TÜGVA’nın Kitap Kurdu Yarışması’na başvurular sürüyor

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Elbistan Temsilcisi Ali Zorlu, bu yıl 6.sı düzenlenecek ‘Kitap Kurdu Yarışması’ çerçevesinde okulları ziyaret etti.

TÜGVA’nın Kitap Kurdu Yarışması’na başvurular sürüyor
Haber albümü için resme tıklayın

Yönetim kurulu üyesi Mustafa İlhan’la birlikte okul müdürleriyle bir araya gelen TÜGVA Elbistan Temsilcisi Ali Zorlu, vakfın markalaşan projesi TÜGVA Ortaokul ‘Kitap Kurdu Yarışması hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Yarışmayla ilgili değerlendirme yapan Zorlu, bu yıl ülke genelinde 300 bin gence ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Zorlu, “Ortaokul öğrencilerinin kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için organize edilen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kitap Kurdu Yarışması’nın bu yıl 6.’si düzenlenecek. İlk genç yaş skalasına hitap eden yarışmada ortaokullu öğrenciler 5 kitaplık okumanın ardından 100 soruluk bir sınavda ter dökecekler. Türkiye geneli 81 ilden katılıma açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 25 Şubat olarak açıklandı. Yarışmanın 8-9-10 Martta online, 21 Nisanda yazılı sınav şeklinde yapılacak.

Yarışma kitapları; edebiyat, tarih, bilim-teknoloji, değerler eğitimi, fantastik-kurgu ve klasiklerden oluşan çok yönlü bir okuma listesine sahip. Yarışmaya “tugva.org” üzerinden başvuran ortaokullu öğrenciler, sınıf seviyelerine uygun belirlenen kitapları okuyarak sınava hazırlanıyor. Sınav sonunda dereceye giren ilk 10 öğrenciye ödüller var. 1.’ye umre veya Balkan turu (ailesinden 2 kişi ile birlikte)  + 15 bin TL, 2.’ye bilgisayar +12 bin TL, 3.’ye elektrikli scooter + 9 bin TL ve daha pek çok ödül, dereceye giren öğrencilere takdim edilecek” dedi.

Zorlu, yarışmada Elbistan’dan da büyük bir katılım hedeflediklerini dile getiren Zorlu, “Bu çerçevede okullarımızı ziyaret ediyoruz. Elbistanlı gençlerimizin de bu yarışmaya yüksek oranda başvurmalarını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

03 Ara 2023 - 10:55 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice Köker