro hareketlilik araçlarının kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını vurguladı.

En büyük küresel sorunlardan birinin ulaştırma kaynaklı sera gazı emisyonları olduğunu ve net sıfır emisyon yaklaşımıyla bu etkilerin azaltılmasının önem arz ettiğini aktaran Uraloğlu, "Yaptığımız planlar çerçevesinde yük taşımacılığında kara yolu payını demir yolu ve deniz yoluna aktararak sürdürülebilir ulaşım türlerini desteklemekteyiz. Net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda 2053 yılına kadar kara yolu yük taşımacılığı payını yüzde 72'den yüzde 57'ye düşürürken demir yolu yük taşımacılığı payını yüzde 5'ten yüzde 22'ye çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Karbonsuz Havalimanı Projesi başlatıldı
Karbonsuz Havalimanı Projesi başlatıldığını ve uygulamanın tüm havalimanlarında yaygınlaştırılacağına işaret eden Uraloğlu, proje çerçevesinde uluslararası ölçekte, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından yürütülen Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) Programı kapsamında 50 havalimanının sertifikalandırıldığını aktardı. Uraloğlu, 90 ülkede toplam 557 havalimanının programa dahil olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin toplam 50 havalimanı ile Fransa'dan sonra en yüksek sayıda sertifikaya sahip 2. ülke olduğunu vurguladı.

"Yüksek hızlı şarj özelliğine sahip şarj istasyonlarını planlayacağız"
Sıfır emisyon hedefinin yerli ve milli elektrikli otomobil TOGG'un üretimiyle ivme kazandığına işaret eden Uraloğlu, yol ağında yüksek hızlı şarj istasyonu sayısının gelecek yıllarda artacağını belirtti.

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin lojistik hareketliliği açısından da bir kavşak noktası niteliğinde olduğunun altını çizerek, "Uluslararası yük taşımacılığında kullanılan elektrikli araçlar için de bu güzergahlarda uygun şarj istasyonlarının kurulması oldukça önemli. Bu konuyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile ayrıca bir çalışmamız var. Ağır tonajlı araçlar için yeterli alan ve şarj altyapısının bulunduğu, yüksek hızlı şarj özelliğine sahip şarj istasyonlarını planlayacağız." değerlendirmesini yaptı.

05 Ara 2023 - 14:21 - Politika

Mahreç  İha